N97 Hard Reset (Master Reset)

N97 telefonunuzu sıfırlamak ve komple reset atmak mı istiyorsunuz? Hemen birkaç cümle ile sizlere nasıl yapacağınızdan bahsetmek istiyorum.  Öncelikle telefonunuza format atmadan tüm yedeklerinizi almanızı tavsiye ederim.  Bunun için telefonunuza bir hafıza kartı takıp tüm dosyalarınızı hafıza kartına alabiirsiniz.  Yada en iyisi bilgisayara bağlayıp dosyalarınızı bilgisayarınıza kopyalamak…  Eğer dosyalarınızı yedeklemeden bu işlemi yaparsanız reset’den sonra ulaşamayacağınızı tekrar hatırlatmak isterim.

Gelelim N97’ye Hard Reset dediğimiz format atmaya.  Bunun için birkaç işlev var.  Eğer telefona master reset dediğimiz komple herşeyi sıfırlamak istiyorsanız.

1. Telefonunuzu kapatın.

2. Telefon kapalıyken klavyesi üzerindeki  Shift,  Space ve Backspace tuşlarına resimde gördüğünüz gibi bir süre basılı tutuyorsunuz.  Nokia logosu gelinceye kadar bekleyin.

3. Nokia logosu geldiğinde telefonu bırakıp bekleyiniz.  Size kurulum dilini soracaktır.

4. Türkçe dili seçiyoruz ve saat, tarih ayarlarımızı yapıyoruz.

Bu kadar basit telefonunuz fabrikasından çıkmış gibi tertemiz olarak karşınıza gelecektir.  Bu yöntemin dışında telefonunuz açıkken *#7370# tuşladığınız zaman telefonunuz size fabrika ayarlarına dönmek istiyormusunuz? diye soracaktır. Evet dediğinizde telefon resetlenmiş olacak.

Son bir yöntem daha söylemek istiyorum.   Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp telefon içerisindeki contacts/messages/calendar/notes etc  klasörüne girin ve tüm dosyaları siliniz.  Bu işlemden sonra telefon menünüz içerisinden Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi > Orjinal Telefon Ayarları  menüsüne girip sıfırlama yapabilmektesiniz.

Aman dikkat tekrar hatırlatayım. Lütfen bu işlemlerden önce yedek alın 🙂  Yoksa bir daha eski bilgilere ulaşamayacaksınız.  (Tel rehberi, resimler….)

“N97 Hard Reset (Master Reset)” üzerine 5 yorum

  1. Bu bilgiler cidi anlamda işime yaradı çok güzel yalın bir dille hazırlanmış olması tüm kullanıcıların işine yarayacaktır. Teşekkürler

    Yanıtla
  2. slm arkadaşlar benim n97 telefonum var hat takıyorum hat şifresini soruyor giriyorum ana menü acıldında gecersiz sim diyor ne yapmam gerekiyor

    Yanıtla
  3. anlatıgınız sekılde yapmaya calısıyorum..ama tuşlara bastıgımda nokia yazısı cıkmıyo..daha dogrusu ekranda hiçbisey cıkmıyor….

    Yanıtla

Yorum yapın