Windows 8 Beğenilmedi Mi? Alışamadık Mı?

Windows_8_Modern_ArayuzYaklaşık olarak 6 ay önce son kullanıcı ile buluşan Windows 8 işletim sistemi uzmanlara göre beklenilen ilgiyi görmedi.

Dünya devi Microsoft, Windows 8 işletim sisteminden çok şey bekliyordu. Biz tüketiciler ise, alışıla gelmiş Windows versiyonlarından sonra karşımıza devrim niteliğinde gelen değişikliklere maalesef ki iyi gözle bakmadık.

Alışkanlıkları hele ki Başlat menüsü gibi (Start Menu) devrimsel değişikliklere pek de alışamadığımız kesin! Birçok kişi Windows 8’i yüklediğinde hemen sol alt köşeye gidip BAŞLAT çubuğu aradığını gördük.

Bu ne lan? Başlat nerede? 

İlk olarak Microsoft’un Başlat çubuğunun bilgisayar dünyamızdan kaldırılıp, yerine dokunmatik bir başlat menüsü gelmesini sindiremedik. Sebebi ise radikal bir değişiklik olması ve en büyük etkenlerden bir tanesi de piyasada yeterli kadar dokunmatik olmaması değil mi?

Hele ki iş ve ev bilgisayarlarımızı düşündüğümüzde yenilemek ve sırf Windows 8 için tüm donanımı dokunmatik ekranla değiştirmez söz konusu olmayacaktır.

Bu sadece bizim için geçerli de değil, bankalar, büyük firmalar, kurumlar bilgisayar donanımlarını bir anda kalkıp dokunmatik ekranlı bilgisayarlara çeviremezler!

Fakat Microsoft biz son tüketicilerin ekranlarını bir gecede çöpe attı!

Windows 8’in meşhur başlangıç menüsü aslında dokunmatik cihazlar için düşünülmüş!  Windows 8’in meşhur modern arayüzü hakkındaki deneyimlerimi ilk deneyimlediğimde Microsoft Türkiye Blogunda dile getirmiştim.

Yazımda da dikkatinizi çekecektir. Aslında Modern Arayüz gerçekten de keyifli, rahat ve farklı bir şekilde karşımıza geliyor. Alışmak çok kolay fakat sadece  dokunmatik bir cihaz ile bu keyfi çıkarabilirsiniz.

Eğer kullandığınız cihaz dokunmatik bir cihaz değilse, Modern Arayüzü fare ile kullanmak gerçekten de zor olabiliyor! Alışmak daha fazla zaman alıyor, bir de insanlar bu tarz bir radikal değişiklikte ters bakabiliyor!

Windows_8_Modern_Arayuz3   Windows_8_Modern_Arayuz2   Windows_8_Modern_Arayuz

Aslında tüm sorun bundan ibaret?

Benim gördüğüm ve tecrübelerime göre, Microsoft bu radikal değişiklik için erken davranmış oldu. Modern arayüz gerçekten de harika! Fakat modern arayüzü kullanmak, başlat menüsünü iptal etmek için biraz erken davrandılar. Çünkü modern arayüz daha çok dokunmatik cihazlar için geliştirilmiş.

Aynı şekilde içerisindeki uygulamalar da benzer sorunlar çıkarabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Twitter uygulamasını kurup denemenizi tavsiye ederim. Önünüze gelen Tweetleri yenilemek için fare ile scrool çubuğunun üst tarafına gidip basıp, tutmak gerekiyor. Fakat dokunmatik bir ekran olsaydı parmağımızla ekranın üstünden, aşağıya doğru çekmek yeterli olacaktır.

Fare kullanımında ise ana feedi yukarıdan aşağı çekemiyorsunuz. İllaki Scrool çubuğuna gidip üst tarafınına dokunmak gerekiyor!

Modern Windows 8 arayüzünde de aynı şekilde köşeleri kullanmak, bir uygulamayı kenara sürüklemek, kapatmak, arkaya atmak… gibi gibi birçok noktada dokunmak gerekli!

