Windows 8 Şifre Sıfırlamak

Windows 8 ve Windows 8.1’e alışmaya başladığımız şu günlerde, birçok kullanıcının Windows Parolasını unutması ile karşı karşıya geliyoruz.

Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarının şifrelerini unutmaları korkulu rüyası haline gelebilir. Sistem açılışındaki parolayı unuttuğunuz zaman neler yapacaksınız?

Aslında çok basit bir çözümü var…

Öncelikle, bir Windows 8 DVD sürücüsüne ihtiyacımız var.  Bilgisayarınıza DVD’yi takıp, DVD ile bilgisayarınızı başlatmanız gerekiyor.

Not: Bilgisayarınızı DVD ile başlatmak için, Bios içerisindeki Boot menüsü içerisinde DVD’yi öncelikli başlatmaya ayarlamanız yeterli.

Bilgisayarınız DVD’den kuruluma başlıyor gibi açılacak. Size İnternet aktif edilsin mi? Diye sorarsa, uyarı penceresini “hayır” diyerek geçebilirsiniz.

Bilgisayar DVD’den açıldığı zaman, klavye seçenekleri bizi karşılayacaktır. Bu kısımdan Türkçe Q klavye ayarını seçip devam etmeniz gerekiyor.

Sonrasında 3 seçenek soracak. bu üç seçenek arasından ikinci seçeneği “Troubleshoot” yani “Sorun Giderme” bölümünü seçiyoruz. Yine karşımıza seçenekler olan bir bölüm gelecek. Bu bölümde ise anahtar simgesi olan üçüncü seçeneği “Microsoft Diagnostic and Recovery Toolset” yani “Microsoft hata ayıklama ve kurtarma” bölümünü seçiyoruz.

Bize işletim sistemini soracaktır. 

Sisteminizde Windows 8 yüklü olduğu için direk olarak Windows 8’i seçip devam ediyoruz.  Sonrasında karşımıza içinde bazı araçlar bulunan bir pencere çıkacak. Bu pencere içerisinde simgesi kilit olan “Locksmith” seçeneğini seçiyoruz.

Açılan yeni pencerede “next” yani “ileri” butonuna basıyoruz. Ardından gelen pencerede Windows kullanıcı adımızı seçip, alt kısmına yeni şifremizi yazıyoruz. Ardından da “ileri” yani “next” ve sonrasında “finish” yani “son” butonlarına basıyoruz.

Tekrar karşımıza üç seçenek olan bir mavi pencere gelecek. Buradan bilgisayarı kapat butonuna basarak bitiriyoruz. İşlem bu kadar basit. Bilgisayarınızı tekrar açtığınız zaman yeni şifrenizi yazıyorsunuz.

Yeni şifreyi yazdığınızda size şifrenizin değiştiğini söyleyecektir. Tekrar sizden parolayı değiştirmenizi isteyerek iki kutu açacaktır. Tekrar şifremizi değiştiriyoruz. Şifreniz sıfırlandı diyerek bilgisayarı açacaktır.

İşlem kolay ve basit. Tek ihtiyacınız olan bir Windows kurulum DVD’si, eğer bilgisayarınızda bir DVD sürücüsü yoksa, Windows 8 iso dosyasını bootable bir flaş sürücüye kopyalayarak, CD gibi bilgisayarınızı USB’den başlatabilirsiniz. Sonrası yine aynı şekilde devam ediyor.

Aşağıdaki videodan da nasıl yapıldığını seyredebilirsiniz

Hadi kolay gelsin…

Yorum yapın