Garmin Nuvi Navigasyon Cihazı

garminnuvi250-thumb Merhaba arkadaşlar ; Bugün Mustafa Yakup abim elinde Garmin Nüvi cihazıyla beraber geldi. Kendisi panel ve çelik kapı montajcısıdır.  İşi gereği sürekli adres arar ve müşterilerin montajlarına en kısa sürede en hızlı bir şekilde gitmek zorundadır.  Kendisine GPS cihazlarını önermiştim. Özelliklede istanbul gibi bir yerde cadde sokak aramak heleki trafikte en zor işlerden birisidir.

Kendisine Garmin Nuvi Navigazyon cihazını almış.  Aleti ilk defa bugün gördüm.  Küçük ebatlara sahip dokunmatik ekranlı hafif bir cihaz.  Aletin sağ tarafında bir kart okuyucu ayrıca arkasında bir USB girişi mevcut.  Mustafa abim haritayı nasıl güncellememi istedi. Bazı sokak ve caddeler yokmuş.

Garmin internet sayfasındaki güncelleme dökümanına bakarak sistemi güncelledik.  Tabi elime teknolojik bir alet geçmişken kurcalamadan bırakmadım 🙂   Sizlere kısaca anlatmak istedim.

Gideceğimiz bölgeyi il,  ilçe, sokak hatta bina numarasına kadar ayrıntılı olarak girebilmektesiniz.  Bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yeri cihazın üzerinde belirledikten sonra GİT yaparak komut veriyoruz. Aletimiz bize bir güzergah belirliyor.  Bu güzergah üzerinde  sesli olarak “Sola gir, Sağa gir” gibi komutlarla yönlendirme yaparak kullanıcıyı varış noktasına götürebilmekte.  Gideceğimiz yere yaklaştığımızda ise yine bize sesli olarak bildirimde bulunabilmekte.

Acaba ters bir yola girersem ?

İlk olarak denediğim cihazın bana sağa dön dediğinde sola dönerek ters yola sapmak oldu.  Cihaz alternatif bir yol cizerek bana yeni yol üzerinden varış noktasına nasıl gideceğimi bildirdi.  Açıkcası eğer cihazın komutlarına uymaz ve inadına ters giderseniz bile size sürekli bir alternatif yol güzergahı çizip yeni güzergah üzerinden varış noktasına sesli komutlarla götürebilmekte.

Ayrıca dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi varış noktama ne zaman ve kaç kilometre kaldığını görebilmek.  Cihaz varış noktamızı süratimize bağlı olarak hesaplayabiliyor. Kaç kilometre kaldığını veya kaç dakika sonra sonra varış noktasına varacağınızı belirtiyor.

Peki ya trafik sıkışırsa ?

Cihaz süratinizi hesaplayarak eğer yavaşlarsanız  süreyi tekrar hesaplayıp size yeni süreyi söyleyebilmekte.  Aslında iyi bir özellik özelliklede istanbul trafiğinde trafiğe kalmadan bir yere gidilmesi nadirdir 🙂

Açık harita üzerinde de yol alabiliyorsunuz illada bir varış noktası belirtmenize gerek yok. Özelliklede kalabalık sokak ve caddelerin bulunduğu bölgelerde sokağı harita üzerinden bulduğunuzda varış noktası olarak belirleyebilirsiniz.

Peki ya geri dönüş ?

Mesela tatile hiç bilmediğiniz bir şehre gittiniz. Başlangıç noktanızı cihaza tanımladıktan sonra istediğiniz kadar dolaşın kaybolma gibi bir sıkıntınız olmayacaktır. Çünkü cihaza başlangıç noktanızı tanımladıktan sonra sizi cihaz takip ediyor ve istediğiniz zaman başlangıç noktasına dönme komutu vererek geri dönebiliyorsunuz.

