Superonline ile Nakil İşlemleri!

SuperonlineTakip eden arkadaşlar bilirler, yaklaşık 5 yıldır Kurtköy’de ikamet ediyordum. Son 4 yıldır da fiber İnternet diye yırtındım durdum! Neden mi? Maalesef ki Türk Telekom santraline 230 adım mesafede oturuyorken evimdeki 8 Mbit ADSL ile en fazla 3-4  Mbit İnternet hızı alabiliyordum.

Aynı zamanda da hemen yan tarafımızdaki sitede adamlar çatır çatır Superonline’ın fiber İnternet’ini kullanıyorlardı. Site ile aramızda sadece bir duvar olduğunun altını çizmek isterim!

Velhasıl kelam, Superonline’ı yüz kez aramışımdır. Tam iki yıl bekledikten ve sitemizdeki (250 daire) yöneticileri ile konuştuktan sonra, taciz üzerine tacizden sonra Superonline bir yıl önce kapıma gelmişti.

Yüksek hızda İnternet…

Sonunda Superonline kapıma geldi ve bir gecede evime 50Mbit İnternet alabilmiştim…

Neyse, aradan bir yıl geçti ve evimden taşınmak zorunda kaldım (hatun sağ olsun….) Taşındık taşındık da, yeni ev ikametimde yüksek hızda İnternet olması için dua ettim resmen…

Ancak Superonline’ı aradığımda maalesef ki bölgemde olmasına rağmen bulunduğum sokakta fiber yokmuş

Peki ne yapacağım diye Superonline’ı üç, dört kere aradım…

Taahhütlü aboneyiz ya paşa paşa…

Tablet kampanyasından yararlanmıştım. Aradığımda nakil olup olmayacağını sordum. Müşteri temsilcisi biraz kontrol ettikten sonra, nakil olarak bulunduğum sokakta Fiber olmadığından dolayı sadece ADSL’ye nakledebileceklerini söylediler.

Benim korkum, taahhütümün bitmesine 1 yıl 1 ay kalmıştı. Ceza yemek istemiyordum. Sorduğumda, eğer ki kapatırsam 930TL bana ceza keseceklerini söylediler.

Mecbur ADSL’ye terfi (gerçi bu durumda terfi olmuyor da, hadi neyse…) edecektim.

Yaklaşık 6-7 gün İnternetsiz kalmayı göz önüne aldım. Bekleyecek mişim…

Ha unutmadan telefonda müşteri temsilcisine bakın Cumartesi günü  öğlende taşınıyorum dememe rağmen Cuma gecesi İnternet’imi kapattılar! Bu da ayrı bir sıkıntı! Gece gece emin olun şok olmuştum. Aradım neden kapattınız dedim, talimat verdiğimi söylediler. Evet verdim de ben size Cumartesi dedim, siz Cuma gecesi niye kapattınız? İnternet istiyorum açın, dememe rağmen, müşteri temsilcisi… Bana işlemler başladı artık geri alamıyoruz dedi… Yani ölsen de sana bu gece İnternet yok!

Yahu telefonda insan bir sorar, efendim Cuma öğlende taşınıyorsunuz, Cuma gecesi mi? Cumartesi gecesi mi nakil işlemini başlatalım? Neyse…

Asıl konuya dönelim…

Fiber kullanıyordum 1 yıldır, 2 yıllık taahhüt vardı! ADSL’ye terfi ediyorken bana bir taahhüt daha kitlediler!

Evet, kitlediler diyorum çünkü,  1 yıl taahhütüm kalmasına rağmen, Fiber’i bırakıp, ADSL’ye geçtiğim için (keyfimden mi geçiyorum evi taşıyorum bana bu hizmeti veremiyorsun başka hizmet vereceğim diyorsun sonra da…) sizin taahhüt 2 yıl daha uzayacak demesinler!

Yuh artık!

Superonline bir kere kitledin ya taahhütü, şimdi bir daha kitliyor! Neden uzatıyorsunuz diye soruyorum? Efendim ADSL’ye geçiş yaptınız nakil ettiniz bu yüzden taahhütü uzatıyoruz! Keyfimden mi geçiyorum ADSL’ye?

Yakaladık yağlı müşteriyi kitleyin 24 ay daha!

Paşa paşa kabul ettim! Başka çare mi var? TTNet’e geçmeyeyim diye ama… Zaten fiber vermedikleri için TTNet alt yapısından bana ADSL verecekler! Hadi geçtim onu, hattı kapatsam taahhütten 930TL ceza kesecekler!

Turkcell Superonline…

Kitledin bana ADSL’yi, kitledin bana 24 ay daha taahhütü!

Hizmeti veremiyor, daha kötü hizmete terfi ettiriyor! Hadi onu da geçtim zaten 1 yıl sende kalmışım, müşterin olmuşum, faturuları tıkır tıkır ödemişim, TTNet’e geçmiyorum Superonline’da devam edeceğim ama sen bana adresimi değiştirdiğim ve seni terk etmediğim için 24 ay daha taahhüt kitliyorsun!

Nerede kaldı müşteri memnuniyeti?

Nerede kaldı müşteri hakları?

Nerede kaldı insanlık?

Sizi bırakmadığım için bana neden ceza kesiyorsunuz? 