Fare ile bu tarz özellikleri ve kullanmak, modern arayüzü deneyimlemek çok güç olabilir!

Dokunmatik ekran deneyimi ise bambaşka! Müthiş keyifli, rahat ve asla eski Başlat Menüsünü aramıyorsunuz. Zaten dokunmatik ekranlı bir cihazda parmaklarınızla o küçük başlat menüsünü kullanmak zor geliyor!  Dokunmatik ekranda eski başlat menüsü ile yeni modern başlat arayüzünü deneyimleyebilirseniz bana hak vereceksiniz.

Windows 8 sanki Windows Me ve Windows Vista gibi olacak söylentileri, Microsoft’un ara senelerdeki çıkarttığı sürümlerde büyük sıkıntılar çıkmış olması, Windows 8’e bakışlarda da bir ön yargıya da sebep olmuştu.

Sadece 6 ay geçmesine rağmen Microsoft tarafından farklı haberler gelmeye başladı. 

Yazılım devi Microsoft,  Windows 8 işletim sistemindeki eksiklikler ve kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine alışılmadık bir şekilde açıklama yaptı!

Microsoft tarafından söylenilene göre, kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda Windows 8 üzerinde bazı değişiklikler yapıldığı söyleniyor ve çok yakında “Windows Blue” isimli bir güncellemenin geleceğini açıklandı.

Kısacası teknoloji dünyasının son kullanıcı tarafında tüm cihazları dokunmatik ekranlı olmadan, dokunmatik bir arayüz için geliştirilen Windows 8 için değişiklikler karşımıza geliyor!

Hangi değişiklikler nasıl olacak maalesef ki bir bilgim yok. Fakat kullanıcılardan gelen  talepleri değerlendirerek Windows Blue güncellemesini bizlere sunacaklarını bilmek! Takdire şayan bir hareket!

Tabletlerde dokunmatik kullanıma alıştık!

Tabletlerde ve telefonlarda Windows 8’in modern arayüzü rahat bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum. Gördüğüm kadarı ile pek  kimsenin de bir şikayeti yok gibi? Fakat, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bu şikayetler, herkesi bezdirmiş durumda. Hele ki karşımıza çıkan hatalar şikayetleri maalesef ki daha da fazla körüklüyor!

Bir yandan da analistler, Windows 8’in en çok şikayet gelen özelliklerini açıklıyorlar. En çok şikayet de yukarıda vurguladığım gibi Başlangıç menüsü (Modern arayüz)…

Alışamadık ki? 

Daha durun Bismillah!

Önce bir tabletlerinize sonra Windows Phone 8’li akıllı telefonlarınıza alışsınlar. Sonrasında teknoloji dünyası tüm donanımlarımızı dokunmatik ekranlı bir hale getirsin?  Tümü olmasa dahi, masaüstü ve dizüstülerin büyük bir kısmının artık dokunmatik bir hale gelmiş olması gerekli…

İşte o zaman Modern Arayüz daha çok hoşumuza giderdi!

Bazı araştırma şirketleri ise her ne hikmetse ve nasıl araştırdılarsa Windows 8 deneyiminin standartların altında olduğunu söylüyor. Standartların üstünde deseydiniz daha iyi olmaz mıydı? Ya da onlar da dokunmayı denmemiş olmasın?

Microsoft tarafında ise, satış rakamları pek tatmin etmemiş.  Yine de  ilgi gördüğü için bir şikayetleri yok. Yeni gelen Windows Blue güncellemesi ile de hataların ve sorunların önüne geçip bizlere bu deneyimi daha da iyileştireceklerini söylüyorlar.

Bazı araştırma şirketleri ise Windows kullanıcılarının şevkinin kırıldığını belirtmiş. Haklılar da büyük bir beklenti içerisine girdik, elimizin altındaki dokunulmayan bir bilgisayara kurup, dokunmadan deneyimlemeye çalıştık. Windows 8’in ilk çıkışı ile karşımıza gelen ufak tefek hatalar, çökmeler, mavi ekranlar derken kırıldık yalan değil…

Microsoft aslında Apple gibi tablet, telefon ve masaüstü için farklı deneyimler getirmek yerine, tableti, telefonu ve dizüstü platformları birleştirip tek bir deneyimle sunmak istedi.

