Teknolojiyi Kullanın ..!

Günümüz teknolojisinde artık hemen hemen her evde 1 PC muhakkak ki var. Türkiye’deki internet kullanımıda PC kullanımıyla paralel bir ölçüde hızla artıyor. İnsanlarımız artık bilgisayarlara yabancı değil. Fakat bugün sizlere bahsetmek istediğim konu aslında her evde bir bilgisayar olmasına rağmen teknolojiyi kullanmamamız yada kullanamamamız diyebilirim. Nasıl mı ?

Dikkat ediyorumda hala doğalgaz, elektrik, su ve diğer faturaları ödemek için kuyruklar oluşuyor. Neden her evde bir bilgisayar + internet varken gidip kuyruğa giriyoruz ki ?

İşte bu sorunun cevabı çok basit. Bilmiyoruz..!

Bugün sizlere internet üzerinden faturalarınızı ödeyebileceğinizden bahsetmek istiyorum. Ben internet üzerinden tüm faturalarımı ödüyorum ve hiçbir ek ücret hiçbir vakit kaybı olmadan sıraya girmeden rahatça ve birkaç dakikada yapabileceğinizi biliyor muyunuz ?

Şimdi sizlere bunlardan birkaç örnek vermek istiyorum.

Yapmanız gerekenler :

Bir banka hesabı açtırın ve banka hesabımını internet şubesi kullanımına açtırınız.

Eğer bir banka hesabınız varsa sadece internet şubesini aktif ederek başlayabilirsiniz.

İnterner Üzerinden Fatura Ödemesi

Öncelikle bankanızın internet sitesine giriyorsunuz. Benim Garanti Bankası’nda bir banka hesabım var aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi bankamın internet şubesine giriş yaptım ve sol taraftaki menüleri kullanarak fatura ödememi gerçekleştireceğim.

garfat1.JPG

Bu bölümü seçtiğimizde karşımıza Tesisat NO ve sözleşmeli fatura ödeme seçenekleri geliyor. İsterseniz otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz istersenizde Tesisat Numaranızı girerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

garfat2.JPG

Doğalgaz faturası yatırmak için Fatura bölümünden doğalgaz’ı seçtim. Elektrik, su, doğalgaz, sigorta ve Aidat gibi seçeneklerden hangisini seçerseniz bir sonraki adımda karşınıza kurumlar çıkıyor.
garfat3.JPG

Bundan sonraki adımda ise sizden aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi tesisat numarasını isteyecektir. Faturanızın üzerindeki tesisat numaranızı doğru şekilde yazdığınız zaman karşınıza faturanız çıkacak. Fatura isminizi, soy adınızı ve fatura tutarını kontrol ederek bir yanlışlığa maruz kalmadan faturanızı ödeyebilirsiniz.

garfat4.JPG

Fatura ödemek aslında bu kadar basitken neden gidip sıraya girip saatlerce kuyruklarda bekliyoruz ki ?

Teknoloji aslında ellerinizin hatta parmaklarınızın ucunda sizlerin kullanmasını bekliyor fakat çoğu insan bilmiyor yada öğrenmiyor. Bir banka şubesi bu kadar yakınken bir banka şubesinden internet üzerinden hiç yerinizden kalkmadan birkaç tuşa basarak neden tüm faturalarınızı ödemiyorsunuz ?

 • Vakit kaybı yok.
 • Sıraya girmek yok.
 • Soğukta yada sıcakta beklemek yok.
 • Veznedarlarla ve kuyruktakilerle kavga etmek yok.
 • Kesin ve anlık kolay ödeme.

Daha ne isteyebilirsiniz ki ?

Bir İnternet Şubesinden başka neler yapabiliriz ?

Ödemeler

 • Kontör Yükleme (Turkcell Hazır Kart, Avea, Vodafone)
 • Otomatik düzenli ödemeleri
 • Anlaşmalı mağaza kartı ödemeleri
 • Üniversite-ÖSYM ödemeleri (Bilkent, Boğaziçi, Celal Bayar, Doğu Akdeniz, Galatasaray, Ege, Marmara, Mustafa Kemal, Niğde, ODTÜ, Onsekiz Mart, Pamukkale, Sütçü İmam, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ÖSS ve YDS ücretleri)
 • Trafik Cezası
 • SSK-Bağkur Prim ödemeleri
 • Bağış İşlemleri (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Çekül Vakfı, TEMA Vakfı [10 Milyar Meşe Palamudu], Tarih Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Türk Hava Kurumu [Fitre-zekat, Adak], Ege Orman Vakfı, Denizyıldızları Eğitim Kurumları, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı)
 • Şans Oyunları
 • Seyahat (THY Öde ve UÇ)

Fatura İşlemleri

 • Fatura Görüntüleme
 • Tesisat No ile Borç Ödeme
 • Otomatik Sözleşmeli Fatura girişi
 • Sözleşmeli Fatura Ödemesi (AVEA, DIGITURK, İGDAŞ, KOÇ FİNANS, TEDAŞ, AYEDAŞ, VODAFONE, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VW DOĞUŞ FİNANS, KABLONET vb.)

garfat5.JPG

ve bunun dışında bankanızın size sağlayacağı birçok ödemeyi faturayı internet üzerinden ödeyebilmek varken …

Teknolojiyi kullanabilmek varken neden hala kuyruğa giriyorsunuz ?
by TEAkolik

“Teknolojiyi Kullanın ..!” üzerine 6 yorum

 1. Selamlar,

  Yazınız çok güzelmiş.. Bu koda bizim de suçumuz var elbette.. İnsanlara neyin nasıl yapılacağını net bir şekilde anlatmak gerek..

  Bu arada, bu işlemlerin birçoğunu Garanti’nin Cep Şubesi’nden de yapmak mümkün..

  Bunu yapmak için internetten fatura vs. öderken, ödemeyi belirli bir isimle kaydetmeniz gerekiyor. Cep telefonundan bu kaydı seçiyorsunuz.

  Cep Şubesi’nden yapabileceğiniz işlemlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.garanti.com.tr/subesiz/cep_subesi/bankacilik_islemler.html

  Yanıtla
 2. Can ;

  İlginiz için ve Cep şubesinide hatırlattığınız için teşekkür ederim. Bunu yazmayı unutmuşum malesef. Gerçi sizinde söylediğiniz gibi bilinçlendirmek en önemli nokta. Malesef hala birçok teknolojik konuda bilgilendirilmiyoruz yada nasıl yapılacağını anlatmadığımız için insanlar soğuk bakıyor.
  Ben elimden geldiğimce insanları teknolojik konularda bilgilendirmeye devam edeceğim.

  Umarım siz ve sizingibiler de bana katılır ve insanlarımıza yeteri kadar anlatabiliriz.

  Yanıtla
 3. Can ;

  İlgi ve alakanız için teşekkür ederim Can bey bir ara sizinde fikirlerinizi alarak CEP Şubesini burada anlatırız ? Ne dersiniz ?

  Yanıtla

Yorum yapın