Şimdi Türk Telekom alt yapısı kötüyse bana 8mbit bile veremeyeceksek ben 24 ay boyunca ne halt yiyeceğim? Kalan taahhütümü neden devam ettirmiyor da, Superonline’ı terk etmedim diye bana ceza mı uyguluyorlar?

Şeytan diyor ki 930 TL öde geç TTNet’e… En azından kitlerken bak sana kitliyorum diyor, sonradan sürpriz kitleme çıkarmıyor!

Siz siz olun, ileride taşınacaksanız, Superonline’a hiç geçmeyin… Fiberi iyi güzel de, sonrası kilit! Sonra 24 ay daha kitlerler…

Diyeceksiniz ki  niye taahhütlü aldın? Keyfimden değil, mecburiyetten!

Şimdi 64TL ödediğim 50Mbit Fiberi bırakıyorum.

Evi taşıdığım için bana ADSL verebiliyorlar! Onun da 8 Mbit’ini 74TL’ye verecekler!

Aldığım hizmetin daha kötüsünü veriyorsunuz? Üstüne üstlük fiyatı artırıyorsunuz bir de bana 24 ay taahhüt kitliyorsunuz?

Ekleme: Superonline sosyal medya ekibi devreye girdi ve iletişim bilgilerimi istedi. Maalesef ki bekledim ama birkaç saat aramadılar…

Ekleme: Bir arkadaşa konuyu ilettim. Sağ olsun genel müdürlüğe şikayeti bildirdi. Aradılar ve konu ile ilgileneceklerini belirttiler. Daha sonra beni İlker Bey aradı ve taahhüt konusunu çözebileceğini söyledi. Bağlantımı da hızlıca halledeceklerini belirtti.

Ekleme: Aradan 7 gün geçti. Tweet paylaştım. Sonrasında aradım… Ertesi gün Türk Telekom’dan birisi aradı ve geleceğini söyledi. Öğlende geldi ve hattı bağladı. Saat 17.00 civarında kullanabileceğimi söyledi.

Ekleme: Akşam üzeri Superonline’ı aradım. Konuyu ilettim. Hattın bağlandığını söyledim. Gelip ne zaman İnternet’i açacaklarını sordum.  Bana konuyu takip ettiklerini ve teknik ekibin en kısa sürede gelip halledeceğini söylediler. Teşekkür ettim sevindim tabi…

Ekleme: Aradan 10 dakika geçti ve Superonline Genel Müdürlüğü’nden aradılar.  Bana hizmet veremeyeceklerini söylediler?  Nasıl yani dedim? 10 dakika önce arkadaşınızla konuştum. Teknik ekibin gelip, kurulumu yapacağını söylemişti? Telefondaki kişi hayır, kurulum olmayacak bölgenizde hizmet veremiyoruz, yahu ADSL verecektiniz? Yok veremiyoruz, iptal edeceğiz onay rica ediyoruz dedi!

Nasıl yani? Madem hizmet vermeyecektiniz 7 gündür beni niye beklettiniz? Ne yapacağım? İptal edip size ceza mı ödeyeceğim? Sistemlerimiz arızalı olduğu için göremiyorum yarın arkadaşlar arayacak…

Ekleme:  Tam 10 gün geçti! Aradım, ilgileniyorlarmış. Aktivasyon süreci bitmiş, servis gelecekmiş! Bi 10 gün de servisi bekler miyiz ne dersiniz?

Ekleme: Araya Genel Müdürlerini tanıyan arkadaşlarımı soktum. Bir işe yaramadı!

Ekleme: Dün aradılar ve evde olmadığımı söylediler. Evde olmadığım için servis kaydı iptal edilecekmiş. Yahu evdeyim yarın gelin saat 10’da diye anlaştık.

Ekleme: Saat 9’da aradılar. Meğer ellerindeki adres Küçükyalı gözüküyormuş! Yahu ben Pendik’te oturuyorum. Yeni adresim Pendik!

Ekleme: Telekom’dan aradılar. Abi biz sana zaten telefon hattı çektik. Niye ikinci kez hat çekiyoruz? Yahu siz geçen hafta geldiniz. Hattı çektiniz. Sizi neden yolladılar?  Koskoca Superonline daha CRM kullanmayı bilmiyor?  Bana gelip modem bağlamaları gerekiyordu sizi niye arattırdılar?

Ekleme: Superonline aradı. Kendimi tutamadım ve bağırıp çağırdım!

Ekleme: İptalini istiyorum! Sözleşme var, Taahhüt var! Gerekirse avukata vereceğim! Böyle saçmalık olmaz!

Telekom geçen hafta geldi. Hattı çekti akşama kadar İnternet açılabilir dedi! Adamlar gelip bir modem takacaklar ve 12 gün geçti halen daha kıytırık bir ADSL bağlantısı yapamadılar.

Kıytırık bir ADSL…

Sanırım Superonline çalışanları kağıt ve kalemle not alıyor. Bunlar bilgisayar kullanmasını biliyorlar. Eminim CRM yazılımı da kullanmayı beceremiyorlar. Bir daha Turkcell mi? Superonline mı?

Asla!

Umarım bana fatura çıkartmadan iptal ederler. Aksi takdirde BTK’ya ve bir avukata gideceğim. Sadece bununla kalmayı da planlamıyorum. Gazetelere ve dergilere röportaj vermeyi düşünüyorum. Facebook üzerinde tam 3.000TL bütçe ile reklam vereceğim. Superonline Rezilliği diye!