Bence çok yerinde ve doğru bir karar. Fakat biraz erken oldu? Hani daha son tüketici dokunmatik ekranlara zor alıştı. İlk dokunmatik ekranlı telefonlar çıktığında hepimiz zorlanmamış mıydık? Fiziksel klavyeli Blackberry’lere neden koştuk? Kayar kapaklı fiziksel klavyeli Nokia’lar, Sony Ericsson’lar, Samsung’lar neden çıktı? İşte tam o geçiş süresinde dokunmatiğe alışamayan bir anda geçiş yapamayan kullanıcılar için çıkmamış mıydı?

Herkes bir anda iPhone’un sanal klavyesine alışamadı ki? Dokunmatik ekrandan e-mail mi gönderilir diyen yüzlerce kullanıcıyı ne çabuk unuttunuz?

Şimdilerde benzerini işletim sistemi olan Windows 8’de gördük.  Alışamadık arkadaş, bir anda radikal bir kararla bizlere dokunma deneyimi yaşatmak zor olabilir. Gerçi benim gibiler bir şekilde teknolojiye ayak uyduruyor. Fakat son kullanıcı için bu çok çok zor bir durum!

Şimdilerde herkes çatır çatır iPhone’un sanal klavyesinden SMS, E-posta hatta blog yazıyor! Fiziksel klavyeli BlackBerry’ler bile tarihe karışmadı mı?

Biraz zaman gerekli diye düşünüyorum!

Sonrasında Microsoft’un her platformda aynı deneyimi yaşatma fikri başarıya ulaşacaktır!

Ballmer’ın söylediği gibi…“Windows 8 kesinlikle Microsoft’un son 17 yıldan bu yana gerçekleştirdiği en büyük atılım.”

Windows 8’i üretirken, Modern Arayüzü deneyimletirken herkesin dokunmatik ekranlı bilgisayarı olmadığını ve 28 inçlik bir monitörde Modern Arayüz’ün sırıtacağını da düşünmeliydiler!

Microsoft,  Windows Phone 8’de biraz geç kaldı. Tablette de geç kaldı. Halen daha ülkemizde Microsoft Surface’i görmek zor! Belki de bilerek arkadan geliyorlar. Ayrı bir strateji belirlemiş olabilirler. Böyle bir strateji ile hareket ederken masaüstü ve dizüstüler için dokunmatik ekranlı bir işletim sistemi piyasaya sürmek? Sanırım Windows 8 üzerinde yaptıkları tek hata oldu?

Benim ve benim gibiler için bir hata değil, bizler için teknolojinin sunduğu yepyeni bir nimet! Aynen iPhone’ların hayatımıza girişi gibi fakat son kullanıcı için sorun!

Umarım Windows Blue güncellemesi ile karşımıza gelecek olan Windows 8.1 ile bu sorunun üstesinden geleceklerdir…

Not: Windows Blue’yu yeni bir işletim sistemi sananlar var! Değil, sadece yeni bir güncelleme kim bilir? Belki yeni bir güncelleme XP Sp’ler gibi karşımıza gelip sistemi yenileyebilir 🙂

“Windows 8 Beğenilmedi Mi? Alışamadık Mı?” üzerine 7 yorum

 1. Valla çok uzun geldi, ki paylaştığın saat itibariylede uyku bastırdığı bir zaman dilimi… Başlığı gördüğümde Windows 8’i beğenmeyenlerin genelde bilgisayar kullanmayıda bilmeyen kişiler olduğunu gözlemlediğimden tıklamayacaktım, ama haber siteleri gibi soru şeklinde başlık koyduğundan tıkladım 😀 Başını ortasını ve sonunu okuyup içerikle alakalı bir kanaate vardım sanırım .

