Windows 8 Hesabınızı Pin’leyin!

Windows-8-pin-ayarlar-pin-olusturWindows 8, her ne kadar Modern Arayüzü ile biraz yabancı gelse de, ipuçlarını ve özelliklerini öğrendikçe daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Windows 8’in en önemli özelliklerinden bir tanesi Microsoft hesabınızla bilgisayarınızı açıp, tablet ya da telefonunuz ile Skydrive sayesinde senkronizasyon yapabilmemiz…

Bu senkronizasyon Skydrive ile ve Microsoft, yani bir Hotmail hesabınız ile oturum açtığınız zaman sağlanılıyor. Bilgisayarı her açtığımızda Microsoft hesabımızı bağladığımız için, karşımıza Microsoft hesabımızın şifresi gelerek, oturum açılıyor.

Hele ki benim gibi, Hotmail hesabınıza uzun uzadıya bir parola koyduysanız, her bilgisayar açılışında bu parolayı yazmak işkence haline gelebilir.

Windows-8-pin-ayarlarMicrosoft’un Windows 8 işletim sisteminde bu sorun düşünülmüş! İsterseniz Windows 8 kullanıcı hesabınıza 4 haneli bir PIN kodu tanımlayarak bilgisayarınızı bu PIN kodu ile açabilirsiniz. Yani her seferinde uzun uzun Microsoft hesabınızın parolasını yazmaya gerek kalmıyor.

Windows 8 kullanıcı hesabına PIN nasıl konulur?

Öncelikle ekranımızın sağ tarafına faremizi getirerek “Ayarlar” menüsü altındaki “Bilgisayar Ayarlarını Değiştir” bölümüne tıklıyoruz. Karşımıza bilgisayar ayarlarımız olan arayüz gelecektir.  Bu arayüz içerisinde…

Windows-8-pin-ayarlar-pin-olustur   Windows-8-pin-ayarlar-Microsoft-hesap   Windows-8-pin-ayarlar-PIN-kodu

Sol menü üzerinde “Kullanıcılar” sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafta kullanıcımız karşımıza gelecektir. Kullanıcımızın hemen altında ise, “PIN Oluştur” butonunu göreceksiniz.

“PIN Oluştur” butonuna tıklıyoruz.  Bilgisayarımız bizden son kez “Microsoft Hesabımızın Parolasını” soracaktır. Bu şifreyi girdikten sonra 4 haneli PIN oluşturmaya başlıyoruz.

Karşımıza gelen ikinci ekranda iki kere PIN kodumuzu belirliyoruz. PIN kodumuzu belirledikten sonra tüm işlem bitmiş olacak. Artık Windows 8’i açtığımız zaman oturum açma ekranına sadece oluşturmuş olduğunuz PIN kodunu yazarak açabilirsiniz. Böylelikle uzun uzadıya parola girmeye gerek kalmayacak!

Hadi kolay gelsin…

“Windows 8 Hesabınızı Pin’leyin!” üzerine 3 yorum

Yorum yapın