Twitter Takipçi Sayısını Artırmak Vol-1

Twitter üzerinde takipçi toplamak, son zamanların en popüler hareketlerinden bir tanesi.  Kimileri “Ego”larının o müthiş hazzı ile Twitter’a üye olurken kimileri de bu hazzı sonuna kadar yaşayabilmek için Twitter’da çeşitli yollarla takipçi toplamaya çalışıyorlar.  Bunların en büyük örnekleri Twitter takipçileri satın almakla başlıyor.  Evet yanlış duymadınız. Birçok illegal & legal yöntemle Twitter’da takipçi satın alanlar mevcut.  Buna en önemli dayanak olarak ülkemizdeki popüler forumlarda açılan başlıkları gösterebilirim.

Bu forumlar üzerinde hele ki en popüler olanlarında “Twitter’da 1000 takipçi sadece 100TL” şeklinde başlıklar açıldığını görebilirsiniz.  Yalan da değil adamlar bu tarz işler peşinde koşanlara binlerce takipçi satabiliyorlar.

Nasıl mı?

Onlar için aslında bu durum çok kolay.  En sık gördüğüm takipçi toplama yöntemi ise şu şekilde karşımıza geliyor.  Twitter için bir aplikasyon yazıyorlar. Aplikasyon sizi takibi bırakanları haber veriyor, sizi kimler takip ediyor şeklinde istatistikler sunmakta. Hemen hemen Twiter kullanıcılarının büyük bir kısmı bu tarz aplikasyonları kullanmakta. Bir aplikasyona izin verirken de hiç kimse bu aplikasyonun hesabınızdaki işlevlerin hangilerine erişip / erişemeyeceğini denetlemiyor.

Yapılan bu tarz Twitter aplikasyonlarına binlerce üye çekmekteler. Aplikasyonlar işlerini de dört dörtlük yapıyor.  Sıkıntı yok…  Aplikasyonu kullanan binlerce kişiyi aplikasyonu yapan “Kötü Niyetli Kişiler” takipçi satın almak isteyen kişilere takipçi satmak için de kullanıyor.  (Elbette ki güvenilir aplikasyon yazarları var.)

Asıl sıkıntı burada başlıyor.

Bir aplikasyona izin verdiğiniz zaman “Sizin adınıza Tweet göndermek,  sizin adınıza birilerini takibe almak, birilerinin takibinden çıkmak” gibi farklı yetkilere sahip olabilir. Bu yetkileri bir kere almaları yeterli oluyor. Ardından da aplikasyon yazarları birçok foruma gidip  “50 bin takipçi 5bin TL” şeklinde müşteri avlamaya başlıyorlar.

Ardından da gelsin paralar… Aplikasyonu kullanarak sizi ve bu aplikasyona izin vermiş diğer tüm kişileri birilerine abone yapmaya başlıyor.  Parayı veren kişiye bir gecede 10-20bin takipçi birden sağlayabiliyorlar.  Tabi sizin ruhunuz bile duymuyor!  Hatta şöyle söylemek isterim.

Kimi takip ettiğinizi kontrol ediyor musunuz?

Birçok kişi kaç kişiyi takip ettiğine bakmıyor bile. Zaten rakam günde 1 tane artsa ya da azalsa ruhunuz bile duymaz. Fark etseniz bile bir çok kişinin hiçbir şekilde aplikasyonlardan şüpheleneceğini sanmıyorum. Hadi onu da geçtim, pek de umursamayanlar var.

Ne yaptılar?

Bir aplikasyon yazdılar, size takipçilerinizi söylüyoruz şeklinde aplikasyona çektiler,  siz abone oldunuz, aplikasyona izin verdiniz,  aplikasyon görevini yaparken bir yandan da aplikasyon yazarının verdiği emirlerle sizi başkalarına abone yaptı. Farkında bile olmadınız. Sizin gibi binlerce kişi olduğunu düşünün…

Tavsiyelerim…

Öncelikle her önünüze gelen uygulamayı hesabınıza kurmayın.  Eğer bir uygulamayı hesabınıza erişim izni verecekseniz sizden istediği yetkilere teker teker bakın.  Hesabınızın takipçi sayısı / takip ettiğiniz kişi sayılarını ara sıra dahi olsa kontrol ediniz. Muhakkak ki https://twitter.com/settings/applications  adresine girip izin verdiğiniz uygulamaları kontrol ediniz. Eğer bir uygulamaya izin verdiyseniz işiniz bittiğinde bu uygulamayı hesabınızdan kaldırınız. Aksi takdirde bu adamların kötü niyetlerine alet olabilirsiniz…

Yazının devamını

“Twitter Takipçi Sayısını Artırmak Vol-1” üzerine 2 yorum

  1. Bu uygulamalar ciddi güvenlik açıkları da barındırıyorlar. Türkiye’de çok yaygın 2-3 farklı uygulamanın açıkları ile kendinizi takip ettirmek bir linke tıklamak kadar kolay. Bu önemli yazı için teşekkürler.

    Cevapla
  2. Dediğiniz gibi aplikasyonlar işlevlerini çok güzel yapıyorlar. Kullanmaktan vaz mı geçelim? Tabii ki en güzeli kullanacağınız zaman izin vermek. Kullandıktan sonra da o uygulamayı kaldırmak!

    Cevapla

Yorum yapın