STOP : c0000135 user32.dll Hatası ve Bilgisayar Sürekli Restart

Merhaba arkadaşlar bu gece sizlere STOP : c0000135  {unable to locate component}  user32.dll hatasından bahsedeceğim.

Eda Giyim ‘den Gökhan Bey bugün bilgisayarını bana getirdi. PC açılmıyor diyordu. Bilgisayarı HP Pavilion dv6173ea dizüstü.  Bilgisayarı açtığım anda Windows logosu geliyor ve sonrada mavi ekran henüz tam göremeden bilgisayar restart attı.

Bilgisayar açılışında F8 tuşuna basıp seçeneklere geldim. Bu seçenekler arasında ise  Güvenli kip de dahil hiçbir seçenek ile PC yi açmadığını görünce açıkcası düşünmeye başladım.  Hata iletisini net olarak görebilmek için F8 seçenekleri arasından “ Sistem hatalarında Yeniden Başlat ” seçeneğine geldim ve mavi ekran karşımda duruyordu.

STOP : c0000135  {unable to locate component}  user32.dll

İşletim sistemi Windows XP hemencik bir XP CD sini CD-ROM ‘a takıp boot ettim. Windows kurulum seçenekleri arasında “R” ONAR ‘ı seçerek Windows’u onarmasını istedim. Fakat nafile…

Malesef ki HP Pavilion dv6173ea üzerindeki disk SATA disk ve malesef ki XP sata diski SATA DISKET Sürücüleri olmadan tanımıyor. Windows XP Kurulumu sırasında “Disk bulunamadı.” Hatasını verdi.  Ne yani şimdi ne yapacağız ?

PC ‘ye format mı atacağız ?
Peki ya içindeki bilgiler ne olacak ?

Her zaman söylemişimdir. Standart bir bilgisayarcı kafasıyla hareket etmeyin. :) Format en son çaredir..!

Peki ne yapacağız ?

SORUN :

1. Win XP CD Si ile onarım yapamıyoruz. Çünkü SATA Disk ve Disket sürücümüz yok. Olsa ne yazar Dizüstü üzerinde Floppy drive yok..!

2. F8 tuşu ile seçeneklere geldiğimiz zaman hiçbir seçenek ile PC yi açamıyoruz hepsinde mavi ekran ve STOP : c0000135  {unable to locate component}  user32.dll  hatasını alıyoruz.

3.  Bilgisayarda önemli bilgilerimiz var..!

ÇÖZÜM :

Öncelikle bilgisayarımızın şu SATA Disket olayını çözüp MS-DOS ortamında user32.dll dosyamızı onarmamız gerekiyor.

Bilgisayarımızın Bios’una F10 tuşuyla girdiğimizde SATA DISK desteğini iptal eden bir seçenek göreceğiz. SATA DISK kısmında DISABLE olarak işaretleyip Bios’u kayıt edip çıktığımızda XP CD ‘si artık Disk sürücümüzü görmeye hazır hale gelir.

XP CD ‘sini takıp bilgisayarı CD ROM sürücüden Boot ediyoruz ve CD’yi Boot ettiğimiz zaman karşımıza gelen seçenekler arasından “R” ONAR seçiyoruz.

Bilgisayarımız KOMUT Sistemine geçecektir. Klavye düzenimizi seçiyoruz ve C:/Windows olarak Windows dizinimizi seçiyoruz.

Komut sistemine düştüğümüz zaman sorunlu olan dosyayı gerekli yere kopyalamamız gerekiyor.

Bunun için ;

E: (Enter yapıp CD-ROM sürücümüze XP cd mizin içine giriyoruz.)

E:\>CD I386 (Windows DLL dosyalarımızın olduğu dizine giriyoruz.)

E:\I386>copy user32.dl_  C:\Windows\System32 (I386 klasöründeki user32.dll dosyasını gerekli yere kopyalıyoruz.)

NOT: Bu kopyalama esnasında dikkat ettiyseniz dosyanın adı user32.dl_   olarak yazdık fakat dosyanın gerçek adı User32.dll Fakat CD sürücüsü içerisinde uzantısındaki son harf farklıdır. Her zaman _ olarak yazılır (Virüs bulaşmasın diye… :) )

E:\I386>C:\ ( Enter yapıyoruz ve C:\ dizinimizin içerisine giriyoruz. )

C:\ > CD Windows ( Windows klasörüne giriyoruz.)

C:\Windows> CD System32 (Dosyamızın bulunduğu System32 klasörüne giriyoruz.

C:\Windows\System32> Rename user32.dl_  user32.dll ( Dosyamızın uzantısını düzeltiyoruz. Orjinal dosya adı olmalı ki Windows’umuz dosyamızı okuyabilsin. )

C:\Windows\System32> Exit ( Exit yapıp çıkıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.)

CD Rom sürücüsü içerisinden Windows XP CD’mizi çıkartıyoruz ve Bilgisayarımız yeniden başlıyor…

İşte karşımızda Windows Canavar gibi açılıyor ve bilgisayarımız sanki hiçbirşey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor…

Neler yaptık Neden yaptık ?

Öncelikle kısaca yaptığımız Win XP CD ‘si içerisindeki User32.dll dosyasını alıp gerekli yere C:\Windows\System32 klasörüne kopyaladık.

Bu işlem sırasında user32.dl_  olarak kopyalama yaptık çünkü dosyamız CD içerisinde böyle durmakta. Dosyamızın isminide RENAME komutu ile orjinal haline getirdik.

CD Sürücümüzden XP CD Sini çıkarttık ve Windows ‘umuzla yola devam ettik..!

Hadi kolay gelsin…!

“STOP : c0000135 user32.dll Hatası ve Bilgisayar Sürekli Restart” üzerine 34 yorum

 1. Bilgisayarıma xp sp 3 kurdum.Peşinden photosop lisassız d ye kurdum. Sonra denetim masasından sildim. Ofice 7 yükledim olmadı sildim. Birdaha bilgisayarı açamadım. Bilgisayarım;
  Intel 3 GHz Pentium 4 1 CPU
  1,5 GB RAM, valio+
  HDD; 500 GB
  Onboard + ilave ekran kartı GeForce 2
  Nvidia Geforce Fx 5200 128 MB ekran kartı
  Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)