TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.

download-8mb Reklamlarını görmüşsünüzdür. TTNet yeni kampanyalarla duyurularına başladı.  Açıkcası TTNet’den şimdiye kadar pek haz etmedim fakat ADSL hız limitlerini artırdıkları için teşekkür etmek isterim.  Özelliklede teknolojinin şuanki durumunu göz önüne aldığımızda geç bile kaldıkları ortada.

İnternet sayfalarından yeni tarife paketlerini inceledim.  1024 kullanıcısı olarak aylık 49TL ücret ödüyordum ve limitsiz pakete sahiptim.  Yeni tarifeler adı altında 8Mbit Limitsiz olanının fiyatıda 49TL olarak gözüküyordu. Hemen telefon açtım ve internet bağlantımın 8 Mbit e çıkarılmasını istedim.  Fakat telefondaki hanımefendi limit olduğunu ve aylık 15GB ‘ı geçersem bağlantı hızımın 512K ya ineceğini söyledi.

Daha önceden ttnet sayfasında okumuştum. Eğer bu pakette (limitsiz yazıyor ama malesef limitli) 15GB lık aylık indirme limitini geçersem otomatik olarak 512k ya düşecektim. Buna adil kullanım limiti diye saçma sapan birşey demişler.

Nedir bu Adil kullanım limiti ?

test-adsl-8mbAslında tamamiyle TTNet’in kendini koruma şekli.  Yok kullanıcılar MP3 indiriyormuş yok film indiriyorlarmış sanki normalde indirmiyorlar..!  Zaten bu tip dağıtım yapan yerleri  engellemiyor musunuz ?

Saçma sapan bir kural sonuçta 8Mbit in avantajlarının yanında büyük bir devavantaj bu 15GB lık kotayı doldurmamak.  Geçen ayki veri trafiğimi kontrol ettiğimde evden 17GB kullandığımı gördüm. Sanırım kendimi 2 GB daha kısıtlamam gerekecek.  Fakat bu kadar hızlı bağlantım olunca kendimi kaçınılmaz bir sonla 512Kb ye ay sonunda ineceğimi bile bile kandırdım.

Birkaç saatir download testi yapıyorum ve 800k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Normalde 1024 lük limitsiz paketimde 100 ile 130k arasında indirme yapıyordum.   Sürekli download yaptığım bir internet sayfasını test edeyim dedim.  Netload internet sayfasında 110k  ile download yapmaktaydım.  Biraz önce yine bir download başlattım ve 850k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Yani gerçektende internetim 1mb den 8mb ye çıkmıştı.

Evet internet bağlantım tam 8 kat arttı.

Fakat birkaç saat içerisinde şunu fark ettim ki  15GB lik limitimin 2GB ını yemiş bitirmiştim. Aman dikkat edin bu hızın büyüsüne kapılıpda limitinizi aşmayın…

“TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.” üzerine 91 yorum

 1. Bana nedense 8 mb çok düşük geliyor neden diye soracak olursanız normal hızın 14 mb olduğu 40 mb lık tarifenin olduğu internet hizmetine sahip olunca :) Peki nerde mi bu tarifeler şu an yaşamakta olduğum Bulgaristan da. Ekonomik, teknolojik aklınıza gelebilecek her alanda Türkiyenin yanında esamesi okunmayan bu ülkede internet hızı 40 mb a kadar çıkıyorsa sanırım ülkemizde mantalite problemi var insana hizmet götürme yönünde…

  Cevapla
 2. @xmRipper Türkiye’nin bir çok iline fiberler zaten çekilmiş durumda. Tabii bu bahsettiğim olay türk telekom’un değil. Ayrı özel şirketlerin..

  Telkom (süper online) hiç durmaksızın çalışıyor. İller arası bağlantıları gerçekleştiriyorlar. Kesin bir tarih vermek zor ama ilerleyen zamanlarda internet’in keyfini daha rahat çıkaracağımızda bir gerçek.

  Cevapla
 3. galerinin size polo parasına audi tt verip, ayda maksimum 50 liralık yakıt koyabilirsin, sonra arabayı iterek kullanırsın demesi gibi bir olay.

  Cevapla
 4. @Burak Özdemir: Evet biliyorum ve dediğim gibi onlar bandwidth problemi olmadan yüksek hızı düşük fiyata verebiliyor.

  Cevapla
 5. 8 mbit verdikleri yok, nerde oturuyosan neyi destekliyorsa onu veriyorlar ben 8mbit diye o kampanyaya geçtim ilk açtıklarında 800 kb indiriyordum şuanda 450 mb civarı indiriyorum değiştiricem tekrar aklınız varsa geçmeyin soyguncu bunlar

  Cevapla
 6. Peki bu fiyat sabitmi yoksa değişecekmi bu fiyat. Belli bir ay boyunca 49 lira mı yoksa süreklimi bu fiyat?

  Cevapla
 7. Bana manııklı gibi geliyor.15gb nerden baksan 2-3 oyun sonrada 512kb adsl internette dolaşmak için yeter gibi :roll:

  Cevapla
 8. arkadaşlar lütfen yardım edin internet hızım 8 mbit ama modem sadece 2 yi destekliyor markası pikatel airmax 101 yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • @abdulkadir ,

   Türk Telekomla görüş. Modem 8Mbit i destekler. Modemde sorun yoktur. 444 0 375 ‘den bilgi alabilirsin.

   Cevapla
 9. Yaparlar demiştim 15GB sınırı getirerek.
  İngiltere’de yaşarken aynı sistem uygulanıyordu.
  16mbit internet hızımda 15GB’lik sınırımı geçtiğimde 8mbit’e düşürüldüm.
  Uyarıydı.
  8mbit’tede 30GB’lik limitim vardı.
  Onuda geçersem 512k’ya geçirilecektim.
  30 gün limitime kontrol ettim ve ardından 16mbit’i geri verdiler.
  Büyük internet sağlayıcısı BTHomeHub’ın çıkarttığı saçma sapan insanların önünü kesen gereksiz bir kuraldır.

  ~İndirecek olan adam her şekilde indirir!~

  Cevapla
 10. merhaba teakolik bende internetimi 8 kat hızlandırmak istiyorum fakat modemimin bir sorun cıkaracagından korkuyorum. bilgi almak için ttnet i aradım ama telefondaki kadın da yardımcı olamadı bana :smile: ne yapıcam bilmiyorum

  Cevapla
 11. aradım ttneti internetimi 8mbit e çıkarttılar ama download lar cok yavas 110 kb ile download yapıyor. sanki 1 mbit neden böyle bilgisayarla veya modemle bir alakası olabilirmi ?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)