Windows 7 RC Türkçe Kurulum ve Test -1

windows_7_rc_turkish_test_a210-19dMerhaba arkadaşlar ;

Bugün siz değerli okuyucularıma  Windows 7 RC Türkçe sürümünden bahsedeceğim.  İlk konumuz Windows 7 kurulumu.  Hemen hemen herkesin Windows 7 kurulumunu merak ettiğini düşünüyorum.  Aslında müthiş kolay ve çok basit bir kurulumu var.  Öncelikle şunu söyleyeyim. Windows 7 Rc Public olarak Türkçe yayınlanmadı.  Microsoft Beta Tester olanlara veriliyor.  Bu testler esnasında hatalar Microsoft’a bildiriliyor ve Microsoft gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra resmi sürümü çıkartıyor.  RC sürümünü şuan için ingilizce olarak temin edebilirsiniz.

Gelelim kuruluma ;

Windows 7 RC DVD ‘nizi sürücünüze takıp arkanıza yaslanıyorsunuz diyebilirim.  Bilgisayarı DVD’den başlattığımızda kur ekranı bize 2 seçenek sunuyor.

1. Windows Kur

2. Memory Test

Kısaca sizlere memory test den bahsetmek istiyorum.  Bu seçeneğe TAB tuşu ile geldiğiniz zaman bilgisayarınızdaki RAM’leri taramaya başlıyor.  Açıkcası baya uzun süren bir işlem 1-2-3-4-5-6… diye aşamalar sıralanıyor. Tek tek tüm aşamalarda RAM sektörleriniz inceleniyor.  Eğer bir hataya denk gelirse Windows Memory Diagnosticstool size rapor veriyor.

Özelliklede biz bilgi-işlemcilerin ve bilgisayarcıların en çok işine yarayacak bir araç.  Birçok bilgisayar hatası ve mavi ekran sebeplerinin en başına RAM arızaları gelmektedir.  Ramlerimizin arızalı olup olmadığını anlamak için RAM test programları yükler ve test ederdik.  Sağolsun Microsoft Windows 7 ile Ram testini Windows kurulum ekranına yerleştirmiş. İlk aşama olarak Ramlerimizi bir güzel test edebiliyoruz.  Yalnız söyleyeyim bu işlem epeyli uzun sürebilir.  Dönelim kurulum adımlarına  Bu ekranda Ram testi yapmadan direk Enter ile kuruluma geçebiliyorsunuz.

Windows Loading Files

Enter ile Memory Test ekranına gelmeden direk kuruluma geçiş yapıyoruz. Karşımıza gelen “Windows Loading Files”  yazısında DVD’den bilgisayara gerekli olan kurulum dosyaları tek tek yükleniyor.  Sadece bekliyoruz.

Starting Microsoft

Bizi görünüm olarak ilk karşılayan pencere “Windows Yükle”  Butonuna basıp devam ediyoruz. Karşımıza Dil, Saat, Para birimi ve tarih ayarları çıkıyor. Otomatik olarak zaten Türkçe sürümünde seçili olarak gelmekte. Eğer ingilizce sürümünü kuruyorsanız buradan gerekli ayarları yapıyoruz.

Şimdi Yükle

Bir önceki ekranda ŞİMDİ YÜKLE butonuna basıyoruz ve Windows 7 RC  Türkçe yüklenmeye başlıyor.  Kurulum başlıyor ve bizden Lisans sözleşmesini kabul etmemizi istiyor.  Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra 2 seçenek karşımıza çıkmakta.

1. Yükselt

2. Özel

1. Yükselt ; Bu seçeneği seçtiğimizde bilgisayarımızda yüklü olan işletim sistemini Windows 7 ye çeviriyor.  Eğer ki sistem yüklü değilse zaten hiçbirşekilde sormayacaktır. Ben Windows Vista kullandığım bilgisayara yüklediğim için karşıma bu seçenek geldi.

