Wikipedia Çakalları

Büyük elektronik kütüphane Wikipedia’yı hemen hemen herkes biliyordur. Kullanıcılar tarafından içerik oluşturulan Wikipedia malesef ki kötü niyetli kişilerin de eline düşüp farklı şekilde kötü amaçlarla da kullanılabilmekte.

Her zaman doğru ve net bilgi olarak gördüğüm Wikipedia bu aralar malesef ki çakalların elinde bir oyuncak haline geldi.  Dün Google’ın büyük üstad Cahit Arf için yaptığı Google doodle karşımızdaydı. Google ana sayfasını açtığımız zaman Cahit Arf için hazırlanmış olan doodle dikkatleri epeyli çekiyordu.  Bu doodle’ı tıkladığınız zaman Google arama motoru “Cahit Arf” olarak bir arama gerçekleştiriyor ve sonuçları karşımıza çıkarıyor.

İşte Çakallar Burada…

İlk sırada çıkan bağlantı adresi Wikipedia Cahit Arf makalesi.  Wikipedia yapısı gereği girilmiş olan bilgileri okuyucular tarafından değiştirilebilir bir şekilde sunmakta. Çakallar da bunu fırsat bilip makale içeriğini değiştirmişler… Wikipedia’nın Cahit Arf makalesi dün epeyli hit almıştı. Hala da devam etmekte.  Çünkü direk olarak google ziyaretçilerini Wikipedia’ya yönlendiriyor. Bunu fırsat bilen çakallar Wikipedia üzerindeki Cahit Arf makalesini değiştirerek kendi internet sayfalarına, facebook gruplarına, twitter hesaplarına resmi bir bağlantı gibi lanse edip link koymuşlardı.

Bunu makaleyi okur okumaz fark ettim. Hemen makaleyi düzenle yapıp ilgili spam bağlantılarını sildim ve kayıt ettim. Yine de birkaç saniye sonra başka bağlantı adreslerini ortaya çıktı.

Baş edilmez bir durumdu çünkü bu büyük hit gelirini gören çakallar sürekli Wikipedia üzerinde değişiklik yapmaktaydı.

Taki şu saate kadar…

Biraz önce fark ettim. Wikipedia editörleri makaleyi koruma altına almış ve düzenlenemez bir hale getirmişler. Wikipedia’nın bu tip koruma politikaları var. Fakat biraz geç olduğunu söylemeliyim. En azından Wiki editörleri bu tip Google Doodle’larını takip ederek gerekli makaleleri koruma altına almaları anında müdehale etmeleri gerekirdi.

Birkaç tane çakalın eline Cahit Arf’in verilmesini pek hoş olarak karşılamadım.

Peki Cahit Arf kimdir?

Aslında herkes onu tanıyor… 10TL’lik banknotlar O’nunla ölümsüzleşti. Büyük matematikçi Cahit Arf hakkında bilgiyi koruma altına alınmış Wikipedia makalesinden öğrenebilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cahit_Arf

“Wikipedia Çakalları” üzerine 2 yorum

  1. Bu insanların doyumsuzluğu ve cahilli ne olacka bilmiyorum! Ne akdar saçma sapan ve ahlaksız tavırlar…

    Yanıtla
  2. çok iyi bir tespit bunu fark etmeniz ve bizimlede paylaştığınız için teşekkür ederim. benim merak ettiğim bu hitlerden nasıl para kazandıkları.

    Yanıtla

Yorum yapın