Google’da birisi Superonline yazdığında benim yazılarımı okuması lazım! Superonline’ın Twitter hesabını takip eden herkese blog yazılarımı göndereceğim. Linkedin üzerinde binlerce hatta onbinlerce insana benim yazılarımı okutacağım.

CRM dersleri için örnek olacak! Bir müşteri nasıl çıldırtılır?

Bugüne kadar 40’dan fazla konferans ve ders verdim. Buradan görebilirsiniz. Artık tüm sunum ve derslerimin sonunda tüm öğrencilere “SAKIN Superonline Almayın” diyerek başımdan geçenleri anlatacağım!

Ekleme: Twitter’dan 4 saattir sövüyorum. Adamlara da açtım sövdüm. Şimdi aradılar, ekip Modem kurulumuna gelmiş. Dedim manyak mısınız dalga mı geçiyorsunuz?  Ben sövdüm, dümdüz gittim, iptal talebi açtım eve modem bağlamaya geldiler… Gardaş git, gelme istemiyorum!

“Superonline ile Nakil İşlemleri!” üzerine 48 yorum

 1. Superonline , 100 TL nakil ücreti çıkarmadılar mı ? Ben de taşındım bizden 100 tl nakil ücreti aldılar . Affetmiyorla.

  Cevapla
 2. Hocam gir sikayetvar.com aç iki sekmede superonline ile ttnet.Ufkun açılır.Birkere ttnetin ikna odası diye bir gerçeği var 🙂

  Cevapla
 3. abi alt yapı yetersizliğinde ttnet daha da çirkef oluyor. ben kullanamadığım internetin faturasını ödedim 5 ay.

  Cevapla
 4. Ben TTNet den nakil yaptım. Yapmadan önce de telefonda müşteri hizmetleri ile konuştum :
  – Taahhüt vermeyeceğim yine de cayma bedelini ödeyecek misiniz?
  – Evet
  – TTNet hat kapama işlemlerini siz mi yapacaksınız?
  – Evet

  3 ay sonrasında dava açmak zorunda kaldım. Şu anda TTNet’den gelen 1000 TL cayma bedeli ve 2.5 ay TTNet hattımı kapamadıkları için gelen 300 TL faturayı da ödemeyeceklerini bunları da bana söylemediklerini iddia ediyorlar.

  Bana toplamda 1300 TL çaktılar. İnşallah davayı kazanırım.

  Cevapla
  • Kurumdan ses kayıtlarının dinlenmesini talep edin. Ses kayıtlarında hata yok bilgisi gelirse hukuksal süreç başlattığınızı bildirin. Ses kayıtları üzerinde oynama yapmak suçtur. Kaldı ki kurum oynama yapsa bile savcılık 3 gün içerisinde gerçek ses kayıtlarına ulaşır.

   Cevapla
 5. Bir İnternet firmasının mh çalışanıyım. Türk Telekom’dan o bölgede alt yapı olmadığına dair yazı alın ve bunu kurumunuza fakslayın. Eğer bölgede alt yapı olmadığı gerekçesi ile iptal ediliyorsa (ki aynı zamanda ses kayıtlarının dinlenmesini de talep edin) cayma bedeli falan çıkaramazlar. Türkiye’deki bütün internet kurumları alt yapısını Türk Telekom’dan alır. Türk Telekom ne kadar iyi bir firma derseniz o kötünün iyisi sadece, çünkü bütün Türkiye onların. Avukata vermekten ziyade şöyle yapabilirsiniz, öncelikle Tüketici Mahkemelerine başvurun. Konuyu oraya aktardıktan sonra onların belirleyeceği adımları izleyin. Genelde ödemeyi yapmanızı söylerler ama 2 ay içerisinde kurumdan iadesi sağlanır tarafınıza. Kendimi de pek açık etmek istemiyorum ama seve seve yardımcı olurum. Çünkü aynı zamanda hukuk öğrencisiyim bu firmalardan nefret geldi. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

  Cevapla
 6. Beni ttnetten superonline’a geçirdiler. Hattımı kapattıracaklarını ve benim uğraşmamam gerektiğini söylediler. Aylık bedeli söylediler. Abonelik işlerini başlattım. 15 günde anca internet geldi ve faturam fazla geldi. Bana yalın internet olduğu için dediler. Bana satarken telefonda böyle bir bilgi vermediler. Faturayı düzelttirdim.
  Ayrıca ttnet iptal işlemlerini yapmadıkları için 2 adet ttnet faturasınıda nakit olarak kendilerinden aldım.
  Memmunmuyum, asla ! Asla ve asla kullanmayın, superonline pişmanlıktır.
  Bu yazıyı seve seve paylaşacağım, insanları madur ediyorlar. Telefonda yalan söylüyorlar, her taklayı atıyorlar. İnsanlara tavsiyem ne konuştuğunuzu siz de telefonunuza kaydedin. Kendinizden emin itirazda bulunabilirsiniz.

  Cevapla
 7. 7 aydır nakil bekliyorum. Bu nedenle internetim yok. İşin garibi internetim olmadığı halde kapalı hatta 2 ay daha fatura kesip gönderdiler ve iade edeceğiz diye ödettiler. Üstünden 5 ay daha geçti. Sonra haber aldıkki aboneliğimizi iptal etmişler. İptal öncesi gelip hiç açılmamış modemi teslim almalarına rağmen cayma bedeli çıkardılar ve bu nedenle avukata da vermişler. Derdimi kimseye anlatamıyorum. Bu süreçte 100’ün üzerinde mesaj görüşme yaptım, bölge bayisine gidilmeli dedikleri için 105 km yol gidip geldim 2 kere. Halen çözüm yok. Cinnet geçirmemek için zor tutuyor insan kendini.

