Türk Mühendisler “Güvenli Yaşam Projesi” ile Uluslar Arası InfiniteGraph Yarışmasında İkinci Oldular.

Günlük hayatımızda, hele ki çocuklarımızın olduğu yaşam yerlerinde her zaman güvenlik bizler için birinci sırada gelir. Güvenli olgusu altında yaşanabilecek bir mekanda oturmak hepimizin birer ihtiyacı. Bu ihtiyaca çözüm bulmak amacıyla yola çıkan 2 Türk mühendis, Mustafa Musa Ülker ve Hüseyin Mert, yurt dışında InfiniteGraph firmasının açmış olduğu uluslararası yazılım geliştirme yarışmasında geliştirmiş oldukları projeyle ikincilik ödülünü kazandılar.

InfiniteGraph firması, firma adıyla aynı isme sahip olan graph veritabanı ürünlerinin tanıtımı ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Ağustos 2011’de ödüllü uluslararası bir yazılım geliştirme yarışması başlattı. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılanlar, yazılım geliştirme yeteneklerini ortaya dökerek kendi projelerini sundular.  Projelerin, özgün fikir, yazılım mimarisi, kaynak kod incelemesi, graph veritabanının etkin kullanımı gibi birçok kriter değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirme sonucunda 2 Türk mühendis  Musa Ülker ve Hüseyin Mert’in projesi ikincilik ödülüne layık görüldü.

“Find a Safe Home to Live” projesi, yeni ev almak isteyen herkesi ilgilendiren bir proje. Alışılagelmiş emlak arama motorlarından farklı bir emlak arama algoritması sunan proje, seçeceğiniz emlak arama kriterlerinin haricinde bir takım “güvenli yaşam” kriterlerini de dikkate alarak bir risk skoru hesaplıyor. Risk skoruna göre arama sonuçlarını özel bir algoritma ile filtre ederek sizlere “güvenli yaşam” kalitesini sunabilmekte. Projede risk skoru, o bölgenin adli suç kayıtları istatistikleri, polis suç istatistikleri, deprem, tayfun ve doğal afetler gibi çevresel faktörler, trafik kazası istatistikleri gibi birçok istatistiki verinin analizinden hesaplanarak yapılmakta. Sonuçta emlak arayanlara, risk faktörüne göre sıralanmış emlaklar sunabilme yeteneğine sahip olabiliyor.

Proje, mobil uygulama olarak geliştirildi ve projenin normal kullanıcılara sunulması için çalışmalar devam etmektedir. Lokasyon bazlı servislerin kullanımı ve risk skoru hesaplamasının geliştirilerek projenin etkinliğinin arttırılması planlanmaktadır.

Graph veritabanları, birbirleriyle ilişkili büyük veri kümelerinde hızlı sorgulama, işlevsellik ve ölçeklendirilme imkanı tanıyan anahtar-değer veritabanı yapılarından bir tanesi olup, Google, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi dünya çapında büyük firmalarda ve projelerde kullanılmaktadır.

Projeyi geliştiren Musa Ülker ve Hüseyin Mert, tam zamanlı olarak e-Devlet Kapısı ( http://www.turkiye.gov.tr ) projesinde aktif görev almaktalar. Kendilerine başarılarından dolayı tebriklerimi iletirim.

“Türk Mühendisler “Güvenli Yaşam Projesi” ile Uluslar Arası InfiniteGraph Yarışmasında İkinci Oldular.” üzerine bir yorum

Yorum yapın