Türkiye ve Cern Deneyi

cern-deneyiCern 55 yıldır milyonlarca insan tarafından merakla beklenen bir deney. Yıllardır birçok ülke CERN’e üye ve bilim adamları ile çalışamalar yapılmakta. Cern sadece Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile dünyanın dikkatini çekmiyor tabiki. Teknolojik gelişmeler Cern’de büyük deneyin yanı sıra birçok yeniliği ve buluşuda beraberinde getirmekte.

Ülkemiz ise malesef ki Cern’e üye değil. Üyelik için başvuruda bulunan 5 ülke arasında üyeliğimizin onaylanması için bekleme konumundayız. Cern üyesi 20 ülke Türkiye’nin üyeliğine bir itirazı olmadığını belirtirken Yunanistan pekte Cern üyeleri arasında ülkemizi görmek istemiyor.

Yunanistan hep böyle değil miydi zaten ?

Dünyanın en büyük deneyi Cern’e büyük patlama için hazırlıklar yapılırken bu dev labaratuarda ülkemizle beraber 5 ülke kollarını sıvamış bekliyorlar. Sağolsun yunanlılarla beraber isviçrelilerde pek olumlu bakmadıkları yüzlerce kilometre öteden bariz olarak görülmekte.

Cern’de 20 ülke Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakarken İsviçre ve Yunanistan’ın sırf onay vermemesi sebebi ile malesef ki beklemeye devam ediyoruz. Cern gibi büyük bir deneyde müthiş bir teknoloji içerisinde bilim adamlarımızı görmek ve ülkemiz için yeni teknolojileri alabilmek tabiki en büyük dileğimiz bakalım Yunanlı ve İsviçrelileri nasıl ikna edecekler ?

“Türkiye ve Cern Deneyi” üzerine bir yorum

 1. Cern’e üye değiliz ancak ülkemizden birçok bilim adamı Cern’deki projelerde görev yapmaktalar. Halen öğrencisi olduğum Doğuş Üniversitesi’nde Fizik derslerimize giren hocalarımız Avrupa ve Balkan Fizik Birliğinde önemli rol üstlenmekte ve Cern projelerine katkıda bulunmaktalardı.

  Isparta’daki uçak kazasında kaybettiğimiz merhum Fatma Şenel BOYDAĞ Avrupa Fizik Başkanı idi. Aynı dönemde Balkan Fizik Birliği Başkanı ise yine Üniversitemizin hocalarından Serkant Ali ÇETİN’di.

  Isparta’daki uçak kazasında kaybettiğimiz Fatma Şenel BOYDAĞ, İskender HİKMET ve Mustafa FİDAN Hocalarımızı rahmetle yaad etmeyi ve isimlerini burada tekrar hatırlatmayı bir borç bilirim.

  İsmini zikrettiğim hocalarımızın yanında Boğaziçi Üniversitesi mebsubu olan değerli 3 öğretim görevlisini de kaybettik. Bu kayıplarımız Türkiyede kurulması planlanan Atomik Hızlandırıcı Merkezinin kurulması için yapılan çalışmalarda başı çeken kişilerdi.

  Saygılarımla,

  Yanıtla

Yorum yapın