  Cevapla
 8. Ben de sizinle aynı durumda kaldım. Ankara içinde Yenimahalle’den Çankaya’ya taşındım. Taşındığım yerde de fiber altyapı olmasına rağmen tam 25 günde naklimi yapmadılar. Ben de aboneliğimi iptal ederek uydunete geçtim. Bana 262 TL. cayma bedeli çıkardılar. Faturayı ödedim, fakat haklı olduğumdan paramı geri istedim. Ama nakil sürecinde aboneliğimi iptal ettirdiğimden dolayı ödeyemeyeceklermiş. Tam üç kere BTK’ya 4-5 defa superonline’a, ve yine üç defa sikayetvar’a yazılı şikayette bulundum, fakat hiçbiri cevaplanmadı, yada standart cevaplar verildi. En yakın zamanda Tüketici Hakem Heyeti’ne ve Tüketici Mahkemesi’ne başvuracağım. Sonuca göre (olumlu olursa), Superonline’dan icra yoluyla benden aldıkları 262 TL’yi yasal faizi ile beraber alacağım. Artık bu şirketi muhatap almıyorum. Size de böyle yapmanızı öneririm. İyi günler…

  Cevapla
 9. Aynı durum benim de başıma geldi. O günden itibaren herkese superonline hakkında o güzel düşüncelerimi anlatıyorum ve anlatmaya devam edeceğim. bu kuruluşta müşteri memnuniyeti diye bir kavram yok! bundan sonra interneti bedava bile verdiklerini bilsem, asla tercih etmem.

  Cevapla
 10. Sikayetvar.com da yayınlanmayan şikayetimi bende burada paylaşmak istiyorum.

  21 Kasım 2014’te modem bağlandı, akşamında sürekli internetten düştüğüm için arıza kaydı talebinde bulundum. Hızımı 1mbps ye düşürdüler ve 48 saat içinde geri dönüş yapacaklarını söylediler. Ama aradan 96 saat geçmesine rağmen hiçbir geri dönüş sağlanmadı. Bende bunun üzerine iptal ettirmek isteyince aktivasyon ücreti adı altında bana 89 liralık bir fatura çıkardılar. Kullanamadığım internetin aktivasyon ücretini hangi akla hizmet ödüyorum anlamış değilim. Ayrıca bu süre zarfında iş yapamadığım için beni 2000 TL’lik zarara uğratmaları da cabası.

  Bunları Superonlinenın bana geri dönüş yapması için değil, alacak olanlar varsa 2 kere düşünsün diye yazıyorum.

  Cevapla
 11. Abi senin bu sorunu aim çözer anca 🙂 Şu an ttnet kullanıcısıyım 3 ay sonrasında süper online geçmek istiyordum ama bu yaşananları okuduktan sonra Asla.

  Cevapla
 12. Sözleşme içeriğini bilmiyorum fakat, nakil işlemlerinde taaddüt bozulması ile ilgili bir madde var mı?

  Yoksa fiberi sana ulaştırıp, ulaştıramadıkları senin sorunun değil . Sen taaddüt işlemlerini fiber için yaptın sonuçta ? Sen nakil işlemleri için başvur, gerisini bırak onlar düşünsünler…

  Cevapla
 13. 13 ay taahhüt kalmış.13*64=832 TL ve direk değil 13 ayda aylık 64TL şeklinde ödeme.
  74-64=10 TL * 13 ay =130 TL fazladan kazık.
  832-130=702 TL.
  (930 TL ceza kesmeleri akla mantığa matematiği ihanet)

  Superonline’i düşünseydim bu yazıdan sonra düşünmezdim.
  Geçmiş olsun

  Cevapla
 14. Ay süreçte yaşadıklarımı sizin kaleminizden bir daha okuyarak hırsla hatırladım. Sonuca kadar ki süreçte tamamen aynı detayları yaşamışız. En sonunda bıktım kendi haline bıraktım ve yeni taşındığım eve başka bir şirketten daha uygun int+tv paketi aldım. Superonline ı da birkaç ayn boşuna fatura ödedikten son 3 aylığına hizmet dondurdum. Bu hafta kızkardeşim ile paylaştığımız evin eski bir aboneliği bitti, orada fiber var ve taşıma istedim. 100TL taşıma haracı karşılığında bu hafta bağlanarak ödediğim faturanın hizmetini alabiliyor olacağım. Herşey güzelken hizmet iyi, en ufak talepte ve değişiklik ihtiyacında mağdur kalmak istemiyorsanız superonline ve hatta pahalı taahhütlerden uzak durun derim.

  Cevapla
 15. aynı dertten ben de müzdaripim , nakil olunca fiberden adsl’e düştük ve 24 ay daha taahhüt kitlendi.şimdi ttnet fibernet olan yere taşınıyorum superonline kapattırmak için 600 küsür tl cayma bedeli istiyor.

  ben de alternatif yollar arıyorum bu parayı ödemeyeceğim .
  superonline hakkaten çok sinsi bir firma kesinlikle müşteriyi kazıklamaya çalışıyor.

