Windows 7 RC; Samsung NC10 Netbook

nc10-blue Merhaba arkadaşlar;  Windows 7 RC Netbook testlerimiz devam ediyor.  Açıkcası bu güne kadar test ettiğim hiçbir bilgisayarda Windows 7 ile bir sıkıntı yaşamadım.  Yine testlerimizden bir tanesiyle karşınızdayım.  Samsung NC10 Netbook.

Bu seferki Windows 7 RC kurulumumuzu Flash disk üzerinden başlattık.  İleride sizlere USB Flash disk ile Windows 7 RC ‘yi nasıl kuracağınızdan bahsedeceğim.   Samsung NC10 üzerinde Windows XP Home işletim sistemi ile kullanıcılara sunulmakta.  İşletim sistemimiz açıkken Win7 paketlerini attığımız Cruzer Micro Flash diskimizi takıp kurulumu başlattık.  28 dakika gibi kısa bir sürede kurulum tamamlandı.

Kurulum tamamlandıktan sonra aygıt yöneticisini kontrol ettiğimde tüm donanımları tanıdığını gördüm.  Samsung NC10 ile Windows 7 işletim sistemine hazır.

Alet üzerindeki klavye normal bir notebook klavyesi tasarımında klavye mümkün olduğu kadar büyük yapılmış doğal olarakta touchpad yüzeyinden biraz taviz verilmiş olsada touchpad yüzeyi 10,2 inchlik ekranın tamamına rahatlıkla hitap edebilmekte.  Ayrıca touchpad tuşları farklı bir tasarımla tek bir tuş şeklinde yerleştirilmiş.  Hafif dokunuşlarımızı algılayan touchpad ve sol/sağ tıklama tuşlarımız için Samsung’a teşekkür etmek isterim.

NC 10 üzerinde dikkatimi çeken 3 adet usb çıkışı bunun dışında standart olarak VGA, Ethernet, Ses, Mikrofon ve kart okuyucuları yer almakta.  Tüm donanımları tek tek test ettim.  Windows 7 RC Ultimade sürümünde problemsiz çalışabilmekteler.

Son olarak Nod32 Antivirüs 4,  Comodo Firewall ve Zemana Antilogger güvenlik programlarımı kurdum. Sisteme bu programları kurduktan sonraki performansı beklediğim gibi iyi derecede kendini gösteriyordu.

Bir netbook’tan ne beklersiniz ki ?

İnternette surf,  msn, görüntülü görüşme,  mobil aygıtlar,  bluetooth gibi dosya aktarımları ve iyi bir pil süresi…  Samsung NC10 Windows 7 ile bunlardan daha fazlasını yapabilecek güçte…

İncelemenin devamını   Windows 7 test ve NC10 test yazılarımla Notebookplatformu.com üzerinden okuyabilirsiniz.

samsung-nc10-yan samsung-yan-nc10 SDC16760

zemana-comodo-nod32 aygit-yonetici

“Windows 7 RC; Samsung NC10 Netbook” üzerine 12 yorum

 1. Samsung NC10 en çok merak ettiğim sistemlerden biri.. Windows 7 testleri bitince Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımı ile test etme planı var mıdır? Birde Asus EeePC 1000H ile kıyaslandığında düşünceniz nedir, paylaşabilir misiniz?

  Yanıtla
  • @John Serra ;

   Pardus kurmayı düşünüyordum. Sen yeterki iste Asus EEEPc 1000H ile karşılaştırarak bir yazı girerim 🙂

   Yanıtla
 2. ben samsung nc10 kullanıyorum fabrika ayarlarımı geri yüklemek istiyorum herhangi bir zararı olurmu bilgisayarıma olmazsa nasıl yükleyebilirim?

  Yanıtla
 3. Hocam mümkünse samsung n120 ile bir windows 7 testi yapabilirmisiniz. Yapinca bana mail le bildirirmisiniz. Internete sık giremiyorumda.

  Yanıtla
 4. Hocam siz aynı netbookta önce xp sonra windows 7 kullanmış biri olarak hangisinin daha iyi performans sağladığını söyleyebilirsiniz? Hangisin de şarj daha uzun gidiyor? Hangisinde işlem yapma süresi daha kısa? Aynı netbooka ikisinide kurabilirmiyiz? Zahmet olmazsa bu soruları cevaplayabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  Yanıtla

Yorum yapın