Vista; Zarar gören sistem dosyalarını onarmak.

Merhaba arkadaşlar ;  Geçen gün Hayati Çamur arkadaşım bir mail atmıştı. Mailinde Windows Vista kullandığını ve malesef ki zarar gören birkaç sistem dosyası yüzünden vista service pack ‘i yükleyemediğini söyledi.

Açıkcası birçok yöntem denemiş ve en sonunda format atmakla karşı karşıya kalmış  Tam benim düşünce tarzım format her zaman son çare olsun… Önemli olan sistemi kararlı ve düzgün çalışır biçimde tutmaktır.  Malesef ki sisteme kurduğunuz yazılımlar, (ekle/kaldır) virüsler, internet ve diğer birçok etken sistem dosyalarının zarar görmesine sebep olabiliyor. Fırsat buldukça bu tip sistem arızalarından bahsederek siz değerli okuyucularıma yardımcı olmaya çalışıyorum.

Hayati arkadaşımada sistem dosyalarını onarabilmesi için sfc /scannow komutundan bahsettim.  Bu komutu XP ‘den bilenleriniz yada hatırlayanlarınız vardır.  2006 yılındaki  Scannow – Windows Dosya Koruması & Windows File Protection yazımda siz değerli okuyucularıma windows XP için sistem dosyalarının zarar görmesi yada değiştirilmesi ile ortaya çıkan aksaklıklara bir çözüm olarak sfc /scannow komutundan bahsetmiştim.

Aynı durum Windows Vista içinde geçerli . Bu komut sayesinde bilgisayarınızda tarama işlemi başlatılıyor ve sistem dosyalarının bütünlüğü doğrulanıyor. Eğer ki bu işlem sırasında problemli bir sistem dosyasına denk gelirse orjinali ile sistem dosyası değiştirilerek dosya sistemi bütünlüğü korunmuş oluyor.

sfc_scannowBu sayede işletim sisteminizin ömrünü biraz daha uzatabilmektesiniz. Ayrıca Hayati arkadaşımın ki gibi sorunları çözebilirsiniz.  Gelelim Windows Vista üzerinde bu komutu nasıl kullanacağımıza.

Kullanım :

Başlat” menüsünden “Aramaya Başla”  kısmına CMD yazıp bekliyoruz.  Üstte CMD.EXE olarak komut sistemimizi bulacaktır.  Üzerine gelip sağ tıklıyoruz ve “Yönetici olarak çalıştır” ile komut sistemini açıyoruz.

Dikkatinizi çekmek isterim. Üzerine gelip sağ tıklıyoruz.  Yönetici olarak çalıştırıyoruz.  Çünkü yapıcağımız işlev yönetici yetkileri gerektirmekte.  Aksi taktirde SFC yardımcı programını çalıştıramayız.

sfc_scannow_raporKomut sistemi pencere olarak karşımıza geliyor.  Penceremizde  Sfc /Scannow komutumuzu yazıp entere basıyoruz.  Sistem tarması başlayacaktır. Sistemin büyüklüğüne ve bilgisayarınızın hızına göre bu biraz uzun sürebilir. Bekliyoruz.  Sistemi komple taramaya başlıyor.  Bu süreç sırasında sistem dosyalarında bir probleme denk gelirse sistem kendini onaracaktır.  Eğer gerek duyarsa sizden işletim sistemi cd’nizi isteyebilir.

%100 ‘e ulaştığında bize sistem dosyalarını tarayıp düzenlediğini söyleyecektir.  Bilgisayarınızı yeniden başlat yaptığınızda sisteminizdeki sistem dosyaları orjinal halleriyle çalışmaya başlayacaktır. Birçok hatadan da kurtulmuş olacaksınız.

Diğer komutlar ;

/SCANNOW Tüm korumalı sistem dosyalarının bütünlüğünü, olanaklı olduğunda tarar.
/VERIFYONLY Tüm korumalı sistem dosyalarını bütünlüğünü tarar. Onarım işlemi yapılmaz.
/SCANFILE Başvurulan dosyanın bütünlüğünü tarar, sorunlar tanımlanırsa dosyayı onarır. Tam <dosya> yolunu belirtir.
/VERIFYFILE <dosya> tam yoluna sahip dosyanın bütünlüğünü doğrular.  Onarım işlemi yapılmaz.
/OFFBOOTDIR Çevrimdışı onarım için çevrimdışı önyükleme dizininin konumunu belirtir
/OFFWINDIR Çevrimdışı onarım için çevrimdışı Windows dizininin konumunu belirtir.

“Vista; Zarar gören sistem dosyalarını onarmak.” üzerine 33 yorum

  1. Merhaba arkadaşlar ben windovs vista home premium 32 bit kullanıyorum, bugün yeni format attım kurtarma cd, lerinden fakat güncelleme yapamıyorum. hata kodu 8024A000 alıyorum. her ne yaptıysam olmadı bana yardım edebilecek kimse varmı…

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)