W3 Validator Kurallarını takan var mı ?

Birçok forumda gördüğüm kadarıyla herkes bilip bilmeden SEO uyumu hakkında birşeyler yazmış çizmiş. Özelliklede SEO uyumu ile alakalı yazıların birçoğunda okuduğuma göre W3 Çok önemliymiş vs. vs. vs… gerçi yıllardır böyle yazılar okuyorum kendime görede SEO bilgim var ama W3 ‘ün kurallarına pek de dikkat etmedim haaa belirli kurallar var sonuçta ama zaten HTML bilgisi iyi olan birisi bu kurallara uygun olarak yazar eğer ki bir yerden COPY PASTE yapmıyorsanız özelliklede benim gibi Notepad de kod yazarak html oluşturuyorsanız zaten belirli şeylere uyuyorsunuz demektir.

Neyse velhasıl kelam geçenlerde şuradaki yazımda sitemde çok fazla W3 ‘e göre hata bulduğumu ve bu hataları düzeltmek için uğraştığımı yazmıştım. Fakat en sonunda > işaretini doğru bir şekilde koymama rağmen bana inatla /> yap diyen W3’e uyuz olup 34 felan hata kala bıkıp bırakmıştım. Hatta bazı yerlerde </html> kodunun < işaretine bile hata bulan bir sistem olurmu diye sinirlenmiştim. Hatta günlüğümde 5 hata vardı yeter artık dedim. Bugün bakayım şöyle bir kalan yerden düzenlemelere gireyim dedim.

Söylediğim gibi </html> i nasıl yazacam derken bir kaç siteye bakıp özelliklede kelli felli sitelere girip </html> nasıl düzelecek acaba onlarda nasıl olmuş ki bunun zaten düzgünü bu hata yookkiii diye sayıklarken bakayım dedim büyük siteler /html yi nasıl yazıyorlar..

www.google.com ‘u W3 te tarama yaptırdım.
Failed validation, 63 Errors

www.google.com.tr ‘nin
Failed validation, 52 Errors

Yok canım olamaz Google nin hemde 60 tane hatası yalan yalan kardeşim 🙂

Derken birde altavista’yı test ettim…

www.altavista.com ‘un
Failed validation, 38 Errors

www.youtube.com ‘un
Failed validation, 81 Errors

www.yahoo.com’un
Failed validation, 34 Errors

www.microsoft.com
Failed validation, 179 Errors

Ulen dedim dünyanın en büyük internet sayfaları bilem kale almıyor baksana Microsoft’un bile 179 tane hatası varsa benim 34 tane olması normal google’nin kine baksana 52 tane diğeri 63 tane yeter bu kadar kasmaya gerek yok… Hadi eyvallah W3 millet seni kale almıyor ben niye alayım…

Son olarak birde Firefox ‘un internet sayfasını test edeyim dedim…

This Page Is Valid XHTML 1.0 Strict!

Yok canım nasıl olur sıfır hata www.mozilla.com Sıfır hata o kadar yer arasından W3 e birtek Mozilla mı uyuyor ? Aman abi kasmaya gerek yok bu kadar kasacağıma makale yazarım dedim 🙂 Sonunda bu yazımı bitirdim… Hadi kolay gelsin…

“W3 Validator Kurallarını takan var mı ?” üzerine 14 yorum

 1. Sen yapmasan bu isyanı ben yapcaktım. Ne bu Beaa! dedirtti. ama yinede uyumu yakalamaya çalışmaktan alı koyamıyorum kendimi…

  Yanıtla
 2. W3 standardı…
  Eğer siteniz bu standarta uyuyorsa popüler browserların hepsi sayfanızı doğru yorumlayacak anlamına gelir. ki W3 bir oluşumdur arkasında belli bir şirket yok. Bu standarda uymadan site arayüzü hazırlanırsa vahim sonuçlar çıkması çok muhtemeldir.Ciddi Browserler bu standartları destekler ve aynı şekilde yorumlar. Ha siz takarsınız takmazsınız o ayrı mesele.

  Yanıtla
 3. W3 benimde bi’ çok kez canımı sıkmasına rağmen tasarım ve danışmanlık hizmetini yürüttüğüm bütün sitelerde mecburi olarak uygulamaya koyuyorum.

  W3 standartlarına uygunluğunu kontrol ettiğiniz sitelerin hiçbirinin kullanıcıyı yakalama , interaktif olarak pazardan bi’ dilim pay alma gibi bi’ gayreti yok keza zaten interaktif pazarın pastahaneleri. O yüzdendir ki hataların mevcut olması , düzenlemeye gidilmemiş olması çok bi’ şey kaybettirmeyecektir kendilerine.

  Daha anahtar kelimelerde kullanıcıya hizmet vermeye çalışan siteleri incelemenizi öneriyorum , bilinçli tasarım ve seo uzmanları emin olun W3 standartlarına ciddi anlamda önem veriyor.

  Bu arada bu Teakolik , Fikri’nin sunucusunda ki Teakolik mi ? (Trbil) (: Yıllar önce , çok çok uzun yıllar önce tanıştığımız..

  Sağlıcakla kalmanız temennisi ile , iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 4. Evet, benide mutlu etti (: hala internet dünyası içerisinde eskiden, çok eskiden dostlarımızın olduğunu görmek.

  Çalışmalarınızın devamını diliyorum, bi’ ara mutlaka beklerim ; seonline.net (:

  Görüşmek üzere.

  Yanıtla
 5. yiğit bey, validation yapılır derken sıfır hata alabiliorsanız, örnek yaptığınız validationları referans gösterebilir misiniz? 😀

  Yanıtla
 6. Sadece sitenin yapısı değil, aynı zamanda girilen içerikte w3 uyumluluğunu bozabiliyor. Örneğin wordpress 2.8 de her eklediğiniz galeride 1 hata alırsınız. Ben çözümünü bulamadım.
  Ayrıca Validation W3 bu taramayı web standartları gereği tarıyor. Yani kodlama bu şekilde olmalıydı gibisinden. Sitemizin valid olması kim ne derse desin bizim kodlama yeteneğimizi gösteriyor ve başka hiçkimseyi bağlamıyor. Googlemış yahoomuş bunların umurunda bile değil açıkcası.

  Yanıtla

Yorum yapın