  Cevapla
 16. Malesef ülkemizde bu tür hizmet şirketleri insanları sömürüyo tahüt lü alsan bi türlü almasan bi türlü her iki şekildede veremedikleri hizmetin bedelini kat kat fazlasıyla insanlardan alıyo.
  Bende ttnetten adsl hizmetini superonline a taşıdım araştırmadan taşımaz olaydım,
  yıllarca 8 mb hızla baglandıgım internet taşınır taşınmaz 6 mb ye düştü arıza kaydı olusturdular bir hafta gecti 3 mb düştü tekar arıza kaydı yaptılar şu an 2 mb hızı zar zor alıyorum, bu zaman zarfındada yaklaşık 1 ay oluyo her gün 2 kez mh yle telefonda konuşmam telekomdan hattı ölçmek için iki kez gelip hatta sorun olmadıgını söylemeleri cabası. Bu gün ttneti aradım yeni abonelik istedim bağlanır bağlanmaz iptal ettiricem.
  sakın superonline veya altyapısı başka şirkete ait internet sağlayıcısından internet almayın.

  Cevapla
 17. Yıllardır TTnet kullanıyorum, fiyatta ve hızda bana sürekli geçirdiklerinin de farkındayım (ülkemizde geçirmeyen kimse olmadığı için kötünün iyisini seçmek zorundayız.) ama her zaman bir muhattabm vardır. Hatta müşteri hizmetlerinde artık ses tonundan hangi temsilci olduğunu bildiğim kişiler bile vardır. Borcum olmasa da arada ararlar beni önce uzunca hal hatır sorarız sonra kampanyalarını anlatırlar. Bende hiç bıkmadan dinlerim sonunda her zamanki gibi teşekkürler istemiyorum derim, onlarda herkese yaptıkları (nazik) zorlamaları bana yapmazlar. 🙂 Hız, mız hikaye. Fiyatı da zaten geçtim. Beni insan yerine koymaları kâfidir. Onu maalesef turkcell yapamıyor. TTnet’e teşekkürler (avea’ya da geçmeyi düşünüyordum ama o kadar da değil dedim, vodafone’a geçtim.)
  selametle.

  Cevapla
 18. Aynı şey benimde başıma gelmiş durumda. 25mbit fiber interneti bırakıp taşındığım yerde fiber hizmet olmadığı için 8mbit adsl hizmetine geçmek zorunda kaldım verdigim taahhutten dolayı. İşin daha da kötüsü apartman yeni olmasına ragmen TurkTelekomun kutusundaki kablolar kötü oldugu icin 8mbitten 2mbite dusuruldu tekrar hızım. yani attan inip essege bile binemedik. siz bu durumu cozebildiniz mi yoksa aynen bu sekilde devam mi ediyorsunuz. tesekkurler

  Cevapla
 19. Kesinlikle lanet bişiii bş bulaştın mı kurtulamıyorsunuz! Aynı şey geçen yıl il deiştirdim die benimde başıma geldi maalesef ve tam 5 ay sonra bağlantımı gerçekleştirdiler!Her aradığımda bana da aynı bahane ve maazeretler sunuldu fakat tam 5 ay oyaladılar resmen..Ve tam vazgeçicem lanet olsun diyosun hoop taahhütü ödememiz gerektiğini söyleyerek daha da krize de sokuyorlar maalesef lanet olsun superonline da fiber int de!

  Cevapla
 20. Size katılıyorum, bu tarz firmaların hele ki iletişimle alakalı hizmet veren firmaların ellerindeki en kaliteli hizmeti halka en uygun fiyata sağlaması gerekirken faiş fiyatlarla birde karşılığında sadece hizmet alarak tahütlü kontrat yapması devlet tarafından yasaklanmalı. Bu bu devirde ABS yada Havayastığı olmayan araç satmak gibi bişi bence .

  Cevapla
 21. Al benden de o kadar süper falan değil bu iki aydır bostan yere fatura ödüyorum neymiş kablo kopukmus biz ona karışmayız paraya karisiyob ama bi de kabloyu kontrol ettirdim bi sıkıntı yok nalet olsunnnn

  Cevapla
 22. süperonline fiber’den taşındığım yerde olmamasından dolayı aynı sorundan müzdarip olup, adsl’e geçmek zorunda kaldım. Tam 3 hafta nakil işlemimi gerçekleştirmediler. 3 günde bir telefon etmekten bıktım. Üstüne yukarıda yazıldığı gibi 2 yıl daha tahattüt kitlediler. Yok mu bunun yolu yordamı? İptal etmek, bu kansızlara para kazandırmadan kurtulmak istiyorum. Henüz nakil işlemi gerçekleşmedi, fiber’in bitmesine 10 ay kaldı. Adsl bağlarlasa 24 ay olcak tekrar. Ne yapmalıyım? BTK avukat tüketici hakem heyeti herhangi biri çözüyorsa koşturcam yeterki bıraksınlar yakamı

  Cevapla
 23. Aynen arkadaşlar aman uzak durun superonline veya digerlerinden en guzeli ttnet veya uydunet en azindan kendi alt yapilarini kullaniyorlar benxe yillardan beri ttnet kullandim hatta bi donem uydunet kullandim hicbir sorun yasamadim taaki superonline gecene kadar adamlar bana bina girisinden eve kadar hat cektirdi simdi yine internet gitti 2 gun oldu niye gittigini soylemiyorlar buyuk ihtimal yine kablo cektiricekler kacmak istiyosun taahut var diyolar bekleyip gorecegiz bakalim.

