VDSL 2 Nedir ? Fiyatı nedir ? WebServer olur mu ?

Triple Play denilen ses, görüntü, hızlı internetin bir arada sunulması için tasarlanmış bir sistem Böylece VDSL2 ile yüksek hızlarla alınabilecek internet televizyonu yayını (IPTV), HDTV, Videofon, VoD, online oyun oynama, gibi aklınıza gelebilecek yüksek hızda internet bağlantısı gereksinimi duyan  hizmetlerin tamamı sağlanabilecek. Very High Speed Digital Subscriber Line2 kelimelerinin kısatmasıdır. Anlaşılır bir dilde yüksek hızda internet bağlantısı diyebiliriz.

Avrupada bu teknoloji yaygınlaşmakta ve Türkiye olarak pekde geç kalmış değiliz.

VDSL Nedir diye sorarsanız aslında VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Yani burada anlayabileceğiniz gibi mesafenin büyük bir önemi var.  ADSL teknolojisinde halende kullanmakta olanlar bilirler santrale 1km mesafedeki birinin 1Mps bağlantı ile indirme hızının santrale 10km uzaktakiyle aynı olmadığını görebilmekteyiz. İşte VDSL tam bu noktada bize yardımcı oluyor.

VDSL teknoloji ADSL den farklı bir karmaşık yapısı var. En büyük avantajı daha uzak mesafelere yüksek erişim olanağı sağlayabilmesidir.

Bilmem kaç kat daha hızlı internet ?

Ulen ben şimdi bundan alayım bir Counter Strike serveri kurarım üff beeeee ne hızlı olur ?

WebServer’ime ayda 200 usd bayılacağıma VDSL2 alırım evde Host barındırırım harika..!

Ulen buradan XXXX ‘in sayfasına bir saldırı düzenlesem saniyede yüzmilyarlarca SYN Attack ile sistemi anında çökertirim..!

Öyle değil..!

VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilirsiniz. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir fakat  8Mbit’ten 32Mbit’e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC’lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecek. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom’un 10Mbit’lik direkt hatlarını uçuk paralara almaya devam edecekler..!

Yani TTNET yüksek hızda internet bağlantısı verecekken aynı oranda yükselmesi gereken UPLOAD hızını malesef ki sınırlamakta.

Ya kardeşim neden sınırlıyorsunuz ?

Kendileri Server Sistemleri, VOIP Sağlayıcıları, WebHosting firmalarından parayı kırıyorlarda ondan..! Ben başka bir ihtimal göremiyorum malesef…

Sonuç olarak TTNET teknolojiyi kendi istediği gibi kullanıcıya sunmakta ve yine eskiden olduğu için SINIRLAMAKTA…

Ayrıca şunuda belirteyim. ADSL modeminizi değiştirmek zorunda kalacaksınız. Yani VDSL internet bağlantsı isterseniz ADSL modeminizide çöpe atacaksınız ….

VDSL 2 Fiyatları

Erişim Hızı (Kbit): 16384/1024
Kota (GB): Limitsiz
Nakil Ücreti: 29YTL
Aylık Ücreti: 98,04 YTL

Erişim Hızı (Kbit): 32768/1024
Kota (GB): Limitsiz
Nakil Ücreti: 29YTL
Aylık Ücreti: 128,44 YTL

Tabi bu açıklanan ücretlere TOPTAN ibaresi konulmuş yani biz son kullanıcılara biraz daha pahalıya mal olacak gibi gözüküyor.

Kimler VDSL2 hizmetinden yararlanabilecek?

İşte en can alıcı soru … İlk etapta çok az kullanıcının VDSL2 hizmetinden yararlanabileceğini söylemek lazım ADSL ilk çıktığı zamanı hatırlarsınız herkese veremiyorlardı. Hatta bir ara Port sıkıntısı bile baş göstermişti. Eğer santrale olan uzaklığınız 1 km’den daha az  ve santral ile aranızdaki kablo düzgünse yani kırık ezik vs. durumlar yoksa, 32 mbit hızında VDSL2 hizmeti alabilirsiniz. 32 mbit hızı, santrale çok yakın olacaksınız demektir. 16 Mbit olan tarifede ise santrale olan uzaklığınız 1.6 km – 2 km gibi bir mesafe malesef. Yani santrale 3km gibi bir mesafedeyseniz malesef ki sizin için şuan bir hayal… Ancak TTnet Fiberoptik kablolama yaparsa o zaman 10km ötedeki kişilerede VDSL hizmeti verilebilir buda ancak ve ancak yüksek maliyetli yatırımlarla olabilecek bir iş… Bizim asfaltı çökmüş mahalleye belediye 3 aydır yama bile yapmazken TTnet in kalkıpda bizim mahalleye Fiber Optik kablo çekeceğini pek düşünmüyorum.

Tabi teknoloji hızla ilerlemekte yarın ne getirir bilinmez… Fakat TTnet de biraz kendinden fedakarlık etmek zorunda…

“VDSL 2 Nedir ? Fiyatı nedir ? WebServer olur mu ?” üzerine 15 yorum

 1. O kırmızı metinleri itafen: allah belanızı versin!
  Ooo ne demek Crysis serverları kurardık (gerçi bıraktım ben o işleride). Domain dns yönlendirmesi yapıp resimlerimize erişimi kendi bilgisayarımızdan verirdik, öylemi 😀
  C:Documents and SettingsMimDesktopsitemimy.orgdosyalarresimben.jpg
  😀

  Yanıtla
 2. Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş hocam eline sağlık. Zaten bilgisayar dünyasında 2 şirketten nefret ediyorum biri TELEKOM diğeri de MİKROPSOFT (microsoft) 😛 Hadi mikropsoft tan kurtulma şansımız var da Telekomdan henüz yok. umarım farklı bir şirket çıkar daha iyi bir hizmet veren. böylelikle saçma sapan bağlantılara çuvalla para ödemek zorunda kalmayız

