Windows 7 RC Dokunun..! -4

Artık dokunabiliyoruz 🙂  Şimdi soracaksınız neye dokunacağız diye.  Windows 7 ile gelen özelliklerden bir tanesinden bahsetmek istiyorum. Artık işletim sistemimizi ekrana dokunarak yönetebileceğimiz. Evet yanlış duymadınız.  Windows 7 içerisinde gelen bu teknoloji sayesinde eğer bilgisayarınız destekliyorsa parmağınızla başlat tuşuna basabilecek, bir fotografı bir hamleyle büyütüp küçültebilecek ve sistemi mause kullanır gibi parmaklarınızla kullanabileceksiniz.

Windows 7 kuranların dikkatini çekmiştir. Başlat menüsündeki ikonlar standartta büyük olarak geliyor. İşte bu ikonların büyük olarak gelme sebebide dokunma teknolojisidir.  Bankamatiklerdeki sistemler gibi bazıları ekrana dokunarak çalışıyor.  Parmağınızla istediğiniz işlemin üzerine dokunuyor ve birkaç işlem yapabiliyorsunuz.  Bunu bilgisayarınızın monitöründe yapabildiğinizi düşünün.

Yukarıdaki video’dan da rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi parmağınızla pencereleri sürükleyebilir, resimleri büyütebilir, dosyaları taşıyabilir ve bir mause gibi parmaklarınızı kullanabilirsiniz.  Hp bu konuya el atmış olmalı ki yeni teknolojileri piysaya sürüyorlar.

Yakında dizüstülerin çoğunda görebileceğimiz bir özellik.  Nasıl ki iphone veya Htc gibi dokunarak kullandığımız telefonlarımız varsa artık bilgisayarlarımızda dokunarak çalışacak.

“Windows 7 RC Dokunun..! -4” üzerine 11 yorum

 1. Piyasadaki standart monitörlerle olmayacağı kesin 🙂 Gerçeği dokunmatik monitörler uzun süredir piyasada var fakat yaygın değil. Bu şekildeki görsel yazılımlarla LCD monitörleri de beğenmeyeceğiz. Bundan sonraki aşama, düz ekranlı değil de derinlemesine 3 boyutlu ekranlar olsa gerek.

  Yanıtla
 2. iPhone ve HTC’ye dokunmak bir başka ama bu videoda gördüğüm kadarıyla monitörde klavye kullanmak eğlenceli gözüküyor.Ayrıca videoyu çekenler bir amatör sanırım ilk 10 saniye sadece monitörü gözsteriyor.Video başlamadı sandım 😀

  Yanıtla
 3. @Mehmet
  🙂 Dokunmatik dizüstüler geliyor…

  @Golden
  Sadece bir örnek daha profesyonelleride var. Youtube’den bakabilirsin ben en kısasını seçtim 🙂

  @AsLaN
  Yoo acele sayılmaz bu teknolojiye sahip dizüstülerin fiyatları sanırım 3 seneye kadar anca düşer 🙂 O zamanda zaten yeni bir dizüstü alırsın 🙂

  Yanıtla
 4. Bir ara Casper’ın öyle bir modeli vardı.Sonra ne oldu bilmiyorum fiyat pahalı olunca tutmadı herhalde 🙂

  Yanıtla
 5. Destekliyor ama sadece kalemiyle dokunabiliyorum. Parmakla dokununca tepki vermiyor 🙂 Şu an ise Windows XP Tablet PC Edition ile takılıyorum

  Yanıtla

Yorum yapın