Sosyal Paylaşım Ağı FriendFeed’e Ne oldu?

Dün itibari ile Frienfeed’e girişte Türk kullanıcılar problem yaşadı. 21 saat süren problem sonunda  giderildi ve Friendfeed sosyal paylaşım ağı tekrar Türkiye’den girişler açıldı.  İlk başlarda güncelleme yapıyorlardır, düzelir birazdan diye geçiştirilen Friendfeed problemi 21 saati bulunca insanların kafasında farklı senaryolar oluşturmaya başladı.

Friendfeed kullanıcıları uzun süren bu kesintiden dolayı Twitter, Facebook gibi diğer platformlara yönlendiler.  Google’ın yeni hizmeti Buzz ise tam zamanında açılmıştı.  Özelliklede Friendfeed gibi bir platformun kapanması insanları Buzz’un kollarına atmaya başladı. Friendfeed sistemine benzeyen yeni Google servis bir anda epeyli bir kullanıcı topladı.

Birkaç saat içerisinde Friendfeed gibi kullanılmaya başlayan yeni Google hizmeti Buzz bu durumdan epeyli bir keyiflenmiştir. Türkiye girişlerinin bir anda patladığına eminim. Özelliklede insanlar takip listelerini birkaç saat içerisinde 100lerin üzerine çıkarmaya başlayınca acaba? sorusu ile farklı senaryolarda üretilmedi değil…

Sorun Friendfeed’den mi? Yoksa Türk Telekom’dan mı kaynaklanıyor tam bir bilgi henüz yok.  Birçok teknoloji platformunu ve internet haberlerini takip ettim ama hiçbirinde bir açıklama yada benzeri bir habere rastlamadım.  Fakat Friendfeed ile iletişim kesildiği zaman Tracert ile ip takibi yaptığımda  Türk Telekom Ulus santralinden ötesine ulaşamadığımı gördüm.

Bir Türk Telekom klasiği gibi görünen sorun Friendfeed üzerinden de kaynaklanıyor olabilirdi.  Merak ettiğim neden bir açıklama yapılmadığı?  Frienfeed belki Twitter gibi büyük bir oluşum değil ama 7000-10000 civarında Türk kullanıcısına hitap ettiğini görebilirsiniz.

Buzz’u kullanmaya başlayan birçok kullanıcı alışıla geldik Friendfeed havasını bulamadı.  Malesef ki Friendfeed üzerindeki keyfi ben de tam olarak alamadığımı söylemek isterim.  Google’ın hizmetlerini  kullanan biri olarak Friendfeed bir anda Buzz’a mı kayıyor diye kendi kendime sormayada başlamıştım.

Henüz sorunun üzerinden birkaç saat geçmesine rağmen Buzz platformu üzerindeki mesajların %90’ını Friendfeed mesajları doldurmaya başladı.  Sonunda bir yolunu bulup (Proxy) Friendfeed’e bağlanan arkadaşlar sevinç çığlığı attığında Friendfeed’in yerini hiçkimsenin alamayacağına tanıklık etmiş olduk.

Neyseki 21 saatlik bir kesintiden sonra Friendfeed’e ulaşılabiliyor… Bakalım açıklama ne olacak ? Acaba TTNet mi? Yoksa Friendfeed mi? Suçlu…

http://friendfeed.com/teakolik

Ekleme : Friendfeed yönetimi sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirttiler.

“Sosyal Paylaşım Ağı FriendFeed’e Ne oldu?” üzerine bir yorum

  1. http://ff.im/fMYVB Friendfeed den gelen açıklamaya göre şimdilik tek sorun telekomun ulus sunucuları.
    Benim şöyle bir teorim var sunucu requestleri iletmiyordu, acaba diyorum telekom friendfeed sunucularına giden istekleri loglamaya kalktı da olayı yüzüne gözüne mi bulaştırdı.

    Yanıtla

Yorum yapın