  Yanıtla
 3. Mim ;

  Haklısın aynen öyle… 🙂 Evet fakat bu kadar uzun bir linke gerek yoktu : ) C:wwwteakolik.jpg de olabilirdi 🙂

  Hodolomax ;

  Benim tek düşmanım TTNET 🙂 Dostum ya bari 1MB upload verselerdi o bile yok 100kb ı geçemiyorsun… Acaba ADSL de kaç veriyorlar merak ettim 10kb felan 🙂 Gerçi 1024 var bende 8-9kb ile upload edebiliyorum. 4096 da pek farklı değildir 🙂

  Mim’in dediği gibi bende Allah Belanı Versin parçasını tüm bilgisayarcılar ve müziksever olarak TTNET e hediye ediyorum…

  Yanıtla
 4. VDSL2 bağlantısını bakır kablo üzerinden vermeye çalışmak ayrı bir olay zaten. Bunu yapan bir tek Telekom vardır dünyada. Yurtdışında hep fiberoptik kablolar üzerinden binalara dağıtılıyor. İleride o da olacak inşallah diyip daha fazla Telekom kelimesini anmak istemiyorum. 🙂

  Yanıtla
 5. Nerdeyse çoğu kullanıcıda ADSL2 hazır modemler varken, VDSL ile ters köşeye yatırılmış kaleci gibi kaldı ADSL kullanıcıları ve modem sahipleri.
  Bu arada Kablo netide tebrik etmek lazım, Telekoma tek rakipken fiyatları ADSL ile hemen hemen aynı tutmak yerine düşürüp sürümden kazanma gibi bir niyetleri olmaması ilginç. Bugun 4 Mbit limitsiz 40 YTL desinler hemen geçerim ama yok ADSL 89 YTL ise Kablo 79 olmalı.

  Yanıtla
 6. İlgili bir link: http://burakbuyukdemir.blogspot.com/2007/12/adsl-4-mb-hz-her-yerde-destekliyor-mu.html

  Bu arada taşındıktan sonra yeni eve ADSL bağlandıktan sonra ekstrede normal ADSL ücretşlend,rmesi haricinde yüklü miktarda T.Telekom-ADSL-CP adında bir tutar var. ADSL ücreti haricinde bir ücret alınmaması gerektiği için (limit aşımı haricinde) bunun ne olduğunu araştırayım dedim; ama T.Telekom’da bir Allah’ın kulu bunun ne anlama geldiğini bilmiyor; ama ücret alınmaya devam ediyor. İlk başlarda 100-150 YTLydi; şimdilerde 500-600 YTL bu isim aldında ekstra ücretlendirme geliyor. ADSL’imi kapatacağım. Bu ADSL-CP ne de demek bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

  Yanıtla
 7. Ada ;

  Açıkcası acayip bir durum senin yerinde olsam TTNET e dava bile açmayı düşünürdüm. Ama emin ol inanırım TTnet bu herşey için para isterler…

  Yanıtla
 8. @TEAkolik “Ama emin ol inanırım TTnet bu herşey için para isterler…”

  ADSL servis hizmeti olarak gerekli paranın sadece Superonline’a verileceğini başka ödeme olmaması gerektiğini biliyorum. Superonline yetkilileri de öyle söylüyor; ama böyle diyerek ne demek istediniz?
  Bir de modeme ev telefonunu girmeden diğer konfigürasyon girilerek bağlantı yapılmışsa böyle bir şey olabilir mi?

  Yanıtla
 9. VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilirsiniz. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir fakat 8Mbit’ten 32Mbit’e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC’lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecek. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom’un 10Mbit’lik direkt hatlarını uçuk paralara almaya devam edecekler..!”

  VDSL2 max. upload zaten 3mbps. 1mbps sınırlaması gayet doğal bence. Üstelik, eğer 3mbps verse upload, server’ınızı eve mi alacaksınız? Bunun için de Türk Telekom’dan bir çok bürokrasi işlemi gerekir. Server’ın ısısını ve elektriğini de unutmamak gerek. Her halükarda yine datacenter’daki dedicated sunucu daha karlı olur. Ayrıca, herkes server’ını eve alsa hosting sektörü dağılır Türkiye’de. Üstelik şu anda birçok Avrupa ülkesinde yok vdsl2

  Yanıtla
 10. Ada’nın başına gelen şey benimde başıma benimde axess ekstremde 12 ay olarak çekilmiş 141 tl artı faizi 31 tl olan T.Telekom Cp/ta diye birşey var kimse cevap veremiyor dilekçe ile Türk telekoma ve akbanka başvuru yaptım gelen cevaplara göre savcılığa başvuracağım Ada ile görüşürsem sevinirim Tel:505 929 34 niğde

  Yanıtla
 11. @FERHAT
  benimde yapı kredi bankasına ait kredi kartımdan T.TELEKOM/ADSL-CP/TA ANKARA 000 isimli şirket yada kişilerce hesabımdan 170 tl çekilmiş , durumu bende telekom ve ttnet firmalarına bildirdiğim halde cevap verilmedi , yapı kredi bankasıda genel müdürlüğe bir dilekçe yazmamı söyledi ama bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.bunun bir kredi kartı şebekesi olduğunu düşünüyorum.ne yazıkki bankalar bu konuda çok pervasız en iyisi GARANTİ BANKASI , çünki kartınızdan bir işlem yapılacaksa telefonunuza onaylıyormusunuz şeklinde mesaj atıyorlar , tüm kartlarımı iptal ettim sadece GARANTİ BANKASI duruyor.

  Yanıtla

Yorum yapın