SwiftKey Klavyede Büyük Değişim

Popüler sanal klavye uygulaması Swiftkey klavyede büyük bir değişim görüyoruz. Birçoğumuzun haberi yoktur ama hatırlatmakta fayda görüyorum. Swiftkey, Microsoft tarafından Nisan 2016’da satın alındı ve tamamen ücretsiz şekilde kullanılabilen sanal klavye, bugüne kadarki en büyük güncellemesi ile karşımıza geliyor.

SwiftKey’in 7.0 güncellemesi pazar lideri klavye uygulamasına Araç Çubuğu, Yapışkanlari ve Koleksiyonlar gibi önemli yeni özellikler katıyor. Takvim paylaşım özelliği de kısa bir süre sonra eklenecekmiş.

SwiftKey istatistiklerine göre her hafta 2 milyardan fazla emoji gönderiyoruz. Bu miktar geçen seneye göre yüzde 20 daha yüksek. Hareketli görseller (GIF) kullanımında ise son 6 ayda yüzde 10 artış görüldü.

Sanal klavye SwiftKey’de büyük değişim

Mobil sanal klavye yazılımının yeni sürümü, önceki sürümleri gibi Android ve iOS işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Yeni güncelleme ile SwiftKey, varolan Merkez (Hub) özelliğini Araç Çubuğu ile değiştiriyor. Araç Çubuğu özelliği Android ve iOS’ta sözcük tahmin çubuğunun solundaki ‘+’ işaretine dokunarak açılabiliyor ve hâli hazırda sık kullanılan özelliklerin yanı sıra, çeşitli yeni özelliklere de hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlıyor.

SwiftKey 7.0 güncellemesi ile yazılıma eklenen özelliklerden birisi de Yapışkanlar; bu özellik mesajlara kişisel bir hava katmayı sağlıyor.Sistemde yüklü olan bazı yapışkanlar gönderilmeden önce düzenlenebilirken, Microsoft’un özel yapışkan paketleri de yakında kullanıma açılacak.

Düzenlenen Yapışkanlar istendiğinde kayıt edilebiliyor. Araç Çubuğu’ndaki iğne simgesine dokunarak erişilebilen Koleksiyonlar altında depolanan Yapışkanlara sonradan erişmek mümkün. Koleksiyonlar, kişiselleştirilmiş ve favori yapışkanları depolamak için uygun bir alan sağlarken, düzenlenmiş fotoğrafların ve medya dosyalarının da sonradan birçok uygulama içinde kullanılabilmesine aracılık ediyor.

SwiftKey, yazılımının son güncellemesiyle Takvim paylaşım özelliğinin de yakında duyurulacağını açıkladı. Bu özellik, birkaç dokunuşla ortak bir takvim randevusu oluşturmayı sağlayacak.

Çok daha hızlı, çok daha kolay

[mavi]SwiftKey Kıdemli Ürün Müdürü Chris Wolfe, ürün hakkında şöyle konuştu: “Her geçen gün mesajlarımızda daha fazla GIF, yapışkan ve emoji kullanıyoruz. SwiftKey 7.0 ile amacımız, bunu hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı hâle getirmek. Araç Çubuğu, tam da bu işe yarıyor ve SwiftKey kullanıcılarının Koleksiyonlar altında depolayabileceği daha özel içerikler oluşturabiliyor.” [/mavi]

SwiftKey’in yeni özellikleri zengin medya mesajlarının artan yaygınlığına katkı sağlayacak. SwiftKey’in istatistiklerine göre her hafta 2 milyardan fazla emoji gönderiyoruz. Kullanıcıların üçte biri her gün emoji kullanıyor ve emoji kullanım oranları da önceki 12 aya kıyasla yüzde 20 artmış durumda. GIF kullanımında da benzer bir artış söz konusu; GIF içeren mesajlarda son altı ay içerisindeki artış yüzde 10 olarak belirtiliyor.

SwiftKey’in pazar lideri otomatik düzeltme, akış ve sonraki sözcük tahmini gibi çekirdek özellikleri hızlı, kolay ve doğru bir yazım sağlıyor. Bugün eklenen özellikler, SwiftKey kullanıcılarına emoji, GIF ve yeni Yapışkanlarla daha fazla duygu ekleme imkânı veriyor. Tüm eski ve yeni özellikler Araç Çubuğu altında toplanırken, GIF’lere Yapışkanlara, Ayarlara, Temalara ve Panoya erişim hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

SwiftKey 7.0, Google Play ve Apple App Store’da ücretsiz olarak yerini aldı. Şu an itibari ile yeni sürümü iOS veya Android marketlerinden indirerek kullanabilirsiniz!

 

Yorum yapın