Ben cihazları kurcalamayı çok severim.  Elime ilk olarak aldığımda bir başlangıç noktası belirleyip aletin komutlarına uymamak oldu. 🙂 Evet yanlış duymadınız sola dön dediğinde sağa döndüm ve tekrar yeni bir güzergah çizdiğinde yine komutlarına uymadım.  🙂 Acaba ne yapacaktı ?

Hatun (cihaz) inatla bana yeni bir güzergah çizip “Sola gir,  Sola gir” diye komut vermeye devam etti.  Kısacası bir süre sonra yan koltukta sürekli dırdır eden bir hatun varmışcasına inatla bana yeni güzergahı tarif ettiğini görünce içimden bravo demek geldi.

Özelliklede kalabalık cadde ve sokaklarda yan koltuktaki hatunun fişini çekesiniz geliyor 🙂  Tabi espiri bir yana gayet başarılı bir uygulama olarak gördüğümü söyleyebilirim.

Garmin internet sayfasından  diğer modellere ulaşabiliyorsunuz. Cihazın bir cep telefonundan tutunda ufak bir alete kadar farklı versiyonları bulunmakta.  Extra özleliklerine göz gezdirdiğimde cihaz sadece bir navigasyon değilde bir oto teyibi hatta bir resim görüntüleyici haline getirilebilmekte. Cadde isimi seslendirme, sesli yönlendirme, 3D harita, alternatif yol çizimi, neredeyim ben özelliği, mp3 çalma, sesli kitap oynatıcısı, uzaktan kumanda hatta fm vericisine kadar birçok özellikle donatılmış farklı modelleride varmış.

Dönelim konumuza.  Aleti güncellemek için bir program varmış. İnternet sayfasından indirdim cihazın seri numarasını girdim ve ücretsiz olarak ilk güncellemesini yaptım. Tüm yeni sokak ve caddeler artık karşımızdaydı.  Tek negatif olarak gördüğüm özelliği bazı yollarda kestirmeden değilde uzun yoldan götürmesi oldu.  Açıkcası yeni güncellemeden sonra test etmedim.  Sanırım güncellemeden sonra yeni sokak ve caddelerle bu tip sorunların üstesinden gelinebilir.  Cihaz işi gereği sürekli istanbul trafiğinde cadde sokak arayanlar için birebir diyebilirim 🙂

“Garmin Nuvi Navigasyon Cihazı” üzerine 6 yorum

  • Açıkcası benim çok hoşuma gitti. Kısa bir tur atıp deneme fırsatım oldu. İstanbul trafiğinde cadde sokak arayanlar için müthiş işe yarar bir cihaz olduğunu söyleyebilirim…

   Yanıtla
 1. Daha önce teknik servis işi ile uğraşan bir arkadaşımda görmüştüm. Fakat teknolojisi eski bir aletti çünkü öyle kapı numarasına kadar detay vermiyordu. Fazla kurcalama şansım olmadı ama pek işe yaramıyor dedi bana. Satıcam bunun yerine Arçelik & TomTom alıcam diyordu. Ne yaptı bilmiyorum.

  Yanıtla
 2. Anlattığına göre oldukça sabırlı bir hatun 🙂 Uydu bulmada sıkıntı yaşadı mı? Bazı GPS’ler ilk açılışta uydu bulmada sıkıntı yaşıyormuş.

  Yanıtla
  • Hiç denk gelmedi aslında denemek lazım. Dağa bayıra çıkıp çekip çekmediğine bakmak lazım ama. Gördüğüm kadarıyla Turkcell tabanlı çalışıyor. Türkcell’inde çekmediği bir yer var mı? bilmem 🙂

   Yanıtla
 3. arkadaslar garmın nuvı 205 navıgasyon cıhazımın drıwer ı lazım ama bulabılırmıyız onemlı not : cıhazı bılgısayar gormuyor bu drıwer ı nasıl yukleyebılırız cıhaza… kart gırısı var acaba hafıza kartına atıp yukleme yapabılırmıyız sımdıden tesekkurler

  Yanıtla

Yorum yapın