  Cevapla
 24. superonline Bana 100mbps hiz satti. 1 yildir kullaniyorum. Tahhutumun bitmesine 1 yil daha kaldi. Son 4 gundur internetim yok. 30a yakin servis talebi olusturdum. Ilgilenen yok. Ve bugun telefondaki adam, beyefendi sizin modeminiz siniri en fazla 50mbps. Sizin o modemle 50mbps nin ustune cikmaniz imkansiz” dedi. Yani adamlar bana 100mbps lik internet satip, bunun yalnizca yarisini kullanabilecegim bir modem takmis. Sadece modemi evime degil, banada 1 yil takmislar yani.

  Bugun aradim ariza talebimi iptal ettim ve cezasini odeyerek iptal ettirdim. Yarin ana merkez binasina gidip, siyah posetin icinde modemi kapiya birakmayi dusunuyorum. Umarim bomba zannedip butun polis ekiplerini ve habercileri toplarlar. Iste o an cikip yaptiklari butun bu rezillikleri butun kanallara bitarafim yirtilana kadar bagiracam. Kurum olarak YALAN cisin superonline zimbirtisi

  Cevapla
 25. TTnet farklı mı? 12 gündür bir mahallle yana internetimi nakletmediler. Evimde, alt yapımda hiç bir problem yok. Yan komuşularıma 1 günde gelen interneti 12 gündür bekliyorum. Yasal süresi 7 gun sonrası 1 kez şikayet dilekçesi oluşturdum, defalarca kez daha aradım net bilgi yok. Ayrıca Tivibu için randevu veriyorlar, ne gelen var ne arayan… Tamami ile rezillik! Keşke Superonline Fiber olsa da bağlatsam…

  Cevapla
 26. Nedir bu milletin bukadar çektiği anlamıyorum.16 mbit adsl kullanıyorum 2 yıl taahhüt verdim paşa paşa faturamı ödüyorum.Ne bekliyorsunuz anlamıyorum ?Taahhüt vermek başak bişi vermeye benzemez.Vermezsin taahhütü canınmı sıkıldı tak kapatırsın anında!Telekoma superonline a çamur atacağınıza , dönün bakın bakalım hata nerde !

  Cevapla
  • Çünkü sen santrala yakınsın, biz 16 mbps’yi hiçbir zaman göremedik, herkesin yoğun olarak kullandığı saatlerde 3 mbps’ya kadar düşüyoruz. Bir bilgisayar bağlanınca öbür bilgisayar internetten düşüyor. Yazık ödediğimiz her kuruşuna.

   Cevapla
 27. ben size bi akıl vereyımi belki bazılarının isine yarar uzakda bi akrabanız yakınınız varsa yada arkadasınız yda turktelekomun alt yapısının olmadı bıyer bılıosanız diceniz tek sey ben a noktasınan B noktasına tasınıyorum hattımı tasıyın onlar 7 gun ıcerısınde gelıp bakıolar o noktaya alt yapı varmı yok ne olcak hiç bir ceza odemeden hattı direk iptal edecekler ne 2 yıl sozlesme nede taahhüt hiç bi ise yaramıcak HAA baktınız isi zoramı kosuyolar 2015 Yılının ilk ayında tüketiciler için devrim niteliğinde bir yönetmelik değişikliği oldu. Artık internet aboneliklerinde, GSM operatörlerinin aboneliklerinde ve Digitürk, D Smart gibi dijital yayın hizmetlerinde ‘’taahhüt iptali cezası’’ uygulanamayacak.

  Resmi Gazete’de 24.01.2015 tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre artık taahhüt iptal işlemlerinde ceza uygulanamayacak. Bununla birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği tüketici lehine birçok yenilik getiriyor.

  Yönetmelik yayımı tarihinden itibaren üç ay sonra yürürlüğe gireceğinden bu yönetmelik 24 Nisan 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak.

  Yönetmeliğin getirdiği yenilikler özet olarak şu şekilde:

  Taahhütname verme zorunluluğu

  taahhüt iptali yasası

  (2) Taahhütnamede; taahhüdün geçerlilik süresi ile taahhüt konusu mal veya hizmetin nitelikleri, tüm vergiler dahil toplam fiyatı, indirim yapılan tarifenin taahhüt verilmeden önceki fiyatı, aylık yapılan indirim miktarı, taahhüdün süresinden önce sonlandırılması durumunda tüketicinin elde ettiği faydalara ilişkin geriödeyeceği bedelin hesaplanma yöntemi yer almak zorundadır.

  (3) Taahhüdün sesli iletişim araçları kullanılmak suretiyle verilmesi durumunda, satıcı veya sağlayıcıikinci fıkrada yer alan bilgileri tüketiciye aynı ortamda vermekle yükümlüdür. Taahhüdün sınırlı alanda ya da zamanda sunulduğu bir ortam yoluyla verilmesi durumunda ise, satıcı veya sağlayıcının taahhüt kapsamında sunulan mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam fiyatı ile taahhüdün geçerlilik süresini tüketiciye aynıortamda vermesi yeterlidir. Ancak bu durumlarda; satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada yer alan yükümlülüğünü taahhüdün verilmesinden itibaren on dört gün içinde yerine getirmek zorundadır.

