Windows Çöktü, Masaüstü ve Belgelerim’e Ulaşamıyorsunuz ?

Herhangi bir sebepten ötürü yeniden windows kurdunuz fakat sisteminize format atmadınız yada harddiskinizi çıkarttınız başka bir bilgisayara taktınız fakat Documents and Settings klasörü içerisindeki DESKTOP ve BELGELER klasörlerine erişemiyorsunuz.

“Erişim Engellendi.”

Hata mesajını alıyorsunuz. Peki ne yapacağız ?

Yada konuya şöylede bakabiliriz. Windows’unuz çöktü belgeleriniz ve masaüstündeki dosyalardan ötürü üzerine windows kurdunuz ve windows kurulduktan sonra C:\Documents and Settings\User\Desktop klasörüne ulaşamıyorsunuz. Erişim Engellendi hatası ile kalakaldınız.

Hemen sizlere yardımcı olayım..

Bana ulaşan E-Mailler arasında bu probleme sahip birçok kullanıcı olduğunu gördüm ve problemin çözümünü yazmak istedim…

SORUN:

Windows XP de eğer kullanıcınıza bir şifre verirseniz NTFS dosya sistemine göre kullanıcının Masaüstü ve Belgeler klasörleri yani Documents and Settings içerisindeki klasörler NTFS şifreleme sistemi ile şifrelenir. Bu sebepten dolayı yeniden windows kursanız yada HDD nizi söküp başka bir bilgisayarda bu klasörlerin yedeğini dahi almaya çalışsanız Şifreleme sistemi klasöre erişimi engeller. Üzerine Windows kurup aynı kullanıcıyı açıp aynı şifreyi verseniz dahi yinede eski klasörlere erişiminize NTFS izin vermez.

ÇÖZÜM:

Çözüm aslında çok basit birçok kişi bilmediğinden dolayı dosyalarının gittiğini hatta bozulduğunu birdaha erişemeyeceğini zanneder hala birçok internet sayfasında gitti boşuna kasma o klasörlere bir daha ulaşamazsın keşke kullanıcı hesapları’na şifre koymasaydın gibi şeyler söyler ….

ÖYLE DEĞİL… KLASÖRLERİNİZE ULAŞABİLİRSİNİZ…!!!

B eni takip edin yeter… :) Arada reklamda yapıyoruz … Az sonra kısa bir süre sonra şimdi :)

Gelelim çözümeeeeeeeeee

Bilgisayarınızı yeniden kurdunuz yada eski diskinizi başka bir PC ye taktınız ve klasörlere erişmek için hazırsınız.

 • Öncelikle Bilgisayarınızı Yeniden Başlat yaparak Güvenli Mod da açınız. Güvenli Mod da açmayı bilmeyen arkadaşlar için söyleyelim Bilgisayar açılırken F8 tuşuna basıyorsunuz size seçenekler getiriyor oradaki seçenekler arasında GÜVENLİ MOD seçiyorsunuz ve Güvenli MOD açılırkende Administrator hesabı ile bilgisayarınızı açıyorsunuz.
 • g1.JPG Şimdi bilgisayar açıldı Güvenli Mod olarak karşınıza geldi. Hemen C:\Documents and Settings klasörüne giriyoruz ve burada erişmek istediğiniz fakat erişemediğiniz klasörün üzerinde sağ tıklayıp özellikler yapıyoruz. Bu menüde üst tarafta Güvenlik sekmesine tıklıyoruz.
 • Sonrada sağ taraftaki resimde de gördüğünz gibi Sağ alt taraftaki GELİŞMİŞ düğmesine basıyoruz. Gelişmiş seçenekler karşımıza geliyor. g2.JPG
 • Gelişmiş seçenekleri arasında üstte SAHİBİ bölümüne geliyoruz. Sahibi sekmesini tıkladıktan sonra sol resimde de görebildiğiniz gibi Altta Administrator satırını tıklıyoruz. Daha sonradahemen altındaki kutucuğu işaretleyip UYGULA yada TAMAM butonuna basıyoruz.
 • Bundan sonra Windows’unuz tek tek bu klasör ve içerisindeki dosyaların eski sahibini yani eski kullanıcısını yeni sahibiyle yani yeni kurduğunuz windows yada HDD yi açtığınız windows’un Administrator hesabı ile değiştiriyor. Tek tek bütün dosyalarım hakkını Administrator’a devrediyor.

Bu işlemde bittikten sonra artık C:\Documents and Settings\Kullanıcı Desktop ve Belgelerim klasörlerine erişim izniniz oluyor. Bu klasörlerinizin içerisindeki dosyaları yedekleyin ve sonrada bu klasörleri istediğiniz gibi silebilir yada aynen bırakabilirsiniz..

Artık eski windows’daki şifreli kullanıcının tüm dosyalarına erişebilme imkanına sahip oldunuz dosyalarınızı belgelerinizi yedeklediniz..

g3.JPG

Hadi kolay gelsin bu gecelikte bu kadar… Sağlıcakla kalın hatta kalın Online olun ben buradayım sizlerle Paylaşmaya devam edeceğim.

Unutmayın bilgi PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR….

Elimden geldiğince paylaşmaya devam edeceğim…

“Windows Çöktü, Masaüstü ve Belgelerim’e Ulaşamıyorsunuz ?” üzerine 98 yorum

 1. yav kardeşim iyi hoş ama ben Windows XP Professional Sp3 kullanıyorum ve bu bütün sp3 lerde güvenlik sekmesi kesinliklşe yok ! :/:/

  Cevapla
 2. Guc kaybından dolayı olmadı diyor bide Administrator diye bi baslangıç secenegi yok yardımlarınızı bekliyorum lutfen

  Cevapla
 3. merhaba ben sizin yaptıklarınızı tek tek yaptım ama işe yaramadı ne yapabilirim başka ?
  bu arada sistemim win 7…

  Cevapla
 4. windows 7 kulladığım bilgisayarımdan söktüğüm hard disk’i aktarmaya çalıştığım windows10 yeni bilgisayarımda işe yaradı. Teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)