USB Çoklayıcılara Dikkat Ediniz..!

Konumuz USB çoklayıcı cihazlar. Bugün bir esnaf abim telefonla arayıp USB Harici Disk problemi olduğunu söyledi.  İş çıkışı dükkanına gidip soruna baktım.  Her zaman kullanığı yedekleme diski bugün ne olduysa çalışmıyordu.  External Slim Disk ciuvvv ciuvvv diye ses çıkartıyormuş.

Cihazın başına geçip USB’leri taktığımda (Sadece USB üzerinden çalışıyor) arkadaşın telefonda tarif ettiği gibi garip sesler geliyordu.  Gördüğüm kadarıyla cihaza elektrik bir gelip bir gidiyor ve bu garip sesle karşılaşıyordum.  Aslında çıkan ses diskin ilk elektriğe takıldığı zaman ve elektrikten söküldüğü zaman çıkardığı sesti. Fakat USB takılı haldeyken bu sesi çıkarması garipti. Zaten bilgisayar USB’ diski takılı görmüyordu.  USB kablolarını takip ettiğim zaman bir USB çoklayıcısına bağlandığını gördüm.

Bilgi;

Bilgisayarlarımızın USB çıkışları 300mA dir.  Bu amperin üzerinde malesef ki çıkış alamazsınız.  Bazı cihazların çalışması için 300mA malesef ki yetmez. Bu yüzden USB cihazların bir kısmı ek olarak elektrik adaptörleri ile birlikte gelir.  Özelliklede büyük USB depolama ürünleri, yazıcılar ve tarayıcılar için ek elektrik adaptörleri vardır ve bilgisayara USB üzerinden takılırken fiş üzerinden gerekli güç sağlanır.

Fakat bazı ürünler ise direk USB’ye bağlanarak çalışabilmekteler.  Bu cihazlar  USB Flash diskler ve kamera gibi cihazlardır.  Bu cihazlar USB üzerinden elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilirler.  Hem USB ile bilgisayar üzerinden veri iletişimi hemde elektrik ihtiyacı karşılanır.  Bilgisayarların anakartları 300mA kadar bu ihtiyacı sağlayabilir.

Sorun;

Sorun aslında burada başlıyor.  300mA yüksek bir kapasite değil.  Malesef ki uzun USB kabloları, yada dandik USB kabloları  kullanıldığında bu akım değeri düşmekte ve cihazların çalışmalarını etkilemektedir.  Sadece bununlada kalmaz.  Bilgisayarınızın tüm USB çıkışlarını doldurduğunuz zaman bazı aygıtların driver problemi yaşadığına bile şahit olabilirsiniz.  Bu da anakart kalitesinden tutunda Power Supply kalitesine kadar birçok etken üzerinde oluşabilmekte.

Biz kullanıcılara malesef ki günümüzde 3-4 USB çıkışı yetmez hale geldi.  Birçok yeni masaüstü bilgisayarında toplamda 8 usb çıkışına kadar usb bulunabilirken malesef ki dizüstü bilgisayarlarda bu sayı 4 ile sınırlı kalmaktadır.  USB ihtiyacı olan birçok kişi de USB çoklayıcılar alarak bu sorundan kurtulmaya çalışırlar.

Yalnız dikkat etmek gereken bir nokta var.  USB çoklayıcılar tek bir USB’yi çoklarlar ve 300mA’lik akımı bölerek USB çıkışlarına aktarırlar.  USB çoklayıcıların ek elektrik bağlantıları olmadığı için bu amper değeri USB sayısı çoğaldıkça bölünür.  Sonuç olarak malesef ki Cihazlarınızda sorunlar oluşabilir.

Özelliklede External USB Slim Diskler gibi bazı yüksek akım ihtiyacı duyan cihazlarınız yetersiz elektik voltajı ve amperlerinden dolayı bilgisayarınıza taktığınızda çalışmayabilir.

Driver problemi
Aygıt arızaları
Disk arızaları
Yavaş çalışma

gibi birçok şekilde karşınıza gelebilir.  Hele ki USB driver tanımama problemlerinin birçoğu USB kablosunun çok uzun olmasından yada usb çoklayıcılarından kaynaklanmaktadır.

