Çakal Adsense’ciler..!

Güzelim Türkçe’mizde farklı manalara gelen “Çakal” kelimesini kullanarak söze başlamak istedim…

Çakal kelimesi Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğünde  Titiz, huysuz. Hırsız, yankesici. İpsiz, seseri.  Açıkgöz, kurnaz. İşbilmeyen, acemi, toy. Geveze. Cimri gibi manalara gelmekte.  Ayrıca bir hayvan ismi olarakta farklı bir mana.

Adsense’yi hemen hemen herkes biliyordur.  Google’ın reklam yayınlama servisi.  İnternet sayfamızda kullanırız ve kullanıcılar reklamları tıkladıkça para kazanırız.  Normal şartlar altında ay sonunda tıkır tıkır paranızı alırsınız.  İnsanlara zorla reklam tıklattırmak veya çakallık yapmak tabiki yasaktır.

Adsense’nin kullanım yöntemlerinden bir tanesi de  site içi aramaları kullanarak reklam yayınlamaktır.  Bu genelde büyük sitelerin başvurduğu epeyli bir getirisi olan kazanç modeli.  Pek fazla insan kullanmaz ama site ziyaretçi sayınız yüksek olduğunda iyi bir reklam gelir modeli oluşturduğunu söylemek isterim. İnternet sayfanızdaki aramaları Google Adsense Arama işlevini kullanarak yaptığınızda Google üzerinden arama yapılıyor ve çıkan sponsor reklamlar tıklandığı zaman siz para kazanıyorsunuz. Yani bir nevi internet sayfanıza Google araması yerleştiriyorsunuz. Tabiki reklam tıklamalarında Google size ödeme yapıyor…

Gelelim asıl konuya…

Bugün bir arkadaşım bilgisayarını getirdi.  Bilgisayarında bir arıza yoktu. Sadece önemli bir dosyasını silmiş ve geri getirmek için kıvranıyordu.  Dosyayı kurtardıktan sonra her zaman olduğu gibi şöyle bir bilgisayarı kontrol ettim.  Herşey yolundaydı. Virüs programı çalışıyor ve bilgisayar temiz gözüküyordu. Fakat Internet Explorer giriş sayfasının kilitlendiğini fark ettim.

Internet Explorer’i açtığımda G00GLE20.TK sayfasının açıldığını fark ettim. İnternet Explorer giriş sayfası kilitlenmişti ve değiştirilmiyordu.  Internet sayfası açtığımızda ise standart Google sayfası karşımdaydı.  Google’ın standart arama ekranı ile aynı olmasına rağmen Google değildi. Bir Adsense site içi arama gelir modeli karşımdaydı…

Çakal Adsense’ci…

Bizim Çakal Adsense’ci arkadaş “Çakal” kelimesini “Açıkgöz, kurnaz” manasında kullanmakta olduğumu belirtmek isterim 🙂 Neyse bizim Çakal Adsense’ci arkadaş bir şekilde bilgisayara kötü bir kod bulaştırmış ve Internet Explorer giriş sayfasını G00GLE20.TK olarak değiştirmişti. Sonrada Internet Explorer giriş sayfasını kilitleyerek değiştirmenizi engelleyen arkadaş kendi çapında bir gelir modeli oluşturmuştu 🙂

Bilgisayarınızda Internet Explorer’i açınca G00GLE20.TK sayfası açılıyordu. Fakat Google Ana sayfası ile karşılaşıyorsunuz (Adres satırına bakmazsanız fark etmeyebilirsiniz) Google önünüzdeymiş gibi “teknoloji” gibi bir arama yapıyorsunuz ve karşınıza arama sonuçları geliyor.  Bu sonuçlar arasında üstte ve yanda çıkan Google Reklamlarına tıkladığınızda adam para kazanıyor..!

Aslında yaptığı işte aykırı olan birşey yok.  (Trojan kısmı hariç) sizde bir internet sayfası açıp içine Google Özel Arama yerleştirerek Adsense üzerinden para kazanabilirsiniz.  Buraya kadar herşey normal.  Anormal olan kısım ise “Kullanıcıların Internet Explorer başlangıç sayfasını kilitlemek”

Bilgisayarı taradığımda bir trojan yada virüs bulamadım.  Daha doğru 2-3 antivirüs, spy ve mallware yazılımı kurup taramama rağmen bilgisayarın temiz olduğunu söylüyorlardı 🙂  Tahminimce Çakal Adsense’ci arkadaş oturmuş kendi trojanını yazmıştı.  Antivirüs yazılımcılarına böyle bir trojan/virüs ulaşmadığı için malesef ki tanımıyorlardı.

Arkadaşı tebrik etmek lazım..

Oturup kendine bir trojan yazıp milletin bilgisayarını Internet Explorer giriş sayfasını G00GLE20.TK olarak değiştirip bu domainide Google Özel Arama reklamları ile donatmak gelir modeli oluşturmak kolay kolay birilerinin aklına gelmez.  🙂  Gerçi hem akıllı hemde becerikli bir arkadaş.  Şimdi bu yaptığı Adsense kurallarına göre yasal değil. Fakat bunu ispat da edemiyoruz.  Malesef ki arkadaşı buradan suçlamakta doğru olmaz.  Kendisinden özür dilerim. Yaptığı ortada ama kesin olarak kanıtlayamıyorum. Kanıtlayamadığım için tebrik etmek istedim.

Kanıtlamak için öncelikle nereden bu zararlı yazılımın bulaştığını ve zararlı yazılımı tespit etmek gerekli. Epeyli kurcaladım ama zararlı yazılımdan hiç eser yoktu. Belkide kullanan arkadaş nereden bulaştırdıysa sildi.  Ortada olan tek gerçek Internet Explorer’in Regedit üzerinden kilitlendiği.