  (4) Taahhütnamede, taahhüt konusu mal veya hizmetin bedeli, aynı mal veya hizmetin taahhütsüz abonelikler kapsamında talep edilen bedelinden daha yüksek gösterilemez.

  Taahhütlü aboneliğin süresinden önce feshi

  MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

  (2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

  Taahhütlü aboneliğin sona ermesinin bildirimi

  MADDE 17 – (1) Taahhütlü aboneliğin sona ermesinden en az bir fatura dönemi öncesinden satıcı veya sağlayıcı, bu durumu ödeme bildiriminin yanı sıra yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile ayrıca tüketiciye bildirir.

  Sözleşmenin feshi

  MADDE 22 – (1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

  (2) Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması halinde veya tüketicinin hizmetten yararlanmasına engel olabilecek geçerli bir sebebin varlığı halinde tüketici sözleşmeyi feshedebilir.

  (3) Tüketicinin taahhütlü aboneliğini süresinden önce feshetmesi halinde, 16 ncı madde hükmü uygulanır.

  (4) Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshedilmesi ile ilgili bildirim ve taleplere ilişkin işlemleri yerine getirmek üzere gerekli tedbirleri almak ve gerektiğinde uygun bir sistem kurup bu sistemi kesintisiz olarak açık tutmakla yükümlüdür.

  Fesih bildirimi

  MADDE 23 – (1) Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir.

  (2) Satıcı veya sağlayıcı gerekli güvenlik önlemlerini almak suretiyle, kaydı tutulan telefon yoluyla da tüketiciye sözleşmeyi feshetme imkanını sağlayabilir.

  (3) Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren veya tüketicinin sözleşmeyi feshetmesini zorlaştıran bir yöntem belirleyemez.

  Fesih talebinin yerine getirilme süresi

  MADDE 24 – (1) Diğer mevzuatta tüketici lehine olan süreler saklı kalmak kaydıyla, satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin fesih talebini, bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç yedi gün içerisinde yerine getirmekle yükümlüdür.

  (2) Tüketicinin fesih talebinin yerine getirilme süresi günlük süreli yayınlarda on beş gün; haftalık süreli yayınlarda bir ay; aylık süreli yayınlarda ise üç aydır. Daha uzun süreli yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını müteakiben fesih bildirimi hüküm ifade eder.

  Feshin sonuçları

  MADDE 25 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshedildiği bilgisini yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye bildirmekle yükümlüdür.

  (2) Aboneliğin belirlenen süreler içinde feshedilmediği durumlarda, bu sürelerin bitiminden itibaren mal veya hizmetten yararlanılmış olsa dahi, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez.

  (3) Satıcı veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on beş gün içinde tüketici tarafından ödenmiş olan tutarın geri kalan kısmını ve varsa tüketiciden güvence, depozito veya teminat adı altında alınan ücretlerin güncel tutarlarını kesinti yapmaksızın iade etmekle yükümlüdür.

  (4) Satıcı veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade ettiği tarihe kadar olan dönem için tüketime konu bedele ilişkin ödeme bildirimini, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on gün içinde tüketiciye göndermek zorundadır. Ancak, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren sağlayıcılar için bu süre dört aya kadar uzatılabilir.

  (5) Satıcı veya sağlayıcı, üçüncü ve dördüncü fıkralarda belirtilen yükümlülükleri yerine getirirken tüketiciye ilave bir maliyet yüklemeden mahsuplaşma yöntemini de kullanabilir. alın size konun 🙂

  Cevapla
 28. Merhaba. TTnet kullanıcısıyım apartmana superonline çektiricektim. Aradım konuştum sadece benim için çekebileceklerini söylediler. Lakin 2-3 aya taşınma ihtimalimiz var. Nasıl olsa taşınacağımız yerde fiber yoksa adsl kullanırım diyordumki bu sayfaya ulaştım. Ve vazgeçtim taşınıcağımız yerde varsa direk bağlatırım yoksa gerek yok aksiyona

  Cevapla
 29. Bu yazıyı okuyunca yanlız olmadığımı anladım. Aynı şeyler benim de başıma geldi. Diyorum ki sözleşmemiz var eğer aynı şartlarda internet sağlayamazsanız iptal edebiliyorum. Diyorlar ki sözleşmede belirtmişsiniz eğer fiber altyapı olmayan bir yere taşınacaksanız adsl i kabul ediyorsunuz. Doğru diyorum kabul ediyorum. orada yazıyormu adsl hem fiberden daha yavaş hem de daha pahalı yok yazmıyor. Siz kabul etmişsiniz yapacak bir şey yok dediler. Biz de kuzu kuzu kabul ettik Allahtan 5 ayım kaldı. Beş ayın bitmesini iple çekiyorum…