2. Özel ; Bu seçenek sıfırdan kurulum yapmak için yani sistemi kuracağınız diski sıfırlayarak yeni bir kurulum başlatıyor.  Benim tercihim 2. Özel yani sıfırdan kurmak oldu. C:/ sürücümü sıfırlayarak kurulum başlıyor.

Disk bölümleri

Bir sonraki ekranda bilgisayarımızdaki sabit sürücüler karşımıza geliyor. Takılı olan diskler arasında bölümleri ile karşımıza Windows 7 yi nereye kuracağımızı seçiyoruz.  Unutmayın ki Özel kurulumu seçtiğinizde bu ekrandan seçeceğiniz diski komple sıfırlayacaktır.

Windows 7 yükleniyor

Son penceremiz Window 7 ‘nin yüklendiğini gösteren aşamaları belirtmekte.  Bilgisayar hiçbir işlem yapmıyormuş gibi beklesede %0 dan başlayarak sisteme kuruluyor.  Bu ekran en çok bekleyeceğiniz ekrandır. Bir ara verip çay almanın vakti geldi. Biraz bekledikten sonra karşımıza Windows 7 kurulu olarak çıkacaktır.

Kur programı bilgisayarı yeniden başlatıyor.

Işıldayan Windows Logosu sizi karşılıyor.  Kur programı bilgisayar performansını test ettikten sonra gerekli ayarlamaları yaparak  bilgisayar adı,  bir kullanıcı adı, parola ve CD key soruyor.  Gerekli alanları dolduruyoruz.  İstersek CD keyi boş geçebiliriz.  Windows açıkdıktan sonra Windows’umuzu aktif edebilmekteyiz.   Sonrada güvenlik ayarları karşımıza geliyor. İleri yaparak bu ekranıda hallettikten sonra

Masaüstünüz hazırlanıyor

Bitti… Windows 7 karşımızda…

NOT: Windows açılır açılmaz internete bağlıysanız Windows update sayfasından gerekli sürücüleriniz otomatik olarak yüklüyor. Evet yalış duymadınız çatır çatır tanıdığı donanımları bir güzel driver güncellemesi çekeren bilgisayarınıza kurup yeniden başlatmamızı istiyor. Daha önceden sizlere bir makalemde bahsetmiştim.

windows7_rc_turkce_blue_screenwindows_update_otomatik_surucuwindows_guncellestirmeleri_driver_donanim_win7windows_7_rc_turkish_test_a210-19d

“Windows 7 RC Türkçe Kurulum ve Test -1” üzerine 26 yorum

 1. hoşbulduk abiler gemimi bulmak çok istiyorum bulursanız çok güzel olacak ve lütfen diyorum bulmanızı istiyorum beni msn adresime göndermenizi istiyorum

  Cevapla
 2. metehan :bende w7 yi kurmaya çalışıyorum ama dvd den bi türlü okumatım vista üzerinden kurulumu yaptım ve eski windows sürümü bilgisayarda kaldı. diski temizleyerek nasıl kurabilirim acaba?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 3. yusuf :http://img39.imageshack.us/img39/3906/windows7e.pngYukarıdaki resimden bakabilirsiniz. Windows Yediyi yüklerken “windows 7′yi nereye yüklemek istiyorsunuz”yazısı geldiğinde yani diskler gözüktüğünde sürücü seçenekleri(drive option) yazısı gelmiyor.Bu yüzden disk c temizlenemiyor.Yardım ederseniz sevinirim.ACİLL!

  ———————————————————————–

  ARKADAŞLAR AYNI SORUN BENDE DE VAR ÇÖZÜM NE ACABA LÜTFEN BİRİ YAZSIN

  Cevapla
 4. bende xp var windows 7 yüklemek istiyorum ama d diskinde kayıtlı dosyalarımın silinmesini istemyorum napabilirim yardım edbilirmsiniz d diskindeki dosyalar silinmeden windows 7 yükleyebilirimiyim yardım edin

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)