444’lü Hattınızın Faturasını mı Ödemediniz?

Bir süredir de gözlemliyorum, sanırım yeni bir furya başladı. Özellikle de Turk Telekom’da bu durumu bizzat yaşadım. Bugün aldığım telefondan sonra da bu işi düzeltmeye niyetleri olmadığını düşündüğüm için siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim.

Öncesinde Aria, sonrasında Avea, ardından da Turk Telekomlu olarak yıllar boyunca aynı hattı kullandım. Birkaç ay önce Turk Telekom’dan aradığını iddia eden müşteri temsilcisi beni 0507 985‘li numaradan aramıştı. Karşımdaki hanımefendiye farklı bir numaradan aradığını, 444’lü numara olmadığı için inanmadığımı belirtmiştim. Tabi ki koruma moduna geçerek ikna süreçlerini başlattı. Ancak nafile ikna olmadım…

Siz bilirsiniz muhabbetlerinden sonra Turk Telekom’u 444 1 444’ü aradım. Müşteri temsilcisine durumu anlattım ve 0507 985 4930 numarasından “Turk Telekom müşteri hizmetleri diye” aradıklarını ilettim. Ben bu durumu bildirirken müşteri hizmetleri gayet kendinden emin bir şekilde bu numara bize ait cevabını vermişti.

Şaşırmıştım…

Nasıl yani? Siz koskoca Turk Telekom’sunuz, nasıl olur da böyle bir normal numaradan beni arayabilirsiniz? Sorusuna cevap alamadım. Kendisine böyle bir numaradan aranırsam açmayacağımı veyahut bilgilerimi vermeyeceğimi belirttim. Velhasıl kelam şikayet olarak da aktardım.  Ancak nafile!  Biraz önce beni 0507 985 4930 numaralı hattan müşteri hizmetleri tekrar aradı. Durumu kendisine tekrar ilettim ve telefonu hiçbir işlem yapmadan kapattım. Görüyorum ki 444’lü numaralarından vazgeçmişler…

Yahu bu nasıl olur?

Son yıllarda telefon ile dolandırıcılık yöntemleri artmadı mı? İnsanlar bir sürü dolandırıcılık vakasına maruz kalmadı mı? Hattını kaptıranlar, kredi kartı numarasını kaptıranlar mahkeme koridorlarında uğraş vermediler mi? Peki bu kadar dolandırıcılık vakası varken insanları ne diye uyardı koca koca markalarımız? Devlet görevlileri? Uzmanlar?

 1. Sizi banka diye, operatör diye arayan kişilerin numaralarına bakın!
 2. 444’lü numaralar haricinde sizi arayanlara dikkat edin! 
 3. 444’lü numaraların dışında arayanlara itibar etmeyin!
 4. 444’lü numaraların dışında arayanlar ile bilgilerinizi paylaşmayın!
 5. Hiçbir işlem yapmayın telefonu kapatın ve resmi numaradan arayarak durumu şikayet edin!

Neden mi? Çünkü insanları dolandırıyorlar, çalıyorlar, hesaplarını kaptırıyor insanlar, cahiliz ve birçok işleme resmi numaradan aramayan kişilere inandığımız ve güvendiğimiz için onay veriyoruz! Bize de uzmanlar, görevliler, şirketler bas bas bağırarak! Özellikle de bankalar 444’lü numaraların dışındaki numaralara itibar etmeyin demiyor mu?

Hal böyleyken Turk Telekom Neyin Kafasını Yaşıyorsun?

Hangi kafayla beni 0507 985 4930 numarasından arıyorsun? Madem böyle bir halt yediniz hiç düşünmüyor musunuz yahu biz böyle bir numaradan ararsak dolandırıcılar da  5030 numarasından arayıp insanları dolandırabilirler diye düşünmüyor musunuz? Üstelik utanmadan “444’lü numaradan arıyorsanız size itibar etmiyorum ve telefonumu kapatıyorum” dememe rağmen kendinizi ispat yoluna gitmek için telefonda ikna etmeye çalışıyorsunuz?

Ne oldu?  444 1 444 numarasına yüklü fatura geldi de borcunuzu mu ödeyemediniz?

Ne oldu? Faturalar kabarık mı geldi de bizi 0507 985 4930 numarasından arıyorsunuz?

Ne oldu? Neyin kafasını yaşıyorsunuz arkadaş! Ne içiyorsunuz? Bize de aynı kafadan gönderin biraz!

