Teknolojiyi “Giyinmeden” Önce…

Google-Glass-Inceleme (8)Yepyeni giyilebilir teknolojiler bu yıl ve önümüzdeki yıl bizleri karşılıyor olacak. Peki teknolojileri giyinmeden önce riskleri hiç düşündünüz mü?

Trend Micro, tüm tüketicilerin dört gözle beklediği giyilebilir teknolojiler yaygınlaşmadan önce güvenlik ve gizlilik konusunda uyarıda bulunuyor!

Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) en fazla üzerinde durulan konuların başında giyilebilir teknolojiler geldi. Tüketicilerin hayallerini süsleyecek ürünlerin tanıtıldığı fuarda tartışılması gerektiği kamuoyunca ortaya konulan konu ise bu yeni teknolojik cihazların getirdiği “gizlilik ve güvenlik” endişeleri oldu.

Facebook’un sürekli gizlilik bilgilerini değiştirmesi, Google Maps’ın evlerimizi fotoğraflamaya başlaması ve benzeri teknolojiler hayatımıza girdikçe, “gizlilik ve güvenlik” tartışmaları, bu yıl bir hayli popüler hale gelmeye başladı!

giyilebilir_teknoloji_saatCiddi gizlilik ve güvenlik endişeleriyle ortaya çıkan her şeyin interneti (Internet of Everything – IoE) kavramının ilk ürünleri olan giyilebilir teknolojiler, birçok farklı şekilde karşımıza çıktı. Google Glass, giyilebilir video kameralar, akıllı saatler, spor bileklikleri ve hatta mücevherlerin tüketicilere doğrudan özgürlük ve İnternet bağlantısını sunduğu bir dünyanın sinyalleri verildi.

Peki bu dünyada ne kadar güvendesiniz?

İnternete her geçen gün daha fazla bağlandığımız bu yeni cihazlarla ilgili unutulmaması gerekenlerden söz eden Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, “Giyilebilir teknolojilerdeki riskleri gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin CES’te sıkça adından söz ettiren spor bileklikleri GPS üzerinden aldığı verilerle kullanıcıların günlük olarak neler yaptığını ve bulunduğu konumu doğrudan belirleyebiliyor. Bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde büyük sorunlara yol açabilir” şeklinde konuşuyor.

giyilebilir_teknoloji_bileklikAmerika Birleşik Devletleri eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin terörist bir saldırı ihtimali nedeniyle kalbine takılan cihazın kablosuz özelliğini kapattırmasıyla ayyuka çıkan tartışmaları hatırlatan Börekcioğlu, “Daha önce birçok defa dizüstü bilgisayarlardaki kameraların saldırganlar tarafından ele geçirildiğini gördük. Benzer bir açığın giyilebilir teknolojilerde yaşanmaması için hiçbir sebep yok.” diyor!

Peki hiç düşündünüz mü? 

Bu kadar teknolojiye adapte olduktan sonra, tüm cihazlarımız kablosuz birer teknoloji haline geldiğinde, üstelik bu cihazları üzerimize giymeye başladığımızda ne gibi riskler bizi karşılıyor?

Sanırım Black Mirror gibi diziler gerçek olmaya başladı! 

“Teknolojiyi “Giyinmeden” Önce…” üzerine bir yorum

Yorum yapın