Bing ve Bom..!

Merhaba arkadaşlar.  Başlık biraz acayip gelsede sizlere Microsoft’un yeni arama motoru Bing.com ‘dan ve eski adı Live.com arasındaki istatistik değerlendirmemden bahsedeceğim.

Microsoft arama motorları ile ilgili önceki yazımda da belirtmiştim.  Microsoft arama motoru mantığını malesef ki sadece arama motorunun ismini değiştirerek sürdürüyor.  Gerçi kendi izenimlerim bu yönde.   Bu kanıya nasıl mı vardım ?

MSN arama motorundan bu güne kadar farklı isimlerle her seferinde arama motorunun değiştiği medyaya yansıdı. Sonra ne oldu?  Başka bir isimle yine tüm arama motorları bu domaine yönlendirildi.  En son olarak arama motorlarını Live.com ‘a yönlendirmesi ve  Live.com’un da Bing.com ‘a  yönlendirilmesi en büyük kanıt olarak karşımızda.

İnternette birçok haberi yapıldı bing.com’un hatta yenilikleri ve çalışma şekli… Bazıları bing.com’u  google.com’a rakip bile gösterdiler.  Peki ya gerçek ?

Tabiki gerçeği zaman gösterecek.  Birkaç ay sonra eğer ki bing.com arama motorunu  xxxx.com diye değiştirirlerse sanırım bu yazımdaki mantık ve görüşlerim desteklenmiş olacak.

Microsoft çok büyük bir firma açıkcası ondan beklenilen doğal olarak büyük işler olacak. Tamam google gibi bir arama motoru firması değil. Fakat Google gibi bir devle savaşabilecek tek firma olarak Microsoft’u görüyorum.   Ne hikmetse O’nlar arama motoru mantıklarını yenilemek yerine isim değiştirmeye devam ediyorlar.  Gerçektende üzücü bir durum.

Bir ara MS Dewey bile vardı.  Hatırlarsınız.  Son olarak Kumo.comLive.com ve işte karşımızda Bing.com

Peki Bing.com ne alemde ?

Live.com ile Bing.com istatistiklerimi değerlendirdim.  Açıkcası gözle görülür bir değişim malesef ki yok. Aşağıdaki resimlerde de görebilirsiniz.

teakolik-analytic-live teakolik-analytic-live2 teakolik-analytic-live1

teakolik-analytic-bing
Bing.com

Tabi bununla kalmadım ve Bing.com ‘da  ve  Gooogle.com ‘da Microsoft kelimesini aradım.  Sonuç ortada.

Tüm Sonuçlar – Bing

1-10 / 232.000.000 sonuç·

Microsoft kelimesine bundan birkaç ay önce Live.com‘da aynı şekilde yanıt vermişti.   Peki durum Google arama motorunda nasıl ?

Tüm Sonuçlar – Google

microsoft için yaklaşık 635.000.000 sonuçtan

Aradaki farka bakınca Microsoft‘un arama motorunda biraz daha iyisini yapması gerektiğini görebilmekteyiz.  Bing ne kadar yenilik getirirse getirsin insanlara ne kadar reklam yaparlarsa yapsınlar malesef ki Google‘ye rakip olamayacaklar.

Fakat umudumu yitirmeden izlemeye devam ediyorum.  Microsoft büyük bir firma söylediğim gibi O’nlardan büyük adımlar bekliyorum…! Umarım böyle kalmaz…

“Bing ve Bom..!” üzerine 11 yorum

 1. Hamza bey siz kişisel olarak yorumlamışsınız fakat bing.com un live.com a göre farklılıkları var.

  Bana sorarsanız image arama konusunda bing.com google’dan daha başarılı. Deneyin farkedeceksiniz.

  Bing şuan Türkçe olarak tam olarak özelliklerini sunmuyor. Dil olarak US İngilizce seçerseniz aramalarınızda farklılıklar göreceksiniz.

  Örneğin ticket diye arama yaptınız. Bing size ucuz biletleri, herhangi teknolojik bir ürünü arattınız ise size onu satın alabileceğiniz ayrıntılı bir sayfaya aktarıyor. Değişik bir şey.

  http://www.bing.com/shopping/search?q=samsung%20omnia&p1=%5Bcommerceservice+scenario%3d“f”]&scope=cashback&FORM=MSHYCB&PUBL=AdCenter&CREA=userid194925dc21ee97d757f2cea77ffb75892049m&msclkid=4dd73c4e325a9241b4e44324bc53adba&mscbg=0

  buradan bakabilirsiniz.

  Bing sadece search engine değil aynı zamanda decision engine olarak hizmet veriyor. Farklılıklar kullandıkça daha oturmaya başlayacak. Zaman gösterecek herşeyi…

  İlk tercihim tabi ki Google fakat bing.com u spesifik aramalarda kullanıyorum. 😀

  Yanıtla
 2. Her ne kadar kendilerini biz “arama motoru” değil “karar motoruyuz” şeklinde lanse etselerde tabi ki temel amaçları google’lu balatalamak (baltalamak değil de, söz konusu pastadan önemli bir pay alamayı istemek diyelim)

  Ancak bir hususta size katılamayacağım.Live.com’un (ve diğerlerinin) Bing.com ‘a yönlendirilmesi, “bu servis tutmadı, bunu farklı bir domainle tekrar servis edelim” mantığını doğurmaz. Her ne kadar microsoft’un bingi tanımla şekline tam olarak katılmasam da, bing’in, microsoft’un diğer ürünlerinden çok daha farklı bir algoritmaya sahip olduğunu görebilmek pekte zor değil. İnanıp inanmak size kalmış ama Bing, gerçekten farklı bir servis. Yani şunu iddea ediyorum. live.com/search?q=teakolik ile bing.com/search?q=teakolik farklı algoritmalarla işletiliyor ve eğer live.com’u hala kendi içerisinde çalışan bir uygulama olarak görebilseydik, yukarıdaki sorguların sonuç çıktılarının da çok farklı olduğunu görecektik.