  Mousela kullanıyorum ve gayet memnunum. Dokunmatik ekranlarda da deneme imkanım oldu. Diğer işletim sistemlerinden farklı tepkimeleri olduğu bir gerçek ancak dokunmatik konusunda daha çok ilerlemesi gerektiği kanaatindeyim.

  Çıktığından bu yana hiç mavi ekran yada dll hatası gibi saçmalıklar yaşamadığım için işletim sisteminden gayet memnunum. Güncellemeler sürekli ihtiyaç olduğundan müşteri taleplerine aldırış ettiklerini pek sanmıyorum, keza microsoft müşteri görüşlerine aldırış eden bir karakterde firmada değil bence. Yine kendi istediklerini güncelleme altında kullandıracaktır diye düşünerek cümleyi noktalıyorum. 🙂

  Yanıtla
 2. Apple iPhone’u bizlere sunduğunda bizi iPhone’a ihtiyacımız olduğuna inandırdı. (Ki bence vardı da.) iPhone yanında insanların hayal gücünün ötesinde şeyler getirdi. Fakat Windows 8’de durum pek de öyle değil. Bütün şirketlerin Apple’dan sonra yazılımlarını mobilize etme çabasında olduğunu görüyoruz. Windows bunda bile bence başarı sağlayamadı. Dev şirket (Kimse itiraz edemez.) sarsılan itibarını bir an önce yeniden sağlamak istiyor, çabalıyor fakat sistemden, developerlardan, donanımdan vs. sebeplerden her zaman bir sorun çıkıyor. Bunun Windows’un mimarisinden kaynaklandığı belli fakat bu kullanıcıyı pek de bağlamıyor.

  Yanıtla
 3. Yeni aldığım pc win 8 ama 2 ay olmasına rağmen hala zorluk çekiyorum. ÖZellikle elimde ki bir sürü oyun çöp oldu hiç birini pc açmıyor. Program ekle kaldır nerede onu bile bilmiyorum 🙂

  Yanıtla
 4. birde şöyle bir şey var, biz daha windows 7 ye yeni yeni alışmışken, yeni yeni kullanmaya başlamışken adamlar w8 çıkardı. Belki gelişmiş ülkelerde böyle değil ama, bizde yeni bir bilgisayar almıyorsan işletim sistemi almak-yükseltmek gibi bir alışkanlık yok. etrafta bilgisayardan az çok anlayan (amca oğlu – telefoncu recep – komşunun mühendislikte okuyan çocuğu) gibi kişilerde de yeni işletim sistemlerine karşı bir antipatileri var(bilmediğinden olsa gerek)

  Yanıtla
 5. Windows 8’in birçok özelliği 7’ye göre revize edilerek geliştirilmiş. Bir geliştirici ve blog yazarı olarak giriş ekranına ihtiyaç duymuyorum. Başlat butonunun gelip gelmeyeceği yerine masaüstü deneyimini artıracak pratik çözümler üretilmesi gerekiyor. 8.1 ile gelecek güncellemeler sanırım giriş ekranı üzerine olacak. Birinde win 7, diğerinde win 8 64 kurulu laptoplarımın yanına bir macbook almanın vakti geldi.

  Yanıtla
 6. Sn Oğuzhan Akman “Windows 8′i beğenmeyenlerin genelde bilgisayar kullanmayıda bilmeyen kişiler olduğunu gözlemlediğimden tıklamayacaktım,” sözünüze istinaden windows u 98 sürümünden windows 7 ye kadar tüm sürümlerini kullandım. Windows 8 kadar berbat bir sürüm görmedim. Windowslarda standart hale gelen en basit bir solitare oyunu için bile hotmail den e mail al, kayıt ol, siteden indir karsına işkence gibi solitare ile alakası olmayan oyun müsveddeleri çıksın. Windows 8 bizlere eziyet olsun diye çıkarıldı gerisini söylemiyorum bile …

  Yanıtla
 7. abi ben kuruyom ileri diyom internet bağlantısı yüksek
  internet bağlantınızı denetleyin diyor yardım edebilirmisin

  Yanıtla

Yorum yapın