Tablet Piyasası Kızışıyor…

Bir iki ay önce kendime bir tablet almayı düşünmeye başlamıştım. Özelliklede kocaman dizüstü bilgisayarımı yanımda taşımak bazı zamanlarda bana işkence gibi gelmekteydi. Sonuç olarak bir tablet PC alarak bu işin önüne geçebileceğimi, yolda, otobüste, vapurda her şekilde online kalarak Sosyal Medya üzerindeki işlerimi ve bloguma daha fazla vakit ayırabileceğimi düşündüm. Taşıması ise çok rahata ve büyük avantaj sağlıyor.

Küçük ekranlı bir cep telefonu üzerinde yoldayken her istediğinizi maalesef ki yapamıyorsunuz. Bir Fan sayfası yönetmek, blog yazmak, yorumlara cevap verebilmek zor iş. Fakat 8 ya da 10 inçlik bir tablet ile her an her yerde online olabileceğimi ve uzun saatlerimi harcadığım yollarda bu durumu lehime çevirebileceğimi düşünmeye başladım. Ayrıca birçok etkinliğe ve iş toplantısına katılacağım zaman kocaman dizüstümü yanımda götürmeme gerek kalmayacağını düşünüyordum.

Tabiki bütün bunlar iPad ile başladı. Yakın bir zamanda iPad2’nin ülkemizde 1080TL gibi bir fiyatla satışa başlaması, Samsung’un tablet dünyasına girişi ardından Acer gibi birçok firmanın tablet çıkarması piyasada olan ilginin ne kadar büyük olduğunu zaten görmekteyiz. Şimdilerde ise Sony kendinden beklenileni yapıp 2 müthiş alet çıkardı mutlaka haberlerini okumuşsunuzdur.

Bu aralar ülkemize gelecek olan cihazları inceliyordum. Bir yandan Samsung’un şuan ülkemizde satılan tableti Samsung Tab 8,9 ‘u inceliyordum. Almaya kesin karar vermeden önce diğer firmaların da tablet çıkarmasını beklemeye karar verdim. Motorola Xoom’u görmek bu kararımı kesinleştirdi. Motorola Xoom ne zaman piyasaya girer bilemiyorum ama LG’nin Optimus PAD ürünü ve Asus’un Eee tabletini görünce şaşırmadım doğrusu.

Benim kanaatimce bir iki ay daha beklemek lazım. iPad2 ülkemizde satışta, Samsung Galaxy Tab 8,9 ile gözleri üzerine çekerken bir yandan da 10 inçlik tabletini getiriyor. Diğer yandan LG Optimus Pad, Motorola Xoom ve Asus’un tableti Eee Pad ilgimi çekmeye başladı. Tabiki Sony’i ve diğer firmaları unutmamak gerekiyor.

Bakalım hazirana kadar beklemeyi düşünüyorum ve bu piyasanın iyicene kızışacağına eminim. Müthiş tabletler hem özellik hem de fiyat olarak rakabete girmek üzereler. Bu rekabetten karlı çıkmak isteyenlere benden küçük bir ipucu biraz daha bekleyin.

“Tablet Piyasası Kızışıyor…” üzerine 9 yorum

 1. motorola’nın tabletinin adı zoom değil xzoom olacakdı. bu arada benden de size bir öneri htc’nin 10.1inc lik tabletini bekleyin bomba gibi olacak.

  Yanıtla
 2. Size söylüyorum düzeltin diye ama ben çok doğru yazmışım “xzoom” da ne ‘x’ il ‘z’ nin yakın olmasından kaynaklandı kusura bakmayın. 🙂

  Yanıtla
 3. Bence tablet almak için (henüz çok ciddi anlamda bir ihtiyaç değilse) hala çok erken.. bahsettiğiniz bir kaç ay bile erken olabilir.. Zira tam tarihlerini bilmiyorum ama IPAD’in bile 1 ve 2’si arasında çok bir zaman yok.. LCD ve Plazma’lardan sonra LED’lerin, hemen arkasından 3d’lerin geliş hızını düşünürsek, bundan 10-12 ay sonra almayı planlayabilirim. Zira giriş modellerinin şu ankinden çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Tabi bir de şu bakış açısı var, şu anda bile üst düzey bir android/mobile cep telefonu ya da iphone4 yerine tablet alabilirsiniz.. ama dediğim gibi, bence biraz daha beklenmeli..

  Yanıtla
 4. Tablet alırsanız hangi tabletler arasında nasıl bir karşılaştırma yaptığınızı yazabilir misiniz? Daha da iyisi bu karşılaştırmayı şematik olarak gösteren bir tablo da eklerseniz bu konuda söyleyecek söz bırakmamış ve bizlerin de işini kolaylaştırmış olursunuz.

  Yanıtla
  • Tabiki söylediğim gibi Samsung, Asus, LG, Motorola ve iPad arasında bir tercihim olacak bunu da yazacağım.

   Yanıtla
 5. Archos 101 ve HTC Flyer’ı da karşılaştırma listenize ekler misiniz? Ayrıca telefon özelliğinin olup olmaması, pil süresi, görüntü kalitesi ve OS (Android olup olmaması)

  Yanıtla
  • Tabiki, yalnız Archos’a bakmıştım pil gerçekten de sıkıntı sanırım. Mutlaka karşılaştırma yapacağım.

   Yanıtla

Yorum yapın