Windows 7 Desteği 2020 Yılına Kadar Sürecek

windows-7-rtm-turkce-3Bugün birçok mecrada Microsoft, Windows 7 için  teknik desteğini 13 Ocak 2015 tarihinde sona erdireceği konuşuldu. Gün boyunca birçok haber sitesi ve platformda bu tartışmaları okuduk. Windows 7 birçok kullanıcının gözünde Windows XP gibi konumlanıyor. Hatta Windows 8.1 işletim sistemine geçmek istemeyen kullanıcılar için Windows 7 iyi bir alternatif olarak çözüm sağlıyor.

Windows 7’nin de bir sonu var.

Microsoft elinde sonunda Windows 7’ye olan desteğini kesecektir. Ancak bugün değil… Şimdilerde Windows 7’nin desteğinin kesileceğini konuşuyoruz.

Windows 7 kullanıcıları hemen paniğe kapılmasın

Microsoft Windows yaşam döngüsü genel bilgiler sayfasında işletim sistemleri için son destek tarihlerine yer veriyor. Bu tabloya baktığımız zaman, Windows 7’nin temel destek süresinin 13 Ocak 2015 olduğunu görüyoruz.

Ancak birçok mecra ve birçok kişi bunu yanlış anladı.

Aslında 13 Ocak 2015, Windows 7’ye gelecek güncellemelerin değil, işletim sistemi için yapılacak geliştirmelerin son tarihi olarak kabul ediliyor.

isletim_sistemleri_destek_tarihleri

Kısacası Windows 7, 13 Ocak 2015’den itibaren geliştirilmeyecek. Yeni bir özellik ya da servis paketi çıkmayacak. Yine de teknik destek, güvenlik güncellemeleri 2020 yılına kadar devam edeceği için panik yapmanıza gerek yok. Çünkü Microsoft yaşam döngüleri sayfasında “genişletilmiş desteğin sona ermesi tarihi” 14 Ocak 2020 olarak görülüyor.

Microsoft, öyle herkesin konuştuğu gibi Windows 7’den elini ayağını çekmiyor.

Windows 7’nin birincil destek aşaması sona erdi. İkincil destek aşaması ise 5 yıl daha sürecek. Böylelikle 2020 tarihine kadar güvenle ve rahatça Windows 7’yi kullanabileceğiz. 

Microsoft sonunda bir açıklama yayınladı. 

Basına gönderilen açıklamada gün içerisinde birçok mecrada yer alan Windows 7 işletim sistemi güncellemelerinin 13 Ocak 2015 tarihinde sona ereceği ifadelerinin yanlış ve eksik bir ifade olduğunu belirtti.

“Windows 7 işletim sisteminin güncellenmesinin 13 Ocak Salı 00.00 itibariye son bulacağı ve yeni özellikler eklenmeyeceği” ifadesi eksik ve yanıltıcıdır. Kullanıcıların kaynağından ve doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki bilgilendirmeyi ilginize sunarız.

Microsoft Destek ömrü (MSL) ilkesi kapsamında, İş ve Uygulama Geliştirme ürünleri ile Tüketici, Donanım ve Multimedya ürünleri için en az 10 yıllık çevrimiçi kendi kendine yardım desteği sağlanmaktadır.

Windows 7 için bugünden itibaren 2020 yılına kadar Uzatılmış Destek kapsamında ek güncellemelere devam edilecektir. MSL kapsamında bu ürün için ana destek ise, planlandığı üzere sona ermiştir.

Söz konusu ana desteğin sona ermesi sadece kurumsal kullanıcıların bazı ihtiyaçları için sorun olabilir. Sonuçta dev şirketler işletim sistemlerine ek özellik talep edebiliyor. Ancak son tüketici olarak adlandırdığımız ev veya kobi kullanıcılarını hiçbir şekilde ilgilendirmiyor.

Kısaca özetleyecek olursak, Windows 7 kullanıcıları rahat olabilir. Windows 7 İşletim sistemi 5 yıl daha destek verecek ve güvenlik güncellemeleri alınabilecek.

Dert etmeyin…

“Windows 7 Desteği 2020 Yılına Kadar Sürecek” üzerine 2 yorum

Yorum yapın