Çözüm;

Bu tip usb çoklayıcı cihazlar üzerine USB External disk gibi çok fazla akım çeken cihazları bağlamayınız.  Yada mümkün olduğu kadar PC ‘nin USB’lerini kullanınız.   Bugünkü arızanın sebebi de aynı şekilde USB çoklayıcısının yetersiz akım vermesinden kaynaklanıyordu.  Çoklayıcıyı iptal ettiğimde disk çalıştı.  Hele ki bu şekilde kullanılmaya devam etseydi disk arıza bile verebilirdi.  Zaten USB çoklayıcı üzerinen bir harici disk çalıştırmak diskin performansına bile etki edecektir.  Neden USB Slim disklerde 2 uçlu USB bağlantı var sanıyorsunuz?  Bir tanesi akım diğeri veri iletişimi için kullanıldığı için…

Hadi kolay gelsin…

“USB Çoklayıcılara Dikkat Ediniz..!” üzerine 22 yorum

 1. Halbuki ne akdar çok güveniyordum çoklayıcılara. çok da iyi iş görüyorlar :/ çok teşekkürler kuzen. dikkatli olmak lazımmış demekki…

  Yanıtla
 2. çoğu usb çoklayıcının 5v harici besleme girişi vardır modemlerinkine benzer bazıları eski tip kalın uçlu nokia kablolarıyla birdir 5v değerinde tercihen smps yani dijital güç kaynağı(trafosuz diye geçer) stabil 1 Amper yada daha yüksek bir değerde besleme kullanırsanız sorun çıkmaz. Ayrıca usb çoklayıcıların bazıları besleme girşi barındırmaz. çoğu usb hdd’lerin harici besleme girişi olur ve genelde direk usb besleme hattına bağlıdır(bazıları regülatörden geçer bunlar diğer cihazlarınız için işinizi görmez.) usb diskinizi beslerken diğer cihazlarınızıda beslersiniz yani sorunsuz kullanabilirsiniz.

  Yanıtla
 3. benimde pc üzerinde bulunan sd kart okuyucu takıldığında kullandığım usb hdd devreden cıkıyor ve tanınmıyor uyarısı alıyordum uzun zaman bununla cok uğraşdım ama sonuc bulamadım ve sd devre dışı bırakarak sistemimi kullndım. evet burada söz konusu olan sorunnu ben hdd ile yaşadım bunu ilk olarak dvd cıhazımda yaşadım, öncesinde 250gb olan hdd mi 500 olarak değiştirdim. sadece kutu icindeki hdd yi değiştirdim ama o süre icinde dvd servislik olmuştu, sonrasında bu sorunu yaşadım yani usb den hdd bağladığımda elektrik kesilip duruyordu, hdd mi sorun dvd mi anlayamadım, bu elektrik sorunu bazı usb kabloları ile pc bağlantısı yaptıpımda yine yaşadım kısa bir süre önce, hdd nin kendi orjinal kaplosu dışında uzun mesafeli bir kablo kullandığımda bu sorunu yaşıyorum yanlız bir tane 10cm lik bir kablom var onunla sorun yaşamıyorum ama dvd ile bu da sorun yaptı, daha öncesinde bunu hep kullnırdım, aynı şekilde kart okuyucuda yaşadığım sorunu 4lü usb coklayıcı almıştım bununlada yaşıyorum, ilginç ola şu ki hdd usb coklayıcı üzerine bağlı değilken bu sorunu yaşıyorum, yani sadece coklayıcı bir usb cıkışına bağlı olması ve boş dahi olması yeterli, bu sorunu yaşıyorum.. şimdi konu cok uzadı ama benim konuyu araştırma nedenim şu ki hdd kablosu üzerinde bulunan besleme ucuna normal bir usb adabtör ile besle yaptığımda bundan pc beslemesi herhanki bir zarar görür mü,, daha doğrusu bunu dvd ile denemeyi düşündüm bir sorun oluşurmu, cünkü farklı değerlerde voltaş ve amperler bazı durumlarda paralel bağlı güç peslemelerinde sorun cıkarttığını yaşadım, bende elektrikciyim ama işte önemli bir durum olduğundan risk almak istemiyorum, ama aslında bu olayı android cıhazımda denemiştim bir sorun olmamıştı, ama hdd içindeki veriler göz önüne alınında daha önemli oluyor..

