Twitter’da Takipçi Satın Alanları Yakalayın! Vol-6

Twitter Counter @TEAkolik GrafiğiBir Twitter tutturmuş gidiyorum. Umarım hoşnut kalmışsınızdır. Twitter çakallarını yazarken şu sıralar popüler olan Twitter’da takipçi satın alanlara biraz yüzeysel değindiğimi fark ettim. Önceki yazımda takipçi kazanmak için takip eden fırsatçılardan bahsetmiştim. Bugün ise sizlere takipçi satın alanların ortalıkta nasıl sırıttıklarından bahsetmek istiyorum.

Evet takipçi satın alanlar fasulye sırığı gibi ortalıkta sırıtıyorlar. Piyasada birçok Twitter aracı mevcut. Bunlardan bir tanesi de Twitter Counter sitesi. Bu site sayesinde bir Twitter kullanıcısının geçmişe yönelik follower, following ve Tweet artışları grafik olarak izlenebiliyor.

Düne kadar 500-1000 takipçiye sahip olan bir kişi bugün 15-20bin hatta 20-30bin kişi tarafından izleniyorsa kesinlikle şüphe uyandıran bir durumdur. Aklınıza da ilk olarak “bu kişi Twitter takipçileri satın almış” izlenimi ortaya koyabilir.  

Twitter Counter sitesine girdiğinizde sizi bir grafik karşılamakta. Bu grafiğin en altındaki kutuya bir Twitter kullanıcısını yazarsanız size günlük, haftalık, aylık ve 3 aylık olarak geçmişe yönelik takipçi veya takip ettiği kişi sayılarını verebiliyor. Tamamen ücretsiz bir araç. Bir tek gelişmiş özellikleri ve 6 ay geçmişe yönelik data göstermek için pro sürüme (uygulamaya izin verirseniz) sahip olmanız şartı var.  Elbette ki 3 aylık bir grafik bize fazlası ile bilgi verebiliyor.

Şüphe ettiğiniz Twitter kullanısının username’ini grafiğin altındaki kutuya yazıp “Compare” butonuna bastığınızda size bu istatistiği grafik üzerinde verebiliyor. Grafiğin üst kısmındaki “3 monthly” butonuna da basarsanız 3 ay olarak geçmişe yönelik datayı çıkarabiliyor.

Eğer ki bu grafikte birden bire müthiş bir yükseliş varsa, bir anda followers sayısı deli gibi artmışsa şüphe edebilirsiniz. Gerçekten takipçi satın alıp almadığı hakkında ipuçları verebiliyor. Grafiğin bir anda fırladığı tarihe bakın. Bu tarihte şüphe ettiğiniz Twitter kullanıcısı hangi Tweetleri atmış gidip profilinden kontrol edin.

Eğer Okan Bayülgen’e çıkmadıysa ya da Serdar Kuzuloğlu’nun programına konuk olmadıysa bir adamın takipçi sayısındaki müthiş yükselişi şüphe uyandırmalı. Bir diğer olasılık ise o gün paylaşmış olduğu içeriklerdir. Grafiğin patladığı tarihteki Tweetleri de onlarca, yüzlerce kişi tarafından ReTweet edilmemişse….

Kısacası Twitter hesabında takipçi sayısı müthiş bir derecede artarken sıradan bir gün geçiriyorsa, bir Tweet’i insanların ilgisini çekip binlerce kişi tarafından sevilmediyse, televizyonda veya gazetede Twitter hesabı yayınlanmadıysa, Twitter’a binlerce lira yatırıp reklam vermediyse…

Geriye tek bir seçenek kalıyor…

Twitter’da takipçi satın alan kişilerin sıklıkla yaptığı hata budur. Aslında yakayı ele vermeleri çok kolaydır. Çünkü standart bir follower grafiği hiçbir sebep olmadan bir anda patlama yapmaz.  Bu grafikte bir bakmışsınız ki adamın günlük olarak takipçi sayısı 1000er 1000er artıyor…  Düşünsenize siz bir  tarafınızı yırtıp paylaşım yaparken adamı her geçen gün 1000lerce kişi takibe almaya başlamış…

Bir diğer ipucu ise takipçilerini kontrol etmekle görülebilir. 

