USBK CryptoBridge Artık 256Bit Destekli

Merhaba arkadaşlar, önceki USBK inceleme yazımda sizlerle USB kriptolama cihazı olan USBK A103 modelinden bahsetmiştim. Ürünün yeni modellerinin artık AES 256 ile kriptolama yaptığını hatırlatmak istedim. Tasarım olarak diğer modelden bir farkı yok. Kutu içeriğine baktığımızda ise boyunluk askısının ve USB uzatma kablosunun değiştiğini gördüm. Açıkçası usb uzatma kablosu daha kullanışlı bir hale gelmiş. Çek bırak tekerleği sayesinde daha rahat kullanabilirsiniz.

USBK CryptoBridge hakkında önceki inceleme yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kısaca tekrar bahsetmek gerekirse 3 farklı profil keyleri sayesinde 3 farklı Aes kripto yapabilmekte olduğunuzu hatırlatmak isterim. Bu cihaz üzerine bağlayacağınız tüm USB Flash diskleriniz ya da usb external disklerinizi şifreleyerek güvenli bir şekilde verilerinizi saklamaktasınız. Üzerindeki 3 farklı profil den herhangi birini aktif ettiğinizde bu profile istediğiniz kadar disk takıp aynı şifre ile kriptolama yapabiliyorsunuz. 3 farklı profil olması sayesinde de 3 farklı parolaya sahip olmaktasınız. Kısacası istediğiniz kadar diski şifreleyebilirsiniz.

Piyasadaki birçok kripto cihazının çok maliyetli ve sadece kendi üzerindeki diski kriptoladığını düşünürsek USBK size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Üstelik artık Aes256 desteklemekte.

Cihaz bir nevi geçiş ünitesi olarak düşünülebilir. Üzerinden geçen tüm datayı kriptolamaktadır. Bu dosya yapısından tutun da disk yüzeyine yazdığınız özel belgelerinize kadar herşeyin kriptolanması demektir. Doğal olarak kriptoladığınız diski USBK olmadan bilgisayarınıza bağlarsanız diski görmeyecek ve Windows / Unix format atmak isteyecektir. Yani dosya yapısı dahi kriptolanmakta.

İçerideki verilerin normal yöntemlerle dosya yapısı, ne olduğu, boyutu gibi birçok bilgi görünmez hale gelmektedir. Her şey kriptolu olduğu içinde criptolu diskin nekadarı dolu kaç tane dosya var isimleri nedir bilinemez. Kriptolu diskinizi içinde şifre parola metodu ve benzeri bir şey olmadığı için ve USBK cihazından ayrıldığı zaman yüksek güvenlik oluşur.

Kriptoladığımız disklerin AES keyleri USBK üzerindeki bir chip üzerinde depolanmaktadır. Dışarı aktarılamaz çünkü chip yapısı gereği bu bilgiyi dışarıya asla vermeyecektir. Tek yönlü olarak yazılan karanlık oda diye hitap edilen bir bölümde saklanır. Eğer şifrenizi 3 kez yanlış girerseniz bu chip otomatik olarak içerideki KEY’i silecek ve tüm data kullanılamaz bir hale gelecektir.

Unutmayın diskinizdeki verileri parolayı 3 kez yanlış girdiğinizde geri döndüremeyecek bir şekilde kaybedeceksiniz. Cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi de %100 türk donanımı ve yazılımına sahip olmasıdır. Yerli malı yüksek güvenlikte bir kriptolama cihazı…

Cihaz hakkında; http://www.usb-k.com/

Yorum yapın