Son olarak söylemek istediğim. Bir kullanıcının bilgisayarına virüs, trojan gibi zararlı yazılım bulaştırmak Türk hukukuna göre suçtur. Google Adsense kurallarınada aykırıdır.  Ortaya çıkan gelir modeline Google fark ettiğinde el koyacaktır.  Fakat bu Çakal arkadaşımız işi çözmüş dolarları bir güzel götürüyor… Siz siz olun bu tip kumpaslara gelmeyiniz. İnternette dikkatli olunuz ve girdiğiniz internet sayfalarının adreslerine dikkat ediniz.  Hele ki bankacılık işlemleri yapıyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

Bu arada eğer Internet Explorer başlangıç sayfanız bu tip bir trojan yada zararlı yazılımla kilitlendiyse http://www.teakolik.com/internet-giris-sayfam-kitlendi makalemde nasıl düzeltebileceğinizi okuyabilirsiniz.

“Çakal Adsense’ciler..!” üzerine 20 yorum

 1. Bunun benzerleri bu aralar çok moda. Özellikle film indirme ve müzik indirme sitelerinde bu gibi indirme linklerine .hta uzantılı dosyalar yüklenerek anasayfayı rahatlıkla kitleyebiliyorsunuz. Bu kodlara ulaşmakta çok kolay, yani oturup yazmasına bile gerek yok. Sadece kopyala yapıştır ile hem google site içeriğini hemde kodları elde debilirsiniz. Firefox kullanmayı tavsiye edilmesinin bir nedenide bu aslında. Bu .hta uzantılı dosya firefoxta işe yaramıyor, bastığınızda linke içindeki tüm kodlar sayfanızda açılıyor. Bu sadece internet explorer’da indirilmesine imkan tanıyan bir virüs diyebiliriz 😉

  Yanıtla
 2. Bu trojan/virüsü 100bin kişiye ulaştırsa bu adamın çalışmasına gerek yok. 1-2 ayda altına araba da çeker bence : )

  Yanıtla
 3. Vay canına ya 😮 Adamlar yapıyor. Helal olsun adama. Emeğinin karşılığını alsın çatır çatır 😀
  Ama yine de bu tür yollara başburmak sakıncalıdır 😀

  Yanıtla
 4. Anasayfayı kilitlemesi kötü bir şey. Ama yöntemi çok güzel. Sonuşta Google’ın ana sayfasının aynısını yapmış. Zaten arama yapacaksanız, fazla bir farkı yok 🙂

  Yanıtla
 5. Eğer acemi bir kullanıcı bilgisayar başına gecerse günde kaç defa reklamlarını tıklayacağını düşünemiyorum. Ayrıca bu arkadasın sadece arama ile para kazanacagınada inanmıyorum ADSENSE Arama ile elde edilen kazancın toplam kazancla oranına dikkat edemiyecek kadar basit bir algoritma ile çalışmıyor kanımca.

  Yanıtla
 6. Bu aslında Dünya’da ilk değil. Amerika’da bir arkadaş kütüphanelere bunun aynısını yapmıştı. İlk gün yüzlerce dolar kazanınca yasal alt yapıyı sağlamak için bir siteden insanları giriş sayfasını kullanmaya – sanırım ortaklık adı altında – ikna etmeye çalışmasına rağmen adsense servisinden ihraç edilmekten kurtulamamıştı..

  Yanıtla
 7. bunu daha önce yapanlar olmuştu, 100 bin dolar gibi bi kazanç sağlamış sonra google mahkemeye vermişti öyle hatırlıyorum .

  Yanıtla
 8. Eski yöntemlerden birisi, adsense türk kullanıcıları ile buluştuğu ilk dönemlerde de bu tür çakal arkadaşlar mevcuttu 🙂 fakat alayı banlandı 🙂

  Yanıtla
 9. Geçenlerde arkadaşım yanına çağırdı . Bilgisayarımda interneti açtığımda çeşitli sayfalar açılıyor dedi . Baktım çeşit çeşit hiç sevmediğim türden reklamlardı. Sonra internet explorer anasayfasını değiştirdim. Sorun çözüldü. Arkadaşa opera indirip bunu kullanmasını önerdim.

  Yanıtla
 10. Kendisini tebrik ediyorum biz makale yazalım diye bir yerlerimizi yırtalım beyfendi kısa yoldan kazanmanın formülünü bulsun 😀 Zekice ama sonu gelir gibi geliyor bana 🙂

  Yanıtla
 11. Tşkler makale için işi bilenler için güzel bir yöntem ama zararlı şifre çalma gibi bişey yapmıyosada kazanan türk oluyor bu durumda:) amerikalılar yada ruslar yaparken paraları götürürken iyiya türkler yapıncamı kötü. Bu açıdan bakıyorum olaya bide tabiki milletin bilgisayarına müdahele etmek iyi değil biliyosunuz iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 12. Valla haram olmadıgını bileyim günde 20 dolar rahat kazanacak bir yolu var adsense de denedim 6 tıkla tam 5 dolar verdi günahından dolayı bıraktım. ama buradaki daha büyük iş tabi

  Yanıtla
 13. Bir çakallık yapamadım gitti adam akıllı olsun helel olsun diyorum 40 dolarda kaldım neyapacağımı bilmiyorum vallahi ama artık bir adsense çakallığımı yapayım diyorum 😀

  Yanıtla
 14. aynı sorunu ben de yaşıyorum, acaba bu virüsden nasıl kurtulunacağına dair de bilgi verebilir misiniz? zira yazınızda çözüme yönelik bişey geçmemiş.. teşekkürler şimdiden..

  Yanıtla

Yorum yapın