Tarayıcı Reklam Virüsü RevContent – Mac [Çözüm]

Bir süredir Mac ile haşır neşir olunca, Mac virüsleri de ilgi alanıma girmeye başladı. Geçenlerde bir kaç uygulamayı denemek için kurmuştum. Sonrasında ise hepsini kaldırdım.

Ancak uygulamaları kaldırmama rağmen artık hangi uygulamadan geldiyse, Chrome ve Safari tarayıcılarıma RevContent isminde bir reklam virüsü yerleştiğini fark ettim.

Önceleri karşıma çıkan reklamların girdiğim İnternet sayfalarının kendi bannerları olduğunu düşünüyordum. Farklı sitelerde birkaç kez karşıma çıkınca bunun bir tarayıcı reklam virüsü olduğunu fark ettim.

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi reklamlar sayfanın alt kısmında karşınız çıkıyor. Bazen de sitelerin sağ stunun da ortaya çıkıyor. Uygulamalarımı kontrol ettiğinde ise bu reklam virüsünü ya da yabancı bir uygulama göremedim.

[mavi]Ayrıca Google Chrome ve Safari yarayıcılarının eklentiler kısımlarında da yer almıyor. Kısacası eklentilerde görülmeyen bir reklam virüsü…[/mavi]

Neyse gelelim temizleme işlemine…

Öncelikle Malwarebytes’ın Mac için üretmiş olduğu Anti-Malware uygulamasını bilgisayarımıza yüklüyoruz. Yükledikten sonra uygulamayı çalıştırıyoruz.

Karşımıza üç seçenek çıkaracak.

Bu bölümde “Scan” seçeneğini seçerek taramayı başlatıyoruz. Anti-Malware uygulaması bilgisayarınızı tarayarak zararlı browser virüslerini tespit ediyor ve karşınıza bir liste çıkarıyor.

Çıkardığı listede tüm zararlılar işaretli olacak şekilde aşağıdaki “Remove Selected Items” butonuna basıyoruz. Anti-Malware uygulaması birkaç işlem yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecek.

Bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda ise RevContent ismindeki zararlının ortadan kaldırıldığını görüyoruz.

Hadi kolay gelsin…

“Tarayıcı Reklam Virüsü RevContent – Mac [Çözüm]” üzerine bir yorum

  1. Teşekkürler Hamza, yükledim ve şu an sorun görülmüyor. Ne güzel virüssüz kullanıyorduk Mac’e de el attılar 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın