Windows 7 RC ; Datron Mobee 10″

dscf5598 Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Datron Mobee 10″ ve Windows 7 testinden bahsedeceğim.  Datron Mobee ilk elime geçtiğinde markasına baktım. Ekran üzerindeki logosundan Datron olduğunu kestirebildim. Bunun dışında Mobee 10″ üzerinde Datron yazmıyor arkadaşlar. Yani bilmeyen birisinin sağına soluna bakıp bakıp duracağına eminim 🙂 Datron en azından küçücükte olsa bir “Datron” yazması gerekirdi diye düşündüm.

Yoksa Datron beni herkes bilir mi ? Diyor 🙂

Sanırım bu aleti keşfedenler bilmeyenlere Datronu öğretecekler.  Neden mi ? Çünkü hem performans hem sade tasarımı hemde pil süresiyle epeyli konuşulacak bir model diyebilirim.  Alet üzerinde dikkatimi çeken bir hususta benzerlerinde 2 adet usb bulunurken Mobee üzerinde 3 tane usb girişi olması.  Bu Datron’a artı bir puan kazandıracaktır.  Ayrıca 10″ lik bir ekranı ve hemen tepesindeki kamerasıyla APPLE AIR e benzer bir kapak tasarımı var.  Çok fazla sivrileştirilmemiş ekran kenarları hoşuma gitti diyebilirim.

Kapağıını açar açmaz ilk olarak klavyesine ve touchpad’ine dikkat ettim. Klavye tuşları çok ufak değil. Ortalama bir büyüklükte sadece yer kazanmak için birkaç tane tuşunu ufaltmışlar.  Touchpad ise zeminle bütünleştirilmiş sade tasarımına ayak uyduran küçük çıkıntılarla sınırlandırılmış bir şekilde dizayn edilmiş. Hemen altındaki sol ve sağ tıklama butonları tek bir tuş olarak touchpad’in hemen altında yer alıyor. Diğer özellikleri benzerleri ile aynı sadece PCIE çıkışı yok. Bunada negatif bir özellik olarak bakmıyorum.

Datron Mobee 10″ üzerinde windows xp ile gelmekte.  Netbook’umuza Windows 7 kurdum ve kurulum 40 dakikada tamamlandı.  Açıkcası hiçbir sorun yada problemle karşılaşmadan rahatlıkla kurulduğunu belirtmek isterim. Windows kurulur kurulmaz ilk iş olarak donanımlara baktım.  Tüm donanımları tanımış bir şekilde karşıma gelmesi Datron mobee’nin Windows 7 ye hazır olduğunu gösteriyor.  Yine 1.6 Ghz lik Atom işlemcisine sahip diğerleriyle aynı özelliklerinin yanı sıra performansına etki eden en büyük özelliği üzerindeki 160 / 200 GB lık diskin 5400 Rpm olarak sunulması.  Ayrıca donanımın uyumluluğunu göz önünde bulundurduğumuzda Windows 7 deki performansını rahatlıkla görebilmekteyiz. Datron’un en büyük özelliklerinden bir taneside 6 hücreli pilinin 5 saat kullanım süresi vermesi. Evet yanlış duymadınız. Datron Mobee’yi alıp bir seyahate çıktığınızda 3 DVD film rahatlıkla izleyebilirsiniz 🙂 Datron bu konuda ne kadar profesyonel olduğunu gözler önüne sermiş…

Makalemin geniş açıklamalı devamını Notebook Platformu incelemeler bölümünden okuyabilirsiniz.

datron-mobee-10-1 datron-mobee-10-2 datron-mobee-10-3 datron-mobee-10-5

Yorum yapın