Twitter Senin Yapay Zekana Sokayım!

Twitter ve Yapay Zeka? Her zaman söylerim, makineler aptaldır! Hiçbir zaman akıllı olamadılar, ne telefonlar, ne Siri, ne de başka yazılımlar… Günümüz teknoloji dünyası o kadar gelişti ki, artık sözde veya özde “yapay zeka” algoritmaları kullanıyorlar. Ancak bugünkü çip teknolojisini göz önünde bulundurursak, yapay zeka kavramı için daha çok yolumuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şu sıralar popüler olan ve her yerde karşımıza çıkan Machine Learning…

Belki Facebook, Google gibi teknoloji devleri “yapay zeki” yazılımlarla bilgisayarlar üretiyor veya deniyor olabilir. Ancak bugüne kadar pek de başarılı sonuçlar göremedik. En son Facebook yapay zeka sisteminin fişini çekmişti…

Twitter Senin Yapay Zekana Sokayım!

Twitter’da bu tarz algoritmalar kullanan bir sosyal platform! Özellikle de Machine Learning yani “Makina Öğrenmesi” sistemlerinde sıkça kullandığı algoritmalar arasında geliyor.  Artık üzerindeki algoritma nasıl olduysa bir şekilde sapıtmış durumda! Öyle bir sapıtmış ki, şu an itibari ile Twitter hesabınızdan başka bir kişiye direk mesaj ile (DM) “Merhaba” yazarsanız…

“Hesabınızda olağan dışı bir aktivite belirlendi. Hesabınız kilitlendi”

Mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Sonrası mı? Hesabınızı bildiğiniz kilitliyor. Ardından şifrenizi sıfırlamanızı istiyor.  Peki bu nereden çıktı?

Twitter merhaba

Muhtemelen Twitter üzerinde “Phishing” yapan kötü niyetli kişiler o kadar çok fazla “Merhaba” kelimesi ile Phishing yaptılar ki,  onların sayesinde “Merhaba” kelimesi Machine Learning veya Twitter’in zeki algoritmaları tarafından blokeye alınmış durumda. Bunun başka bir açıklaması olmadığını düşünüyorum.

Bir kişiye DM gönderecekseniz ilk kelimeniz “Merhaba” olmasın!

Bunu yaptığınız anda hemen hesabınız kilitlenecektir. Sonrasında sıfırlama yaparak şifremi unuttum adımlarından geçip, hesabınızı aktif etmek zorundasınız.

Ulan sadece “Merhaba” yazdık?

Twitter’ın Machine Learning algoritması ya da Yapay Zeki sistemi bu kelimeyi DM üzerinde kullandığınız zaman hesabınızı bloke etmenize neden oluyor. Denemesi bedava! Buyurun bana Twitter adresime Direk Mesaj üzerinden (@TEAkolik) veya başka bir Twitter kullanısına “Merhaba” yazın… Sonrası malum… Üstüne üstlük Phishing yapanların ekmeğine de yağ sürüyor bu şekilde!

Kısacası Twitter senin yapay zekana veya makine öğrenmene sokayım! Unutmadan Phishing yapanlar, Allah sizi davul etsin, birinin eline düşün de tokmakla sabahtan akşama kadar tepenize vursunlar!

Not: Bunu birkaç hesapta denedim hepsi kilitlendi. Ancak Onaylı Hesaplarda durum farklı kilitlenmiyor. Twitter onlara torpil mi geçiyor? Senin ben algoritmana…

“Twitter Senin Yapay Zekana Sokayım!” üzerine 8 yorum

  1. Abi yine güzel birşey yayınlamışsın denedim de yemedi 🙂 sanırım kendi hatasını düzeltecek seviyeye gelmiş :))

    Yanıtla
  2. Başlık biraz daha sağlıklı olabilirmiş, argo/küfürlü ifadeleri kullanmaktan imtina etmeliyiz kanısındayım. En nihayetinde korunan bir kimlik sözkonusu. P.S: statik IP ile yazıyorum; ama yine de anonim kalsın bu yorum yayınlanırsa tabii..

    Yanıtla

Yorum yapın