Windows 8 İnceleme – Metro Arayüzü

Windows 8’i sizler için incelemeye devam ediyorum. Bu gece siz değerli okuyucularıma Windows 8’in Metro arayüzünden yani başlangıç ekranından bahsetmek istiyorum.  Windows 8’de başlat menüsü farklı olarak karşımıza geliyor. Metro arayüzü sayesinde hem çok daha renkli bir kullanım hem de dokunmatik teknolojisinin keyfini çıkarabileceksiniz.

Windows Phone işletim sistemi ile akıllı cihazlarımızda gördüğümüz Metro arayüzü Windows 8’e tam olarak entegre edilmiş durumda. Metro tasarım dili şuan Windows 8, XBox 360 ve bazı internet tabanlı Microsoft ürünlerinde kullanılmakta. Bu arayüz içerisine kuracağınız Aplikasyonlar ve ekleyeceğiniz kısayollar sayesinde rahat bir kullanım sağlayabilmektesiniz.  Arayüz ilk olarak size farklı gelebilir fakat kullandıkça çok kolay bir şekilde adapte olabilmektesiniz.  Aslında Windows 8’in Metro arayüzü dokunmatik teknolojisi için geliştirilmiş.

Fare ile kullanmaktansa Metro arayüzünü dokunarak kullanmayı tercih ederim. Aslında Windows 8 hem x86 hem de ARM mimarisi için tasarlandı. Kısacası bu arayüz sayesinde tabletlerimizi, akıllı telefonlarımızı ve artık masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızı da birleştirmiş olacak. İnternette okuduğum açıklamalara göre Metro arayüzü üzerinde uygulama geliştirmek isteyenler için birçok araç sunulacağı belirtilmiş.

      

Bu arayüz içerisinde bulunan Microsoft Store uygulaması da yazılımcılar için yepyeni bir alan haline gelebilir.  Bu mağaza üzerinde geliştirilen uygulamaları artık satın alıp bilgisayarımıza yada cihazlarımıza rahatlıkla yükleyebileceğiz.  Arayüz sadece kısayollardan oluşmuyor.  İçerisinde Twitter, Facebook gibi aplikasyonlar da yerleştirilmiş durumda. Yakında Microsoft Store açılır ve yazılımcılar için gün doğar diye düşünüyorum 🙂

Metro arayüzü sayesinde birçok noktada farklılıkla karşılaştım. Network ayarları, dil ayarları hatta sanal klavye tasarımı bile Metro arayüzü için farklılaştırılmış durumda. Hatta Microsoft Live hesabınızı da bu arayüz içerisinde aktif edebilmektesiniz.

Yazılımcılar için yepyeni bir sektör oluşturacak olan Metro arayüzü aynen bir Apple Store gibi Microsoft Store üzerinde geliştirilen ve satışa sunulan uygulamalarla zenginleştirilecek gibi görünüyor.  Aplikasyonlar için Microsoft’un yazılımcılardan %30 gibi bir ücret alacağını okudum. Hatırladığım kadarıyla Apple’da mağazasında geliştiricilerin satacakları uygulamalar için %30 gibi bir ücret almakta.

Eğer Microsoft bu kâr’ı almazsa eminim ki müthiş bir şekilde Aplikasyon sayısını artırabilir. En azından rakiplerine göz dağı vermesi için daha düşük oranlarda alması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu kişisel düşüncem. Pazarlamacı değilim işlerine de karışmak istemem 🙂

      

Arayüz üzerine kısayol eklemek ise çok basit.  Klavyemizden Metro arayüzü içerisinde herhangi bir harfe bastığımızda arama kısmı açılmakta. Kurulu olan yazılımlarınızı, aplikasyonlarınızı hatta bilgisayarınızdaki dosyaları bu arama ekranında arama yaparak bulabilmektesiniz. Karşınıza gelen sonuçlar içerisinde eklemek istediğiniz uygulamayı, dosyayı yada aplikasyonu sağ tıkladığınız zaman ekleyebilmekteyiz.  Bu sayede hem giriş ekranımızı kişiselleştirebilir hem de uygulamalarımızı rahatça bulabilmekteyiz.

Denetim masasının bu arayüze entegre edilmesi ile de ayarlarınız ve kişiselleştirmeleriniz daha rahat bir biçimde yapılabilmekte. Sıkça kullandığımız birçok ayar bu arayüz içerisine entegre edilmiş bunun yanı sıra “More” menüsüne gelerek klasik denetim masası arayüzü açılabilmekte.

      

Sonuç olarak Metro arayüzünü beğendiğimi itiraf etmeliyim. Şimdilik izlenimlerim bu kadar. Yalnız bu ekranın tadı sadece dokunmatik bir bilgisayar üzerinde çıkar. Normal fare ve klavye kullanıcıları için biraz zor olabilir. Bu yüzden şimdiden para biriktirmeye başlayın derim 🙂 Ben şimdiden dokunmatik bir dizüstü almayı kafaya koydum 🙂 Dilerseniz standart başlat menüsüne geçebilirsiniz.  Eğer standart başlat menüsüne dönmek ve Metro arayüzünü kapatmak isterseniz Gelecekonline sitesinden Erol Dizdar’ın yazığı şu habere bakabilirsiniz. Görüşmek üzere…

“Windows 8 İnceleme – Metro Arayüzü” üzerine bir yorum

Yorum yapın