Toshiba Satellite A210-19D ile Readyboost Windows Vista Hızlandırma -4

Merhaba arkadaşlar yeni PC’m A210-19D ile ReadyBoost yapmak için 2GB lık kinston USB flash bellek aldım. Windows Vista da gözle görülür bir performans kazancım oldu diyebilirim. Yarın sizlerle sistem açıp kapatma ve diğer programların kontrolünde READYBOOST ‘un kazandırdıklarını anlatacağım.

Gördük ki Windows Vista yüksek RAM ihtiyacı olan bir işletim sistemi. Piyasadaki birçok Notebook ise 1GB ve 2GB arasında standart olarak gelmekte. 4GB gibi bir Ram olan Notebook fiyatları ise uçuyor malesef. Kendi PC’mde 2GB ram var. Mevcut Ram’e ek olarak USB Flash bellek olarak 2GBlık bir Kingstone Datatraveler i ReadyBoost olarak Windows Vistaya tanıttım.

Öncelikle Adobe Firmasınının Photoshop programı ile 1,56MB büyüklüğünde toplamda 39 Adet Tif formatındaki dosyayı açmaya çalıştım. Flash Diski takmadan açılış denememde 2 dakika 43 Saniye sürdü. Dosyalar takır takır açıldı tabiki… Kilitlenme vs. durum yok. Extre bir durumda yok.

ReadyBoost olarak ayarladığım Flash diskim Kingstone Datatraveler 2gb lık diskii taktığımda aynı teste start verdim. Sonuç harika 2 dakika 43 saniye süren 39 Adet Yüksek kalitedeki ve yüksek çözünürlükteki Tif dosyalarımı yani toplamda 1.56GB lık dosyaları 2 dakika 37 saniyede açtı.

Performans testide bu olsa gerek. Ki bunu eski PC’mde yapmaya kalksaydım sanırım 6-7 dakika sürer yada ortada kilitlenir kalırdı. Ayrıca bu gece yine bu dosyaları farklı dosya formatlarına çevirme işlemi yapacağım. ReadyBoost olarak ve ReadyBoost olmadan bakalım aynı performansı bana sunacak mı ? Ayrıca bilgisayar açılış-kapanış testide gerçekleştirmeyi planlıyorum. Birde ayrıntılı olarak Video çekeceğim burada yayınlayacağım yalnız Youtube kapalı sanırım Video’yu başka bir yere upload ederim..

Şimdilik hepinize kolay gelsin.

“Toshiba Satellite A210-19D ile Readyboost Windows Vista Hızlandırma -4” üzerine 4 yorum

  1. ya bende aynı laptopdan aldım ama benm kameram sürekli sorun yaratıyor canı istediğinde çalışıyor istemediğinde çalışmıyor.yeniden başlat yapıorum çalışıyor.Ne yapmam gerek fikri olan varmı?

    Yanıtla
  2. Arkadaşlar sorun tamamen driverdan kaldırın yeniden yükleyin. Toshibanın 2 farklı sürümü vardı kamera için belki fazla da olabilir ama bende iki driveri vardı birisinde sorun çıkarttı öbüründe sorun yok. Bide kaspersky yüklüydü bende bu program bile engelleyebiliyor neden bilmem. Demek doğru uyumlu sürücüde sorun çıkartmıyor bende şuan bir problem yok.

    Yanıtla

Yorum yapın