Trend Micro Titanium Kurulum ve İzlenimlerim

Trend Micro Titanium for netbook sürümünü aldığınız zaman 2GB’lık bir flash disk ile birlikte geliyor. Flash diskimizi bilgisayarımıza takıp kurulum ekranının gelmesini bekliyoruz. Karşımıza gelen pencerede “Programı Yükle” butonuna basıyoruz. Sistemimizi tarıyor ve Trend Micro Antivirüs yazılımı ile uyumsuz bir yazılım var mı? diye sisteminizi kontrol ediyor.  Bazı yazılımlar birlikte çalıştıkları zaman sisteminize zarar verebilir yada sistemde düzgün çalışmayabilir. Bu nedenden dolayı Trend Micro kurulum yapmadan önce sistemde çalışmasını engelleyecek bir yazılım olup olmadığını kontrol etmekte.  Eğer sistemde çalışmasını engelleyecek bir yazılım tespit ederse bu yazılımı kaldırmanız için bir bilgi penceresi açıyor.  Örnek olarak Comodo Firewall yazılımı eğer bilgisayarınızda yüklü ise bu yazılımı kaldırmanızı sizden isteyecektir.

Sisteminizi kontrol ettikten sonra Trend Micro Antivirüs yazılımı kurulum aşamasına geçiyor. Son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul ederek işleme devam ediyoruz. Ardından yükleme aşaması başlıyor ve sisteminize birkaç dakika içerisinde kurulumu tamamlıyor. Kurulum bittikten sonra Trend Micro Titanium ürününü etkinleştirmeniz gerekmekte. Bunun için lisans anahtarımızı giriyoruz ve devam ediyoruz. Lisans anahtarımızı kontrol ettikten sonra bizden bir hesap açmamızı istiyor.  İsim, soyad, e-mail ve şifre kısımlarını girip hesabımızı etkinleştirmeyi tamamlıyoruz.

Çok basit ve kolay bir kurulum ekranı ile karşılaştım. Özelliklede hesap etkinleştirme sırasında benden sadece isim, e-mail ve şifre istedi. Birçok yazılım doğum tarihine kadar binbir türlü bilgi isterken Trend Micro Titanium’un sadece 3 kutuyu doldurup hesabımı aktif etmesi benden tam puan aldı..!  Ayrıca bilgisayarıma tekrar format attığımda seri numarası girmek yerine kayıt olduğum hesabı girerek aktif edebileceğim. Seri numaramı artık Trend Micro biliyor…

Kurulum biter bitmez sistemimde tam bir tarama gerçekleştirdim. 2GB Ram 2,0GHz AMD işlemcili sistemimde toplam olarak C ve D disklerim 150GB veri saklamaktaydı. 250GB’lık diskimin 150GB’lık veri kısmını tam 15 dakikada tam (full) tarama gerçekleştirerek işlemi bitirdi.

Sistemimde daha önceden Microsoft Security Essentials, Comodo Firewall ve Windows Defender mevcuttu. Beni hiçbir tehdit için uyarmamalarına rağmen Trend Micro tarama sonunda verdiği raporda 15 casus yazılım bulduğunu belirtti.

Bulduklarının bazıları Cookie ve birkaç tane test için attığım virüslerdi. Bu virüsleri Microsoft Security Essentials görmemesine rağmen Trend Micro Titanium yakaladı ve temizledi.  Çalışırken (tam tarama) sistemde çok fazla CPU ve Ram kullanmıyor.  Tarama esnasında rahatlıkla çalışmanıza devam edebilmektesiniz. Özelliklede netbooklar gibi düşük güçte çalışan sistemler için ideal bir antivirüs çözümü.

Rapor ekranında ayrıntılı olarak bilgi gösteriyor ve size herhangi bir ayar yada zorluk çıkarmıyor.  Kullanımı da kurulumu gibi çok basit ve rahat tasarlanmış olan Trend Micro benden 10/9 puan aldı.  1 puanı kesmemin tek sebebi yıllardır kullandığım Comodo Firewall ile uyumsuz olması ve kaldırmamı istemesiydi. Sanırım bu sorunda çok yakında çözülecektir.

Yazılımı indirmek için : http://www.trendmicro.com

NOT: 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren tekno marketlerde 19USD’a 2GB Flash disk ile birlikte satın alabilirsiniz.

“Trend Micro Titanium Kurulum ve İzlenimlerim” üzerine 2 yorum

  1. Hocam ben verdiğiniz download adresinden Trend Micro İnternet Security isimli yazılımı indirdim fakat dili ingilizceydi. Acaba Trend Micro Titanium’un dil seçeneklerinde Türkçe seçeneğide varmı ? Ona göre indirelim.

    Yanıtla
  2. Enes satışa sunulacak ürün tamamiyle Türkçe. İstersen şuanki sürümü indir kullan. 1 Haziranda tekno marketlerden alacağın ürün tamamiyle Türkçe olacak.

    Yanıtla

Yorum yapın