Systeminfo.exe Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir Windows uygulamasıdır. Tamamiyle güvenli bir uygulama ve yabancı bir dosya değil.  Sisteminizde yer alan bu dosya komut sisteminde çalıştırıldığı zaman sistem bilgisini karşımıza getirmektedir.  Bu bilgiler şu şekilde yer alır. Bilgisayar adı, işletim sistemi, işletim sistemi sürümü, sistem üreticisi, ürün kimliği, yükleme tarihi ve diğer bilgilerdir.

Komut sistemini açarak (CMD) systeminfo.exe yazıp entere bastığınızda tüm bilgiler işlenir ve karşınıza bir rapor olarak sunulur. Özelliklede BT yöneticileri ve sistem yöneticileri tarafından bu tip bilgilere sıkça başvurulur.  Genelde 3-5 pencere açıp oradan buradan bakılacağına komut sisteminde tek bir komutla karşınıza bu bilgiler gelmekte.  En çok bu bilgiler arasında ram kullanımı, bilgisayar adı, sanal bellek miktarı, sistem kurulum bilgilerini kullanırım.

Windows’un gizli kalmış özelliklerinden biri olan Systeminfo Windows 7 altında da bulunmaktadır.

“Systeminfo.exe Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine 10 yorum

 1. “Sistem Bilgisi” adlı program değil mi bu? Normal çalıştırınca neden göstermiyor acaba kurulum tarihini? Ben inceledim biraz fakat kurulum tarihine rastlayamadım.

  Yanıtla
 2. Sürümümden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama tam listeme yapıyor ve tık… pencere kapanıyor:( birşeygöremeden kapanıyor… Yine de teşekkürler.

  Yanıtla
  • İlk önce CMD ‘ye giriş yapıp komut satırına systeminfo.exe yaz. Sen CMD’ye girmeden Systeminfo.exe yazdığın için kapanıyor.

   Yanıtla
 3. @TEAkolikmaskotx)
  Editör aramıyorum. Açıkcası tek başıma yazmak ne kadar zor olsa da yinede böyle devam etme kararı içerisindeyim. İleride editör ararsam mutlaka yazarım bloga.

  İlgin için teşekkür ederim. Umarım yüz yüze tanışırız bir ara?

  Yanıtla
 4. abi kırklareli lüleburgazda oturuorum.bilgisayar okuyorum çok seviorum . sizin yazdıklarınız çok dikkatimi çekio . çok saolun. yinede teşekkür ettim abi.

  Yanıtla

Yorum yapın