Twitter takipçisi satan birçok site veya kişi yabancı hesaplar kullanır. Bu hesaplarda Türk kullanıcıları yoktur. Şüphelendiğiniz kişinin takipçilerine aşağı doğru şöyle bir göz gezdirirseniz Türkler dışında binlerce yabancı olduğunu görebilirsiniz.  Hele ki adam sadece Türkçe Tweet atıyorsa? Fasulye sırığından hiçbir farkı kalmaz. Kaç tane yabancı Twitter kullanıcısı Türkçe Tweet atan bir hesabı takibe alır ki? 10? 100? Bu adamların binlerce yabancı takipçisi vardır!

Elbette ki takipçi satın alanların bir kısmı da Türk Twitter kullanıcılarını tercih ediyor. Gerçi biraz pahalı bir yöntem çünkü Türk Twitter kullanıcılarını satanların fiyatları diğerlerine göre epeyce yüksektir. Bu yüzden 10-20bin takipçi satın alanlar ortada sırıtarak kendilerini belli ederler.

Bir diğer fasulye sırığı durumu da 3-5 veya 30-40 takipçili yumurta kafalı sahte hesaplardır. Şüphe ettiğiniz kişinin takipçilerine bir göz gezdirip bakarsanız, yumurta kafalı (profil resmi olmayan) bariz ben fake hesabım diye sırıtan hesaplardır. Bu hesaplardan çok fazla Tweet gönderilmemiştir.  20-30 takipçileri vardır ve dikkat ederseniz yüzlerce hatta binlerce kişiyi takip ediyorlardır. Ya da 20-30 kişiyi takip etmektedirler. (Twitter kurallarına aykırıdır) Dikkatlice baktığınız zaman bu kişilerin sahte olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kısacası birilerinden takipçi sayılarını artırmak için satın alınmış sahte hesaplardır.

Bu işi profesyonelce yapanlar da var. Onları ayırt etmek biraz daha zordur.  Hadi şimdi Twitter Counter sitesine girip şüphe ettiğimiz kişilerin grafiklerine göz atalım. Sonra da takipçilerine göz gezdirip kimlerin o kişiyi takibe aldığına günlük paylaşımlarına bakalım. Muhakkak ki sizlere bu konuda iyi bir fikir verecektir.

Unutmayın, doğal bir Twitter hesabı, her gün binlerce kişi tarafından takip edilmez. (Popüler bir kişi değilseniz…) Eğer ki bu hesap sahibi hatun değilse ve sürekli göğüslerinin fotosunu çekip millete ziyafet çekmiyorsa her gün binlerce kişi tarafından takibe alınmaz. Eğer bir hesap X tarihinden Y tarihine kadar binlerce takipçi kazanmış ve bir tarihten sonra bu durmuş ise, ya bu kişi o tarihler arasında bir şekilde çok popüler olmuştur ya da birilerine 3-5 kuruş verip takipçi satın almıştır…

Neyse bir Twitter fırsatçıları yazımın da sonuna geldik. Twitter fırsatçısı olmayın, ortalıkta fasulye sırığı gibi sırıtmayın, İstisnai durumlar da kaideyi bozmaz diyerek sözlerimi noktalamak isterim…

“Twitter’da Takipçi Satın Alanları Yakalayın! Vol-6” üzerine 9 yorum

 1. Bir de dikkate almamız gereken, hiç bir şey yapmasalar da kendilerine hakim olamayanların takip ettiği kız hesapları var ki. Her gün 20-30 yükseliyor 🙂

  Yanıtla
 2. birde ilgi alanlarını sizle aynı gösterip takip etmenizi sağlayanlar var.örneğin ilgi alanı teknoloji olan birisi sizin tüm takipçilerinizi takip edip geri dönüş alabilir.

  Yanıtla
 3. Maalesef bunu yapan ve uzman olduğunu söyleyen bir çok kimse bulunmakta

  örnekte anlattığınız şekilde takipçi sayısını artıranlardan örneğin. Önce herkesi takip edip, daha sonra hepsinden ayrılarak “ekol” oldu.