Platin müşteriyim bir de ha! Zorla Turkcell’e geçirteceksiniz beni 10 küsür yıldan sonra resmen Hamza sen bir yürü git bizden adam olmaz demeye devam ediyorsunuz! Koskoca Telekom’u getirdikleri duruma bakın! Sen Telekom’sun yahu 444’lü numaradan müşterini aramayacaksan kapat dükkanı git!

Tebrik ederim Turk Telekom! Bravo böyle devam et!

Not: Sizler dolandırılma ihtimaline karşın aynı şekilde davranmaya devam edin ve böyle numaralara Turk Telekom olduğunu bilseniz dahi, itibar etmemeye devam edin…

“444’lü Hattınızın Faturasını mı Ödemediniz?” üzerine 5 yorum

 1. İyi hoş yükselmişsin de sayın çaysever. Bilmez misin bu kapitalist düzenin sadece bir köpeği yok.

  Aslında seni arayan TT değil TT’nin yancısı. Mesela bir paket ya da fatura satmak istiyorlar. Bunu yancıya veriyor. Numarasını vs tahsis ediyor(bilgilerini paylaşıyor, bu hadsizliğe biz müsade ettik!). Diyor ki şu paketi sat, kişi başı paranı al. Zaten en son Assist mi ne, onun adı altında müşteri hizmetleri desteği sunuyorlar. Yani müşteriye hizmet sıradan bir iş haline geldi sanıyorlar. İster sev ister sevme, özelleştikçe bunaltan bu düzende ya gemileri yakarsın ya da dumanla haberleşeyim derken boğulur ölürsün.

  Hülasa, çok da şeyapmamak lazım. Değiştir operatörü şansını dene. Arkandan ağlayacak ya da bu yaşta “aşkım aynı operatör olalım 2000 dk arayabileyim seni” diyenin mi var…

  “Ne demiş Cames Bond -paran varsa dünya sana âşık, züğürtlere yakışır tahta kaşık. Yes alright…-“

  Cevapla
 2. Abicim, çok haklısın. Kamu ve kurumların bir ya da birkaç tane özel resmi numaraları olur; yalnız sokaktaki vatandaşın numarası gibi olmaz. Beni arayanları bir bilsen, sen buna da şükredersin. 0850 gibi numaraları bile açmıyorum. Telefon rehberime kullandığım kurumların (X Bankası, Superonline, Dönerci Namık :), Fişek Sülo, Ankara Zeliha, İstanbul Didem, Ank Escort Yeliz) v.s. gibili gibili yerlerin ve kişilerin resmi numaralarını kaydediyorum. Rehberde olmayana telefonu açmıyorum. Olmayan numaraları “aaaa” gibi ekleyip kimmiş diye whatsapp, face, kim aramış gibi uygulamalardan bakıyorum. Sanırım bu kurumlar kendi çalışanlarının kendi telefonlarından aratıyorlar. O ay TR genelinde en çok hangi Tel. Servisi kullanılmış gibi bir istatistik tutuluyorsa, kendilerini üst sıralarda gösterme çalışması olabilir. Bu tür davranış da hileye girer. Ben de avealıyım. Sonra isim türk telekom olmuş. Türkcelle geçeceğim de, çok pahalı. Ttnet altyapılı Süperonline kullanıyorum. Süperonline işini yapıyor da, ttnet adam uğraştırıyor. Bir ara modemin fişi çekip evden çıktım. 2-3 gün eve gelmedim. Sonra öğlen gibi eve geldim, internet yok. Meğerse gvatlar o 2 gün boyunca internette aktiflik görmedikleri için gelip binadaki bağlantıdan işlemi kapatmışlar. Süperonline’ı arayıp durum bildirir raporu yolladılar ttnete de gelip açtılar. Turk telekom cell kullandığım halde ankara keçiören gibi bir yerde halen bağlantı sorunları oluyor. Digiturk’e hayatta üyeliğim yok, numaramı nereden alıyor? Birçok özel firma numaramı nereden buluyor da, mesaj atıyor? Bizim numaraları bu firmalara kim verip satıyor? Digiturk, isimtescil, halı çadırı başlıklı mesaj, kardesleravm başlıklı mesaj bunlar ne ..? Hayatta işlemim olmadı, sürekli mesaj ve arama. Vallahi bıktım. Yapılan diğer yorumlarda ise “saçma” diyenler geniş, doğru ve ileri düşünmeyen, kim ne yaparsa kabuldür mantığıyla hareket edip, anlayış ve hak yoksunu kişiler olarak görüyorum. Yani bunları tiqen yaranır.

  Cevapla

Yorum yapın