  Verdiğiniz SS’lere gelirsek. Bing, gerçekten yeni bir servis. Zamanla hem kendisini geliştirmesi hemde kullanılırlığının artmasıyla tablonun değişeceğini düşünüyorum. En önemlisi de, Bing’in önünün açık olduğunu düşünüyorum. Katılıp katılmamak tabiki sizlere kalmış. Hep beraber göreceğiz. Web dünyası gerçekten sürprizlere gebe bir ortam çünkü.

  Yanıtla
 3. Bu konu çok tartışıldı ama sonuç ortada Google devrilmez bir çınar gibi büyümeye devam ediyor. Günümüzde bir çok insan Google ana sayfasına ulaşamadıklarında, yani yanlışlıkla Google ana sayfası açılmadığında hemen TTnetİ arayıp internet bağlantım koptu diye isyan ediyorlar. Bence Bing.com bu noktada çook gerilerde.
  Bence de söylediğiniz gibi Bing.com, Google’a kesinlikle rakip olamaz.

  Yanıtla
 4. Keşke bing ve başka arama motorları da kaliteli bir şekilde ortaya çıksa. Google’a rakip lazım 🙂 Google sanal alemde büyük bir imparatorluk kurmuş ve şimdilik tüm ihtiyaçları fazlasıyla görüyor ( son kısım şahsidir ) fakar yarın öbürgün google “onu yapmam bunu yaparım ” diye bir çok kişiyi mağdur edecek bir tavır alırsa veya buna benzer farklı durumlar ortaya çıkarsa yana yakına yeni bir arama motoru aramak zorunda kalabililiriz . Bu yüzden diyorum ki umarım bing veya yeni ,eski herhangi bir arama motoru google’a rakip alabilir.

  Yanıtla
 5. Merhabalar,
  Aslında kullandığı teknoloji açısından Google kendini yeterince yenileyebilmiş değil; Microsoft bu açıdan Google’dan daha önde. Ancak arama motorları içerisinde, belki ülkemizde çok bilinmediği için yeterince kullanılmayan Cuil adlı bir servis var ki; hem Google ve Microsoft gibi kişisel bilgilerin, arama alışkanlıklarının peşinde değil (en azından yetkili kişileri bu bilgileri depolamadıklarını söylüyor), hem de kullandığı teknoloji çok daha yeni. Ayrıca yapılan aramalarda popülerite kriterine göre değil bilgi kriterine göre sonuçler sunuyor ve Google’ın toplamda yaklaşık 50 milyarlık sayfa indeksine karşın yaklaşık 125 milyar sayfa indeksi var.
  Microsoft kelimesini Cuil’de arattım sonuç :1.012.785.060
  Yalnızca bahsi geçen durumlar bir arama motorunun tercih edilmesi için yeterli olmuyor elbette; çünkü hizmetlerin tercih edilmesinde alışkanlıklar dahil pek çok faktör rol oynuyor. Google bir arama motorundan öte, kendisinin tercih edilmesi için bu hizmete paralel çok farklı hizmetler sunan bir kuruluş; o nedenle Google ile rekabet yalnızca indeks servisi sunmakla olacağa benzemiyor.

  Yanıtla
 6. Google’de öyle bir istatistik, tecrübe, bot mantığı öyle bir arama mantığı var ki. Diğerlerinin elinde trilyonlarca site bile olsa dahi bu verileri analiz edemedikten sonra malesef ki hiçbir işe yaramayacaktır.

  Yanıtla
 7. Ben TEAkolik’e katılarak şunları eklemek istiyorum. Benim haftadan haftaya tekrarladığım bazı aramalarda hala sonuçlarda hiç bir değişiklik olmadığına göre, algoritmanın zamanında Live.com’da bulununanla hemen hemen aynı olduğunu düşündürtüyor. Ben US/English’ten bahsediyorum tabii. Kendilerini zaten “karar motoru” olarak nitelendirdiklerinde Google ile arama motoru konusunda iddialı değiliz demek istiyorlar. Google News haberler için ne ise, Bing’de alışveriş alanında eş değer olma çabasında bence. Bu konuda zaten Expedia ve MSN Shopping gibi tecrübeleri var, ve başarılı olmaları mümkün, ama arama motoru olarak değil. Amerika’da olan “Consumer Reports” yayının çok daha iyisi bence. Peki niyetim birşeyi araştırıp satın almak değilse ne olacak? Sadece bilgi edinmem gerekiyorsa.. Yine sadık dostumuz Google’un arama motoruna döneceğiz.
  Microsoft’un burada sadece bizim beklentilerimize cevap değil, arama motoru pazarındaki sorumluluğuna cevap vermesi gerekir. Günümüzün ikincisi Yahoo zorlanıyorken, Microsoft her ne isim kullanıcaksa kullansın arama sonuçlarının daha alakalı dönmelerini sağlayacak algoritmayı sunabilmesi gerekir.

  Yanıtla
 8. Bing her ne kadar arama motoru değiliz dese de şuan için arama motoru olarak kullanılıyor. İlerki zamanda ne olur bilinmez ama bu işe yıllarını vermiş bir firmanın kullanıcı tecrübelerini değerlendirip ileriye dönük kararlar alması daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın