Windows could not collect information for [OSImage] since the specified image file [install.wim] does not exist.

Merhaba arkadaşlar.  Asus 900 EEE PC ‘me  Pardus, Linux ve XP kurup test ettikten sonra birde Windows 7 kurayımda test edeyim dedim.

Tabi ilk önce Windows 7 ‘yi indirmek lazım.  Windows 7‘yi paldır küldür indirdim tabi Firefox ile  ne bileyim ben hata etmişim …:)

Nero ile CD yi yazdım.  İlk seferinde hatalı girdi hatasını verdi. GEÇ yaptım önemsemedim. Sonuçta Windows 7  iso dosyası farklı olabilir diye düşündüm …  Tekrar indirdim dosya boyutu yine aynı Nero’yu açtığımda yine aynı hatayı verince CD ‘ye yazdım…

CD ‘yi External bir DVD RW ile Asus EEE PC me taktım. Boot ekranından sonra bana dil seçeneğini ve ülke seçeneğini sordu. EN olarak dil seçtim çünkü henüz BETA TR’si yok.  TURKEY seçeneğinden Türkiye’yi seçtikten sonra INSTALL butonu karşıma geldi.  Fakat Kur dediğimde vana

Windows could not collect information for [OSImage] since the specified image file [install.wim] does not exist.

Hatasını verdi.  Başka bir CD ‘ye yazdım yine aynı hata.. Bu işte bir iş var..!

İnternetten biraz araştırma yaptım. Gördüm ki bu hatayı verme sebepleri…

1. Çok eski bir DVD sürücüsü kullanıyor olmak. (Frimware update yapınız)

2. Dosyayı Firefox yada Sarafi ile indirmiş olmak.

Tamam şimdi 1. seçeği anladık eski bir DVD sürücüsü iso dosyasını decode edemiyor yada hatalı ediyor olabilir de dosyayı Firefox yada Safari ile indirmiş olmanın ne gibi bir sıkıntısı olabilir ?

İşte sorun burada banada saçma geldi ama dosyayı Internet explorer ile indirmeye çalıştığım zaman bir eklenti yükledi. Internet Explorer ile eklentiyi kabul ettiğimde bir DOWNLOAD MANAGER  çıktı. Bu sayede Microsoft internet sayfasından dosyayı yani Windows 7 Beta’yı indirmeye başladı.

7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso

2.44 GB dosya boyutu.

Gördüğüm kadarıyla F.F ile indirdiğim boyuttan farklı. Yani I.E ile indirince farklı F.F ile indirince farklı bu nasıl iş ?  🙂

Ayrıca Aynı boyutu indirdiğimde ise hatalı iso dosyasını yazıyor.

Neyse yapmanız gerekenler :

1. Microsoft internet sayfasından download ediyoruz.

2. Firefox yada Safari kullanmıyoruz. Sadece  Internet Explorer kullanıyoruz.

3. Internet Explorer bir eklenti kuruyor. Kabul ediyoruz ve Download Manager karşımıza gelip indirmeye başlıyor..!

Hadi kolay gelsin… Artık bende yarın Asus eee PC 900 ‘üme Windows 7 kurarım..! Sizlerlede paylaşırım…

“Windows could not collect information for [OSImage] since the specified image file [install.wim] does not exist.” üzerine 16 yorum

 1. yine yaptın yapacağını Microsoft 🙂

  Bilgi için teşekkürler, birçok kişinin aynı sorun ile karşılaştığını düşünüyorum. Böyle durumlarda TR kaynak bulmak zor oluyor.

  Yanıtla
  • Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. Bu sorunu bende çoğu zaman yaşadım. Haklısın TR kaynak çok zor..!

   Yanıtla
 2. Ben artık üşeniyorum bu testleri yapmaya, bir çok yerde vista’ya göre iyi sonuç alınmış senin sonuçlarını da bekliyorum, özellikle netbook ta nasılmış bakalım..

  Yanıtla
 3. @HC
  Hocam enine boyuna test edeceğim. Zaten benimde test etme amacım Notebook’larda daha verimli olduğunun öne sürülmesi …

  Acaba Vista kadar pil yiyor mu ?
  Acaba Ne kadar işlemci / ram yiyor ?
  ….

  Yanıtla
 4. Valla ben de bir süre kullandım Windows 7’yi ancak sırf Logmein kurulamadığı için geri Vistaya döndüm. Performans yönünden gözle görülür bir hızlanma var, bunu hissedebiliyorsunuz. Detaylı testlerde de Vistayı geride bırakacağına eminim.

  Yanıtla
 5. Flashget ile indirdim bir sorun yok güzel de yüklendi.
  İlk izlenim olarak hızlı ve daha performanslı. taskbar biraz kalın geldi bana onun bi ayarı olsa daha çok içime sinecek ama vista ya göre daha kullanışlı bişey olmuş.

  yazıdaki sorun çok enteresan hiç duymamıştım. Microsoft bu beklenir 😛

  Yanıtla
 6. ben en çok eee pc 900 daki performansını merak ediyorum. bende kurmayı düşünüyorum ama 16 gb lık diskin kötü performansı beni çok düşündürüyor. 4gb a sıgsa guzel olacaktı. yorumlarını heycanla bekliyorum.
  kolay gelsin

  Yanıtla
 7. ıntel PD(dual core) 2.80 ghz işlemcili atı radeon x550 ekran kartına sahip 512 MB RAM özellikleri içeren bilgisayarım var.Windows 7 beta kasarmı acaba ve bu sistemin kasmaması için 32 bitmi yüklemem lazım yoksa 64 bitmi?64 bit yüklersem ne olur?cevaplarınız için teşekkürlerimi sunarım.Saygılar.

  Yanıtla
 8. @satak
  İşlemciniz 32 bit ise zaten 64bit yükleyemezsiniz. Ayrıca Sabit diskinizde en azından 16GB boş alan olması gerekmekte. Bunun dışında 512 Ram biraz az kalabilir.

  Ayrıca henüz beta aşamasında olduğu için donanımınızı tanımayabilir. Tavsiyem terfi edecekseniz stabil sürümünü beklemenizdir. Test için kuracaksanız idare eder bir sistem diyebilirim.

  Akşama Windows 7 hakkında daha geniş bilgi vereceğim. Saygılar sevgiler bizden efendim…

  Yanıtla
 9. INTEL Pentium D 820 DUAL 2.8 Ghz 800Mhz 2*1MB 64 BIT 775p işlemcili pcim var.64 biti destekliyor yani ve 512 mb ile kasarmı die tereddüt ediyorum açıkçası.

  Yanıtla
 10. Ben IE 8 ile indirdim bendede aynı sorunlar verdi.4 tane dvd boşa gitti. Araştıma yapayım dedim. Neden kaynaklanıyor, bir çözüm bulamadım. sadece başka tarayıcılar değil İE aynı yatayı veriyor, ilgilenlere…

  Yanıtla
 11. @murat
  8 Beta sürümünde ondan da kaynaklanabilir. Eğer hata vermesini istemiyorsanız eklentiyi kurun ve download yöneticisi açılacaktır. Bekleyin o indirsin… Aksi taktirde hata vermesi yüksek…

  Yanıtla

Yorum yapın