Windows 7 Üzerine VPN Kurmak

VPN ile bağlantı düşüncemden sonra şunu bir kurayımda rahat edeyim dedim.  Elimin altındaki sistemi hazırlık yazımda belirtmiştim.  Şimdi sistemi kurmak kalıyor.  Aslında VPN kurmak basit önemli olan ufak tefek o gözden kaçabilecek ayarları düzgün yapmaktan geçiyor.  Birçok VPN kuran arkadaşımın sırf port yönlendirmeyi yapmadığı yada Firewall üzerinden izin vermeyi beceremediği için iptal ettiğine şahit olmuştum.  Şimdi gelelim istemcimizin ayarlanmasına…

Öncelikle Denetim Masası üzerinden Ağ ve Paylaşım Merkezine geliyoruz.  Sağ menü üzerinde bulunan Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin tıklıyoruz.

Açılan sayfamızda sağ menüden yada Dosya menüsünden “Yeni Gelen Bağlantı” seçiyoruz.  Karşımıza gelen pencerede bilgisayara hangi kullanıcıların bağlanacağını soruyor.

Ekrana gelen pencerede VPN’i hangi kullanıcıların kullanacağını seçiyoruz.  Bu ekranda kullanıcımızı seçtikten sonra ileri yapıyoruz.

as

Kullanıcımızı seçtikten sonra ileri yapıyoruz ve karşımıza bağlantının nasıl sağlanılacağını soran pencere geliyor. “İnternet üzerinden” seçerek ileri yapıp devam ediyoruz.

Karşımıza gelen pencerede  “Erişime İzin Ver” seçerek işlemlerimizi bitiriyoruz.

Adımlarımızı bitirdik. Şuan istemci bilgisayarımıza VPN kurulumunu gerçekleştirmiş olduk.  Bir sonraki yazımda istemci firewall’ı ayarlamak ve internet modemimiz Airties RT210 üzerinden tünel açmayı göstereceğim. ..

“Windows 7 Üzerine VPN Kurmak” üzerine 11 yorum

 1. Hamza bu güzel yazı için teşekkür ederim. Ben de aynı olayı yapmayı düşünüyordum ancak ince ayarları yüzünden erteleyip duruyordum. Devamını bekliyoruz 🙂

  Yanıtla
 2. Bu güzel ve bilgili yazın için teşekkür ederim. VPN kullanan arkadaşlara çok faydalı bir anlatım.

  Yanıtla
 3. Hamza Abi, VPN sadece Windows 7 Ultimate sürümünde mi kurulabilir, yoksa her sürümde kurlabilir mi? Benim sistemim Win7 Home Premium.

  Yanıtla
 4. @Ali İhsan Dariga
  Win7 Professional’da da VPN i kullanabiliyorsunuz, diğer sürümler zaten ev için, VPN i sık kullanan kurumsal kullanıcılar Pro veya Ultimate sürümlerinden birini tercih etmeliler.

  Yanıtla
 5. “Yeni Gelen Bağlantı” diye birşey çıkmıyor. Aslında o pencerede “Dosya” menüsü de yok. Yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 6. “Yeni Gelen Bağlantı” diye birşey çıkmıyor. Aslında o pencerede “Dosya” menüsü de yok. Yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 7. Bu konunun devamını bekliyorum guzel bir acıklama olmuş bu arada wın 7 de işte calısma alanı olusturma bolumunden yapanlarda olmuş bu işlemi orda ip adresi felanda istiyor sizin yaptıklarınızı yaptım diyelim nasıl diger bilgisayardan bağlanacagım daha ayrıntılı bir şekilce acıklayıcı olursanız sewınırım ayrıca bilgilerinizi paylaştığınız içinde teşekkürler…

  Yanıtla
 8. Sisteminize VPN kurmak yerine Statik IP’li bir VPN hesabıyla bilgisayarınıza uzaktan bağlanabilirsiniz. Bu şekilde evdeki/başka bir yerdeki bilgisayarınızı VPN sunucunuza bağladıktan sonra istediğiniz herhangi bir noktadan elinizdeki sabit ip’ye uzak masaüstü bağlantısıyla ulaşabilirsiniz.

  Yanıtla

Yorum yapın