  Yanıtla
 4. Ultrabook kullanıyorum 2 usb çıkışı var haliyle yetmiyor.Google amcaya usb 3.0 çoklayıcı yazdım kendimi sitenizde buldum 🙂 Madem buraya kadar geldik öneriniz almadan gitmek olmazdı 🙂 NOT: Daha öncesinden bir usb 3.0 usb çoklayıcı aldın dışarıdan güç de bağladım ancak yine de harici hddyi çalıştıramadı.

  Yanıtla
 5. @TEAkolik aradan uzun zaman geçmiş ama dediğim gibi adaptörü olmasına rağmen düzgün çalıştırmadı. Mecburen şuan usb 2.0 usb hub kullanıyorum.

  Yanıtla
 6. çok güzel bir yazı olmuş, bilgi verici ve günlük sorunları çözmede yol gösterici, teşekkürler.

  Yanıtla
 7. Kart okuyucu ile kablosuz ağ bağdaştırcının aynı yapıdaki USB kablolarını karıştırmışım. Kablosuz ağ bağdaştırıcı bir bilgisayarda çalışıyor diğerinde ise inatla çalışmıyordu, birisinde çalıştığı için kablodan hiç şüphelenmiyordum.

  Günlerce kan ter içinde uğraşma sonucu tam yeni bir kablosuz ağ bağdaştırıcı satın almaya gidiyordum ki, gözüm kart okuyucuya takıldı. Kart okuyucunun USB kablosunu, USB disk için kullanıp sonra kart okuyucuya yeniden geri taktığımı hatırladım. Kart okuyucu ile kablosuz ağ bağdaştırıcının kablolarını değiştirdim ve kablosuz ağ bağdaştırıcı çalıştı.

  Kablolar da her ne kadar dıştan aynı gibi gözükseler de, iç yapıları değişik ve kullandığınız bazı aygıtlar için yetersiz olabilirler.

  Bu acı deneyim de benim kulağıma işte böyle küpe olmuştu ama, neyse ki bir de gidip boşu boşuna yenisini satın almadım hiç olmazsa…

  Yanıtla
 8. 6 sene önce yazılmış hala geçerliliğini koruyan yararlı 1 paylaşım. tabi o günlerden bu günlere çok şey değişti. vereceğim linkteki çoklayıcı sayesinde bu problemleri 1 daha yaşamıyacaksınız !

  Orico a3h4-sv alüminyum 4 port USB 3.0 hub
  goo.gl/6jAjf0

  selamlar …

  Yanıtla
 9. Bilgisyarların USB çıkışları 300mA demişsiniz fakat, USB çıkışları USB2 için 500mA USB3 için 900mA dır.
  Cihazları çalıştırmak için bu güç yetmez demişsiniz, cihazları çalıştırıp çalıştıramadığını sadece amperinden algılayamazsınız. USB2 ve 3 5V çıkış sağlar, USB2 için 5V ve 500mA , 2.5watt lık bir güç üretir. Eğer cihaz 2.5 watt ile çalışabilen bir cihaz ise, amperin çok fazla önemi kalmaz burda. tabiki 500mA lık cihazınızı 100mA lık bir kaynağa bağlayın demiyorum ama makalenizde çok fazla eksik/yanlış bilgi var.

  Yanıtla
  • Bu yazıyı 6 yıl önce yazdığımı biliyor musun? Altı yıl önce ülkede USB2 bile yoktu 🙂

   Yanıtla
   • Ayrıca bu değerler teoriktir. Kaliteli bir anakartın yoksa, USB2’den 500mA akım alamazsın! Kaliteli bir Power Supply kullanmıyorsan 500mA alamazsın… Sonuç olarak yazıda belirttiğim değerler ve sorunların arkasındayım. Günümüzde bile USB2 cihazların bir çoğunda bu güç problemi yaşanmaktadır.

    Yanıtla
 10. MSI anakartlarda super charger özelliği var. Normalde usb ye verilen voltajdan daha fazla voltaj veriyor. Tableti, telefonu daha hızlı şarj edebilmek için.
  Usb çoklayıcı kullanımında faydalı olur diye düşünüyorum. Hiç kullanmadım. Sadece bilgi amaçlı yazdım. Araştırabilirsiniz. Bilginize

  Yanıtla

Yorum yapın