  Yanıtla
 4. Utku Çakır “Malesef bilmediğiniz çok şey var. Bir ara oturup üstüne konuşalım.” bunu diyen sen misin ? Eğer sen twitterdaki şu sosyal medya ajansı olan kişiysen. Bari sen yapma çakma fenomen. @utkucakir ve @sihirbuzz hesabını bi inceleyin de görün. bilmediğimiz şeyleri anlatsın bize!

  Yanıtla
 5. Kendi isteğimin dışında “fasulye sırığı” gibi olan bir twitter hesabım var :). Mecburen doduruyorum sürekli. Bütün sahte yabancı takipçileri de tek tek block etmek çok zor oluyor. Bu sorunu nasıl aşarım acaba? İnsanlar yanlış anlıyor çünkü bilerek böyle takipçi falan aldığım düşünüyorlar.

  Yanıtla
 6. Birkaç tane takipçi satın almış hesabı yazalım madem:

  twitter.com/picpickles
  twitter.com/#!/EmRee_11*
  twitter.com/MaMiGaMeR
  twitter.com/#!/yakese
  twitter.com/ozelmirac
  twitter.com/#!/IbrhmAkmn
  twitter.com/#!/technotus/
  facebook.com/WisNext
  twitter.com/#!/ozenderoztekin
  twitter.com/#!/SertacAkkan
  twitter.com/#!/burakpotuk_
  twitter.com/bocukss
  twitter.com/#!/lovepoemsforhim
  twitter.com/#!/eerrssaann
  twitter.com/#!/MeteorRentACar
  twitter.com/#!/umutkatirci
  twitter.com/#!/FenerbahcemSK
  twitter.com/#!/sarkvolkan
  twitter.com/m34kb
  twitter.com/#!/yilmazbozkus
  twitter.com/#!/yakese
  twitter.com/Dreamshaked
  twitter.com/#!/yfatihcilingir
  twitter.com/#!/murataras
  twitter.com/#!/sendevarya
  twitter.com/#!/maksoy352
  twitter.com/HkN___yLMz
  twitter.com/AYDINYAY
  twitter.com/2bysezgibesli
  twitter.com/HsynKrdy
  twitter.com/#!/AydoganSuat
  twitter.com/OnurBrgn
  twitter.com/#!/adameveestetik
  twitter.com/trendmafianet
  twitter.com/Takipci_Satisi
  twitter.com/fuckirama
  twitter.com/emrahkaya
  twitter.com/Richieistanbul
  twitter.com/orkunkolik
  twitter.com/aysetatilecikti
  twitter.com/jrsabuha
  twitter.com/ruyatweetliyor
  twitter.com/ozgenulker
  twitter.com/#!/edindiimizbilgi
  twitter.com/#!/sondakkahber
  twitter.com/#!/deliksiz
  twitter.com/#!/ohlalahola
  twitter.com/#!/ozgurozgurler
  twitter.com/#!/wyrathc
  twitter.com/#!/mehmetakarr
  twitter.com/#!/firstsoldier84
  twitter.com/#!/sortac
  twitter.com/#!/yfatihcilingir
  twitter.com/#!/drcemkece
  twitter.com/#!/ukirik
  twitter.com/#!/insabriwetrust
  twitter.com/#!/1stanbulDergisi
  twitter.com/#!/aydntepeli
  twitter.com/CimbomFan
  twitter.com/tekyurekcom
  twitter.com/yamurhs
  twitter.com/#!/traveltalktours
  twitter.com/#!/is_kadini
  twitter.com/#!/Aydogannmustafa
  twitter.com/#!/Ukirik
  twitter.com/#!/EkinciAysegul
  twitter.com/ondersariahmet
  twitter.com/helalfuar
  twitter.com/sebekenet
  twitter.com/#!/OrkunAyten
  twitter.com/1stanbulDergisi
  twitter.com/aydntepeli
  twitter.com/Swart_tr
  twitter.com/TiwitAmca
  twitter.com/sinanakcil
  twitter.com/habertscom

  Yanıtla

Yorum yapın