  Cevapla
 30. Superonline 24 aylık taahhüt sürem doldu ve beni aradılar tekrar uzatmak için ben de o ara ev arıyorum taşınma durumum var yeni adresim belli olsun öyle devam edip etmeyeceğime karar vereceğim bunların işi hiç belli olmuyor malum. Taahhütle kilitlenmek istemedim 1 veya 2 ay gerekirse faturayı 20 TL yüksek öderim başım rahat olur diye düşündüm Sonra tekrar aradılar güzel güzel konuştuk bana taşınacağım adrese nakil yaptirabilecegimi ve 1 yıl içinde yapılan ilk nakilden ücret alınmadığını ayni yil icinde yapilan ikinci nakilde ücret alındığını söyledi sonuç olarak tekrar 24 ay taahhütlü başlattık aradan 5 ay geçti ben taşındım superonline aradım yeni adresi verdim ve 100 TL nakil ücreti istediler durumu anlattım itirazimi ilettim o gün yapılan konuşmayı dinleyip 48 saat içinde bana diyeceklerini söylediler. 2. Günün sonunda müşteri hizmetlerini aradım itirazım dinlenmiş böyle bir konuşma geçmemiş 2 kez de beni aramışlar ulaşmamışlar ben şoktayım. Benı yalancı durumuna soktukları gibi alamadılar telefonum açık duymasam cevapsız görürüm kapalıysa mesaj geliyor arayan numara bilgisiniye alıyorum kayıtlara baktım yok aramamışlar. Kendileri bu konuyu kapatmış bense zaten konuşmayı dinlediklerinde bana ücretsiz nakil bilgisinin verildiğini görecekler arayacaklar ve cozumleyecek diye beklerken konu kapanmış haberim yok. Ya nakil ücreti 100 TL ya da aboneligimi iptal edip 191 TL ödeyeceğim bu kadar oyunbaz, basit, …. o kadar siralayasim var ki ne desem az superonline deyince modem bulanıyor. Bu kadar basitlesmemeli, abonesini bu kadar uzen, dalga geçen, yoran, yalancı durumuna sokan bir firma, 191 TL verecem senden kurtulcam. Senden nefret ediyorum superonline

  Cevapla
 31. Merhaba
  Aynı durumdan biz de muzdaribiz!!Mecburi taşınma durumundan taahhüt sözümüzü tutamadık şu an 700 TL ceza kesiyorlar.Tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum.Sizi de duyarlılığınızdan dolayı tebrik ediyorum.Bunları afişe ediyor olmanız içime bir nebze olsun su serpti.

  Cevapla
 32. Tam bir superonlayn yatirdigim faturayi turksel bayisine yatirmadim diye 13 gun arayla para istiyor ayrilirsan 1400tl diyor canlarinin istedigi gibi oynuyorlar tuketici haklari falan takmiyor turksel karsinda muhatap yok bilgisayarlari onaylasanda onaylamasanda onayladin diyor interneti kafasina gore kesiyor keme acma 20 bin sakin bu superonlayna gecmeyin gecerseniz alicengiz oyunu neymis gorursunuz

  Cevapla
 33. Modemi kendiniz de bağlayabilirdiniz. Bunun için 12 gün beklenir mi?
  Ayarlaması zor bişey değil. Ve modem yoksa da 30-40 tl çok iyi bir modem alabilirdiniz bence..

  Cevapla
 34. Yahu lanet herifler 1-1.5 haftadır benim basit bir nakil işlemimi yapmıyorlar. Türk Telekom geldi kendine düşen işi yaptı. Superonline’i arıyorum nerede benim netim. Yok efendim panoda sıkıntı gözüküyor. Geliyorlar yapıyorlar tekrar arıyorum nerede internet yok efendim portlarda sıkıntı gözüküyor tekrar arıyorum bu sefer gelmiyorlar ben anlamadım ne yapacağım. Elektrikçi çağırdım sen bir bak sıkıntı var mı diye biraz baktı etti 50tl aldı gitti. Sıçarım superonline gibi kuruma. 3 Yıllık müşteriyim 1 yılım daha var. Böyle devam ederse ceza meza dinlemeyip kapatıp ttnet’e geçeceğim.

  Cevapla
 35. Merhaba öncelikle seminerinize katılmış biri olarak okuyorum yazılarınızı ben 7 yıldır fiber mah gelsin diye ugraştım ve Kağıthane Nurtepe de oturmaktayım 10 metre aşşağısı siteler var mah full apartman gecekondu yok fiber hizmeti vermiyorlar (planlama olursa verilir yada sitedeki insanlara veriyolar)kaç yıldır tt abonesiyim birde yalanlar dolanlar vs en son bir kaç gün önce Twitter dan paul doany yazdım tt ceo suna kendiside dediki(Şirket olarak önceliğimiz, altyapının mevcut olduğu yerleri makul fiyatlı tekliflerle bağlayarak ülkenin genişbant penetrasyonunu artırmak.
  Bu seneki yeni yatırım planımızda 3 milyar TL’den daha fazla bütçe ayırdık ve bununla yeni alanları hızla bağlıyoruz.)(((Gelecek senenin planlamasında sizin bölgeniz de öncelikle ele alınanlardan olacak 👍))))
  İnşallah bağlanır diye bekliyorum baya insanın canını sıkan bir durum millet 1000 le bağlanırken kenya Singapur gibi yerlerde bizde kol gibi fatura ve tahhüt öderiz böyle hizmete sağlıcakla iyi günler.

  Cevapla
 36. Bende buna benzer bir nitelikli dolandırıcılığa maruz kaldım süper online ile ilgili ve bu yazınızı okuduktan sonra 2 ay sonra sona erecek olan taahhüt u asla yenilmeyeceğim . bunlar at hırsızı size büyük geçmiş olsun

  Cevapla
 37. Nakil için bende bekliyorum. Altyapı yok yeni adreste. Bakalim ne yapacaklar 5 gun oldu hala bekliyorum aramalarini

  Cevapla

Yorum yapın