Turkcell Süperlig Maç Yayın İhalesi

Süperlig maçları için ihale birkaç saat önce başladı.  Şuan ihale devam ederken Digiturk ile Türk Telekom arasında müthiş bir rekabet devam ediyor.  İhale sonlarına yaklaşırken iki büyük dev 50bin dolar artırarak tekliflerini vermekte.  300 milyon dolar civarında biteceğini düşündüğüm bu ihale şuan itibari ile 320 milyon doları geçmiş durumda ve süratle ilerliyor. Bir yandan Türk Telekom 50bin dolar artırıyor biryandan Digiturk 50bin dolar artırıyor.

İhale müthiş bir heyecanla devam ederken iki firmanın ne kadar istekli olduğunu görebilmekteyiz.  Saolsun FriendFeed üzerinden Melih bey ihaleyi saniyesi saniyesine anlatırken bizde internet başında merakla bekliyoruz.  Eğer Türk Telekom ihaleyi alırsa IPTV sistemlerini hayata geçirerek kullanıcılarına hizmet verecek.  Fakat diğer bir yandan Digiturk’ün hazır bir altyapısı olduğunu unutmayalım.

Hangisi kazanırsa kazansın 300milyon dolar gibi bir rakamın üstüne çıkılması ile maç yayınlarından para kazanamayacakları ortada.  Aslında para kazanmak için zamda yapacaklardır ek olarak reklamlarda alacaklardır ama uzun vadede bile kendini amorti etmesi zor bir durum.  Tabiki bu kuruluşlar sadece Turkcell SuperLig ile para kazanmayı düşünmüyorlar. Elbetteki diğer hizmetleri ile zararlarını karşılayacaklar ve tanzim edecekler.

İhaleyi merakla takip etmeye devam ediyorum ve canlı yayındaki Türk Telekom’un heyecanına ortak oluyorum diyebilirim.  Şuan test yayınları yapılan IPTV ile aslında Türk Telekom daha avantajlı görülüyor.  Eğer ihaleyi Digiturk alırsa abone sayısını 800bin den 2,5milyona çıkarması gerekecek. Aksi takdirde fiyatlara %125 zam yapmalı ki zarar etmesin.  Diğer yandan TTNet ise avantajını IPTV ile kullanacak gibi görülüyor.  6milyon adsl abonesinden 1milyonuna IPTV satarsalar hemen hemen 300 milyon dolar gibi bir rakama ulaşabilirler. Tabi alt yapı, sistemin test aşamasında olması vs.. gibi birçok problemi acilen çözmeleri gerekecek.

Sonunda Digiturk 321 milyon dolar / yıllık bir rakamla 2015’e kadar yayın haklarını alarak ihaleyi kazandı.  Turk Telekom karşısında yıkılmayan digi sıkı hesaplar yapmış olsa gerek çünkü 321 milyon dolar çok büyük bir rakam. Bakalım Türk futboluna ve izleyicilere bu hizmet nasıl yansıyacak…

“Turkcell Süperlig Maç Yayın İhalesi” üzerine 5 yorum

 1. İhaleyi bende seyrettim, gerçekten çok çekişmeliydi. Digiturk’un alacağından emindim çünkü LigTV Digiturk’de ayrıcalık. Birçok insan maçları seyretmek için Digiturk’e abone oluyor.

  Yanıtla
 2. @Kalpsiz
  O zaman epeyli keyiflenmişsindir 🙂

  @huzur28
  Kara Mehmet sağlam çıktı 🙂 Kolay kolayda yıkılmayacağını ispat etti 🙂 Bu arada hoşgeldin Huzur28 sende TEAkolik okuru mu oldun 🙂

  @Ali İhsan Dariga
  Ayrıcalığı bilmem ama digi kaybetseydi batardı.

  Yanıtla
 3. Zaten bazı arkadaşlarımızında dediği gibi 2012 de Dünyanın sonu gelecek :)Kara Mehmet bunu bildiği için belkide paraları saçıyor 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın