Windows 8 Açılışta Numlock Sorunu!

Windows 8 ile yola devam! Çok yakında Windows 8.1 ile yeni işletim sisteminin keyfini süreceğim. Bu sırada canımı sıkan birkaç problemi çözmeye ve sizlerle paylaşmaya da devam ediyorum.

Karşıma gelen bir diğer sorun Windows 8 kullanırken bilgisayarıma şifre koyduktan sonra, bilgisayar açıldığı zaman Numlock tuşunun kapalı gelmesi oldu. Her seferinde 8 saniyede açılan bilgisayarıma hızla giriş yapmak için Numlock tuşlarına giderek, Windows 8 Pin kodumu yazmaya çalışıyorum.

Fakat kullanıcı hesabıma Pin şifresi koyduktan sonra Numlock tuşu kapalı geliyor!

Her bilgisayar açılışında böyle hıza kendimi kaptırıp tuşlara basıyorum. Nafile… Meğer Microsoft, yeni işletim sisteminde Windows kilit ekranına şifre veya Pin konulduğu zaman Numlock tuşunu pasif hale getiriyormuş. Sebebini bilemiyorum, bir güvenlik protokolü olduğunu düşünüyorum.

Kısacası bir hata değil!

Peki benim gibi Numlock tuşunun bilgisayar açıldığı zaman aktif olarak gelmesini istiyorsak ne yapabiliriz? Öncelikle bazı bilgisayarlarda, bios üzerinden Numlock tuşunu aktif edebileceğinizi hatırlatmak isterim.

Bios ayarları içerisinde bulunan “Numlock” aktif etme özelliği sayesinde (Bootup NumLock status), bilgisayarınız açılışta “Numlock” tuşunu aktif olarak getirebilir. Fakat yeni nesil birçok bilgisayarda artık bios içerisinde bu özelliğin olmadığının altını çizmek lazım.

Çözüm noktası…

Çözüm çok basit. Bir “Regedit” ayarlaması yaptığınız zaman “Numlock” tuşunuz her bilgisayar açılışında aktif olarak karşınıza gelecektir. Böylelikle “Numlock” tuşlarına rahatlıkla basabilirsiniz. Windows 8 içerisinde “Modern Arayüzü” açarak, sağ kenardaki arama menüsüne geliyoruz. Arama kutucuğuna “Regedit” yazıp, uygulamayı çalıştırıyoruz.

Karşımıza “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” yani Regedit uygulaması gelecektir. Regedit’in sol ağaç menüsü içerisinde aşağıdaki değere geliyoruz.

HKEY_USERS\

.DEFAULT\

Control Panel\

Keyboard

Bu menüleri açtığımız zaman sağ bölümdeki “InitialKeyboardIndicators” değerini göreceksiniz.  “InitialKeyboardIndicators”  değerinde “2147483648” şeklinde rakamlar bulunuyor. Şimdi bu değeri çift tıklayarak düzenleme penceresini açalım.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ise, Windows 8’in numlock tuşunun her açılışta aktif olarak geldiğini görebilirsiniz.

“Windows 8 Açılışta Numlock Sorunu!” üzerine 21 yorum

 1. Dediklerinizi harfiyen uyguladım.Sonuç mükemmel
  Büyük bir dertten bende kurtuldum. Lenovo G580 Win 8.1

  Yanıtla
 2. Bende 2147483648 bu sayıları sılıp yerıne 2 yazdıgımda hata veriyor arkadaslar neden

  Yanıtla
 3. Başlat/Çalıştır/Regedit/HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard\InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapınca problem düzeldi.
  Başlat/Çalıştır/netplwiz/ “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” seçeneğini kaldırıp ondan sonra yukarıdaki seçeneği deneyebilirler.Çözüm için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. halil… sayende butun hesap ayarları mahfoldu. şifrem oldugu halde doğrulama dahil hiçbir pin şifre kurtarma işlemine ulaşamıyor ve w8 hesabımı açamıyorum!!! emin olmadığınız şeyleri millete önermeyin mağdur etmeyin! bu konuda ki anlatım hiçbir işe yaramıyor. sakın deneyipte regedit ve hesap ayarlarınızla oynamayın geri dönüşü çok uğraştırıyor!
  ,

  Yanıtla
  • Sadece bu kısmı yaparsan sıkıntısız çalışır.
   Başlat/Çalıştır/Regedit/HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard\InitialKeyboardIndicators değerini 2 yap.
   Başka birşeye gerek yok. Windows 8.1 Pro’da yapılmıştır.

   Yanıtla
 5. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dikkat, çalışıyor.

  Çalışmıyor diyen arkadaşlar, emin olmadığınız şeyleri önermeyin diyen arkadaşlar; peki siz ne kadar bilgisayar bilgisine sahipsiniz?

  Aynen anlatıldığı gibi regedit’ten belirtilen değeri verilen şekilde değiştirince çalışıyor.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  DİKKAT ÇALIŞIYOR.

  Yanıtla
 6. Windows 10’da da Kesinlikle çalışmıyor!!! Çalışıyor diyenler bilgisayarlarını kapatıp, fişini çekip 10 dakika sonra açsınlar bir bakalım o zaman çalışıyor mu çalışmıyor mu görsünler.

  Yanıtla
 7. Merhaba arkadaşlar,

  Regedit’i yönetici olarak çalıştırın.
  Ctrl+F yapın ve “InitialKeyboardIndicators” değerini aratın. Çıkan her sonuçta “2147483648” değerini “2” yapın. Artık arattırdığınızda yeni sonuç çıkmaz ve hepsini “2” yaptığınızdan eminseniz regedit’i kapatın ve sistemi yeniden başlatın.

  Özellikle Windows 10’da sorun yaşayanlar bunu uygulasınlar.

  Kolay gelsin.

  Yanıtla
 8. Pc de bir şifre sistemi ile açılıyorsa daha windows açılmadığı için kayıt defterinde bu yapılan işlemin bir anlamı yoktur. windows direk masaüstü ekrana geliyorsa o zaman bu sadece sizin pcde tuşa dokunmamamak adına yapılan otomatik bir eylem olacakcaktır. Genelde milletin sorunu pc şifreleme ile açılmakta. harf ve rakamlardan oluşan bu tarz parolar hızlıca giriş işinize bakmak istiyorsunuz 2-3 kez giriyorsunuz şifre kabul etmiyor. Sonra bir bakıyorsunuz numlock kapalıymış. bu çok sinir bozucu olabiliyor. O yüzden bu işin windosw müdahale etmeden açmanın yolu biostur. Ama boot setup gibi sekmelerin altında da olsa on /of seçenekleri ile aktif de etseniz her pc de işe yaramadığını görürsünüz. Sonuç olarak ben daha tam anlamıyla bu iş tamam bu şekilde oluyor diyen varsa yardımcı olsun. ama önce yazdıklarımı okusun. Birde pc kapatın öyle açın yeniden başlat yaparsanız da geliyor. :Öyle de bir şey var.

  Yanıtla

Yorum yapın