Verimli Aydınlatma İle Mutfak Masrafınızı Bedavaya Getirebilirsiniz!

Aydınlatma sektörünün öncüsü Philips, enerji verimli aydınlatma ile yapılabilecek tasarruflara dikkat çekti. Evlerdeki lambaların enerji verimli aydınlatma çözümleri ile değiştirilmesi ile yıllık elde edilecek tasarrufun 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak alışverine eş değer olduğunu açıklayan Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, enerji verimli çözümlere geçişin Türkiye’nin cari açığını kapatmada büyük rol oynayacağının altını çizdi.

Enerji verimliliğine yönelik geliştirdiği aydınlatma çözümleri ile sektörün lideri olan Philips, enerji verimli aydınlatma ile elde edilebilecek tasarrufları açıkladı.

Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, yaptığı açıklamada enerji verimliliğinin uzun vadede daha da önemli bir konu haline geleceğini belirterek, “2050 yılında yaklaşık 9 milyar insanla dünyanın sunabildiği ve yenileyebildiği kaynakların sınırları içerisinde yaşamak durumunda kalacağız. Türkiye nüfusunun, 2050 yılında yaklaşık %26 artarak 100 milyona ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte, 2050 yılına kadar iklim değişikliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, dünyanın 4 – 6 derece ısınacağı öngörülüyor. Uluslararası Enerji Ajansı tahminlerine göre, 2030’daki enerji talebi 2006 verilerine göre ortalama %1,6 yıllık büyüme ile %45 artacak. Tüm bu verilere baktığımızda enerji verimliliğinin gelecekte şu an olduğundan çok daha fazla gündemde olacağını rahatlıkla görebiliyoruz.

Artık günümüzde, enerji tasarrufu yapabilmemizi sağlayacak yeni aydınlatma teknolojileri mevcut. Philips olarak biz, tüm segmentler için enerji verimli komple aydınlatma  çözümleri sunuyoruz. Yeni nesil aydınlatma sistemlerimizle, daha yüksek kaliteli ışık sağlarken, yüzde 80’e varan oranlarda enerji tasarrufu yapabiliyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre, Türkiye’de 80 milyon adet şeffaf lambanın  enerji verimli lambalar ile degiştirilmesi sonucu  yılda* 1.6  milyar TL’lik tasarruf sağlanıyor. Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 70’inin şehirlerde tüketildiğini, buna karşın Türkiye’nin kullandığı enerjinin yüzde 70’ini yurtdışından ithal ettiğini göz önüne alırsak yılda 1.6 milyar TL’lik tasarrufun cari açığı kapatmada ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Evlere yönelik olarak ise, bir hanede 15 adet aydınlatma noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde evdeki bu lambaların enerji verimli aydınlatma çözümleri ile değiştirilmesi ile yıllık elde edilecek tasarruf, 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak alışverine eş değer oluyor. Enerji  faturalarımızı  düşürmek  ve  aile  ekonomisine  katkıda  bulunmak,  ülkemizin  enerjide  dışa bağımlılığını  azaltmak  ve  gelecek  nesillere  yaşanılabilir  bir  çevre  bırakmak  için  enerjiyi  verimli kullanmak zorundayız. Biz de Philips olarak bu anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. 31 Aralık 2011 itibariyle 60W verimsiz şeffaf lambaların hem profesyonel hem de tüketici kanallarında satışını sonlandırdık. Şeffaf lamba kullanımının sona erdirilmesi; enerji verimliliğinin artması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor.” diye konuştu.

*Kabuller : 100W yerine 18 W lamba, günde 3 saat kullanım, 100 W ve buzlu lamba adedinin 80 mio adet olduğu, lambaların 8 yıl ömürlerinin olduğu ve elektriğin kdv hariç 0,237 ytl/kws olduğu dikkate alınmıştır.

Yorum yapın