Ubuntu Root Password Sıfırlamak

Ubuntu sevdiğim linux dağıtımlarından bir tanesidir.  Aslında son kullanıcı için güzel bir arayüze ve kullanım kolaylığına sahip yinede Windows’un tekelini malesef ki kıramayan bir işletim sistemi.  Geçenlerde Mobee’nin bir netbook’u inceleme için geldi. Cihazı açtığımda üzerinde Ubuntu işletim sistemi ile geldiğini gördüm.  Cihazı biraz kurcaladıktan sonra birkaç program yüklemek istediğimde bana Root şifresi sordu.

Hayda…. Bu aletin Root şifresi ne?

Neyse cihazın root şifresini bilmediğim için sıfırlamak zorunda kaldım. Ubuntu Root şifresini sıfırlamak için aşağıdaki komutları girmeniz yeterli.

NOT: Bu işlem sırasında işletim sistemi üzerindeki tüm kullanıcıların şifreleri silinecektir.  Bu yüzden sistemde açtığınız tüm kullanıcılar için ayrı ayrı şifre belirlemek zorundasınız.

user@tea-netbook:~$ sudo -i

root@tea-netbook:~# rm /etc/shadow

root@tea-netbook:~# pwconv

root@tea-netbook:~# passwd root

Yeni parolayı girin:

Yeni parolayı tekrar girin:

passwd: şifre başarıyla güncellendi.

Yeni root parolamızı oluşturduktan sonra. Sistemdeki user içinde şifre oluşturuyoruz.  “passwd user”  yaparak user’için bir şifre belirliyoruz ve tüm işlem bitmiş oluyor.  Burada dikkatinizi çekip tekrar hatırlatmak istediğim nokta rm /etc/shadow  komutu ile tüm şifreleri uçurduğumuz için mutlaka sistemde daha önce açılmış olan kullanıcılar için parola belirlemek gerekiyor.

“Ubuntu Root Password Sıfırlamak” üzerine 2 yorum

 1. Hocam merhaba
  Ayni dert bende de var ve tavsiye ettiğiniz yolu denedim ama olmuyo, illaki geçerli şifre istiyor…
  Bir de bir klavye sorunum var, netbook lenovo S10 C bir türlü klavyesini çalıştıramadım, Ubuntu netbook, Juliclod v.s. şu anda da LinuxMint netbook edition kurulu ve hiç birinde klavyeyi çalıştıramadım.
  USB klavye çalışıyo üzerindeki tık yok hiç çevap vermiyo.
  Ne olabilir ??
  Önceden teşekkürler
  Kolay gelsin

  Yanıtla

Yorum yapın