Turkcell 3G VINN Modem

3g-vinn-multi-modem Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Turkcell 3G VINN multi modemden bahsedeceğim.  Aleti 2 haftadır kullanıyorum ve şunu söylemek isterim özgürlüğün tadını bu aletle çıkarabilirsiniz.

Öncelikle mevcut ADSL modemlere göre farklılıklarından bahsetmek istiyorum.   Turkcell 3G VINN Multi Modem bildiğimiz ADSL modemler gibi üzerinde ethernet, USB ve telefon girişi barındırmakta.  Fakat bu girişlerin kullanımı normal ADSL modemlerden biraz farklı.

USB girişi elektrik bağlantısı için kullanılmış.  Elektrik adaptörünede dikkatle bakarsanız bir ucu fişe takılırken diğer ucunun USB olduğunu görebilirsiniz.  USB ucu modemimizin usb girişine bağlanmakta.  Ayrıca gittiğiniz yerde bir elektrik prizi olmasa dahi bir usb kablosu ile Turkcell 3G VINN Multi Modem ‘i çalıştırabilmektesiniz.  Yani özgürlük dediğimiz kavram aslında 3G modemlerle karşımıza çıkıyor.

Ethernet çıkışı yine ADSL modemlerdeki gibi kablo ile bilgisayarına bağlamak yada bir Swich’e çıkış alarak internet bağlantısını dağıtmak için kullanılıyor. Fakat üzerindeki telefon hattı girişi mevcut sabit hat kullanmak için değil..!

Burada dikkatinizi çekmek istediğim Turkcell 3G VINN Multi Modem ‘e taktığınız SIM kartınızla görüşme yapmanız için yerleştirilmiş bir sabit telefon hattı çıkışı olması. Yani Turkcell 3G VINN Multi Modem ile internete bağlanırken sabit bir telefon hattına bu çıkışı bağladığınızda SIM kartınızı kullanabilmektesiniz.

Alet üzerinde birde anten girişi mevcut ben gerek duymadım ama sinyal gücünüzü artırmak için buraya bir anten bağlayabilmektesiniz.  Aletimizin yan tarafında bir SIM Kart girişi mevcut SIM kartımızı ise buraya takıyoruz.

Modemimizi fişe taktık ve internete bağlanmak gerek. Bunun için tek yapmanız gereken  modemi bilgisayara bir kablo ile bağlayarak yada Wlan üzerinden modeme bağlanarak 192.168.1.1 ip adresine giriş yapmanız.  Giriş kısmını “admin” şifresiyle onaylayarak modem arayüzüne ulaşabilmektesiniz.  Modem arayüzümüzde hızlı kurulum ekranında ileri ileri yaparak hiçbir ayara dokunmadan kurulumu birkaç saniye içerisinde bitirebilmektesiniz.

Ayrıca bu kurulum adımlarındaki Wlan şifreleme kısmına bir şifre koymanızı tavsiye ederim. Böylelikle ağınızı davetsiz misafirlerden koruyabilmektesiniz.

Modem ile ilgili ayrıntılı yazıma Notebook Platformundan bakabilirsiniz.

“Turkcell 3G VINN Modem” üzerine 17 yorum

 1. turkcell sınırsız bağlantı piyasaya sürmediği sürece bu aletinde internet paketleri gibi tutacağına inanmıyorum.

  Yanıtla
 2. vınn güzel ama çabuk bozuluyor.(modemde çin malı)servise gönderdik 3 haftada gelirmiş.bu ne iş ya.turksell dedik büyük kurum dedik fos çıktı

  Yanıtla
 3. şey. bu modemde telefona ayriyetten bişey baglanıyormu? yani ev telefonununa

  Yanıtla
 4. il merkezine 40 km uzaklığı olan bir köyde görev yapıyorum
  vınn alsam interneti kullanma durumum nasıl olur hızı çok mu düşük bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 5. baz istasyonuna sadece 3 km mesafesi var fakat vınn hiçbir işlem yapamıyor bence geri alın yada sorunuları çözün turkcell gibi bi firmadan bu tarz sorunları bir an önce çözmesini bekliyorum ama çok zor gözüküyor ben ce bu tip sorunları çözmeniz gereki müşteri kaybediyorsunuzz

  Yanıtla
 6. benim de evimde modemim 3g sinyalini alamıyordu. evin balkonunda cekiyor fakat icerisinde cekmiyordu. internetten idr iletisim diye bir firmayı buldum. bir suru anten secenekleri var. A0039 model adı olan bir anten aldım ve hicbir sorunum kalmadı. Bu firmanın bir suru anten secenegi var. modeminizi kullandıgınız yerdeki sinyal seviyesine gore kazancı az olan antenden kazancı cok fazla olan antene kadar secenekleri var. ihtiyacı olanın bakmasında fayda var. web adresleri http://www.idr.com.tr

  Yanıtla
 7. Merhaba arkadaslar 3g vınn modem almadan önce bu mesajımı lütfen okuyun ben edirnede baz istasyonunu camdan baktığımda görüyorum fakat evimde hiç bir yerde 3g hızıyla bağlanamıyorum.2g yani edge hızıyla bağlanıyorum bin pişmanım siz siz olun modem almdan önce evde görüntülü konusma yapabiliomusunuz die bakıp alın yanarsınız

  Yanıtla
 8. Merhaba arkadaşlar bende wınn zedelerdenim evimin 2 km uzağındaki istasyona 3G ile bağlanamıyorum anlayacağınız türkcell den kazığı yedik birde bu yetmezmiş gibi taahhukname imzaladım 2 sene ödemeye mahkum edildim siz siz olun türkcell’e aldanmayın…gelin beraber olup türkcelle şikayette bulunalım eğer beraber olmazsak bir gelişme elde edemeyiz

  Yanıtla
 9. iyi günler,

  TURKCELL Multi VINN bir işe yaramaz.

  ayda 74,50 / 8GB için sözleşme yaptım. Buraya kadar OK. 23 Haziranda yaptım sözleşmeyi. 15 Temmuz msj geldi ara ödeme 111,75 TL geldi. Şaşkınlıkla aradım nedir diye. Taşoron şirketin bir Çağrı merkezinde ki bayan bana bu konuda yardımcı olamadı ordan oraya bağladılar beni. Saate baktım tam 43 dakika ve 53 saniye telefondaydım. Sonuç: Çözüm yok! Hala neden 16 GB nereye kullandığımı hala bilmiyorum. Müzik indirmem, facebook, youtube yada herhangi bir internet sayfalara girmem. Sadece iş için kullanıyorum. Ve bu 16 GB nereye kullandığımı merak ediyorum. 23 haziran 2012 sözleşme yapıldı – 15 Temmuz 111,75 TL fatura çıktı. TURKCELL sen yine kazıkladın. Toplu dava açıyoruz. Şu vakit 27 kişiyiz hepimizde delil var. Kolay gelsin iyi günler

  Yanıtla
 10. TURKCELL Multi VINNN hiç bir işe yaramaz kesinlikle almayın.

  iki aydır açmıyorum 40 TL ödemem gerekirken 66.80 TL garip bir vergilendirme şekliyle ödeme yapıyorum. Yetkililer hiçbir şekilde düzgün açıklama yapmıyor. Benden size tavsiye ASLA VE ASLA ALMAYINIZ. kullandığınız takdirde 100 TL altında asla ödeme yapamıyorsunuz.

  Yanıtla

Yorum yapın