Trend Topic Listesinde Yerim Hiç Olmadı!

Twitter, günümünüzün en popüler ve kaliteli sosyal ağlarından bir tanesi, popülaritesinin arkasında yatan birçok sebep var. Bu kadar popüler olması, içerisindeki kullanıcıların da kendi popülaritesini, içindeki o büyük egoyu, kitlelere hitap edebilme gücünü ortaya çıkartıyor.

Bunlardan bir tanesi de Trend Topic listesidir. Bu liste Twitter üzerinde en çok konuşulan konu başlıklarından oluşmakta. Bu konu başlıkları konuşulma oranlarına göre sıralanmakta ve sürekli güncellenmekte.

Ben sizlere kendi Twitter hesabımda yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Başlık sizi yanıltmasın hiç Trend Topic olmadım değil! Trend Topic içerisinde bir Topic tıkladığınızda karşınıza onunla ilgili arama sonuçları gelir. Sorunum attığım hiçbir Tweet mesajı, hiçbir hastagli mesaj bu listelere girmiyor.

Önceleri pek önemsemedim. Daha sonraları bu sorunun devam etmesi üzerine @destek ve Twitter’ın destek formlarına konu hakkında bilgi geçtim. Gerçi o kadar yoğunlar ki değil benim sorunuma bakmaya, cevap bile vermemelerini normal olarak bakıyorum. Zaten hiç cevap vermediler…

İnsanlar Trend Topic listesinde dikkatlerini çeken bir mesaja tıklayıp, karşılarına gelen Tweet’ler içerisinde kendi görüşlerini, düşüncelerini, duygularını hatta haykırışlarını belirtirken, attıkları bir hastag’li bir Tweet ile binlerce insana derdini anlatabilirken, Twitter’da hiç bu listelerde ve arama sonuçlarında yer almamak beni iyicene uyuz etmeye başladı.

Evet yanlış duymadınız…

Kullanmış olduğum TEAkolik hesabı üzerinde hiçbir zaman bu arama sonuçları arasında yer almadım. Belki de hiç yer almayacağım.  Kimileri #hastag şeklinde bir yerlere ulaşıyor,  kimileri Hastag sonuçları arasında attıkları bir mesaj ile binlerce kişiye derdini anlatırken sanırım ben beni takip eden kişilerle baş başa kalmaya mahkum kaldım.

Ulan Twitter alacağın olsun 🙂

Bu yazıyı yazmamdaki en büyük sebep, benim gibi aynı sorunu yaşayan birileri var mı? Öğrenmek istememdir. Twitter’dan bir destek göremeyince sizlere dönmek istedim.

Hastag koyarak bir Tweet gönderdiğinizde bu hastagi tıklayanlar sizin attığınız Tweet mesajını arama sonuçlarında muhakkak ki görecektir.  Ya da Trend Topic listesindeki bir kelimeye / kelime grubunu kullanarak Tweet attığınızda arama sonuçlarında illaki gözükürsünüz.

Tuhaf? 

Özel bir hesap değilim, sınırlama ya da kısıtlamam yok. Spam listesine hiç girmedim, username’mi birkaç kere değiştirmeyi denedim ama nafile, hesabımı private yapıp tekrar public hale getirdim. Fakat değişen bir şey olmadı. Merak ediyorum sonuçta milyonlarca üyesi olan bir platform ve bu platformda bir sıkıntı var ise başkalarının da başına gelmiş olabilir?

Ya da Twitter bana gıcık kapmış olmasın?

Sebep nedendir? Ne için böyle bir sorun çıktı? Neden benim hesapta böyle bir sıkıntı çıkarıyor? Soruları kafamda yankılanırken şunu söylemeden geçemeyeceğim…

Twitter’a üye olduğum ilk günden beri durum böyle… Peki böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

Not: Test etmek isteyenler için biraz önce aşağıdaki Tweet’i gönderdim. Bakalım Hastag ile arayınca ya da hastag kullanmadan görebilecek misiniz?

 

“Trend Topic Listesinde Yerim Hiç Olmadı!” üzerine 8 yorum

 1. Hani karşımızdaki insanı sildiğimizde, “Sen benim için bittin artık” deriz ya. Twitter da sana aynen öyle söylemiş. Twitter seni hashtag’ında bitirmiş 😀

  Yanıtla
 2. ama bir sn içinde binlerce tweet geçiyor o arama listesinden. o yüzden kendi attığın tweeti görememen çok normal. sen tweeti atıp arama sonuçlarına bakana kadar zaten senin tweetin binlerce altta kalmış oluyor. o yüzden göremiyorsun.

  Yanıtla
 3. Bence seni rakip olarak görüyorlar kuzen:D Bu arada benim böyle bir sorunum yok istersen hesabımı satabilirim sana :p

  Yanıtla
 4. twitterda trendig topic’e tıkladığınızda normalde top twitleri gösterir. tukarıda top/all ve people you follow seçeneği var. Belki oradan all’ı seçmemişsinizdir. Ondan kaynaklanıyor olma ihtimali de var. Top tweets kısmında tweetleri daha fazla retweet edilen kişiler yer alıyor.

  Yanıtla

Yorum yapın