Windows Phone 8.1 Geliyor!

Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin3 Microsoft’un mobil platformlar için geliştirdiği işletim sistemi Windows Phone 8’in yeni güncellemesi önümüzdeki günlerde karşımızda olacak. Nisan ayında geliştiricilerin kullanımına açılacak olan Windows Phone 8.1 güncellemesi ile birçok yenilik bizleri bekliyor.

Güncelleme ile Windows Phone işletim sistemimiz birçok yeniliğe sahip olacak. Önceki günlerde gördüğümüz yenilikler arasında Full HD ekran ve 4 çekirdekli işlemci gibi bazı özelliklerin Windows Phone 8.1 ile geleceği söyleniliyordu.

Şimdiler de ise yeni çıkan Lumia cihazlarımızda bu özelliklere sahip olduk! 

Windows Phone 8 işletim sisteminde gördüğüm en büyük eksiklik, kilit ekranı ve bildirim çubuğunun yetersiz kalmasıydı. Nisan ayında ilk olarak geliştiricilere sunulacak olan Windows Phone 8.1 işletim sisteminde bu tarz bazı özellikleri göreceğiz. Kilit ekranının daha çok kişiselleştirilmesinin yanı sıra, IOS benzeri bir bildirim merkezi sunulması, yeni özellikler arasında geliyor.

Windows Phone 8 işletim sisteminin ilk büyük güncellemesi olacak 8.1 için bildiğimiz çok fazla bir şey yok. En azından sır gibi sakladıklarını söyleyebiliriz. Bakalım, Microsoft’un bu yeni güncelleme, Windows Phone 8 işletim sistemimizde neler katacak?

Geliştirici hesabına sahip olduğum için birçok yeniliği inceleme fırsatı yakaladım. Bunlardan bir tanesi de “kilit ekranına özel olarak metin yazabilmek” aslında Windows Phone için geç kalınmış özelliklerden biri olduğunu söylemek gerekiyor.

Diğer ve çok kullandığım yeniliklerden biri de, kilit ekranı üzerinde elinizi gezdirdiğiniz zaman otomatik olarak bildirimleri açması… Evet ekran tamamen kapalıyken elimizi ekranın üzerine dokunmadan gezdirdiğimizde bildirimleri kilit ekranında görebiliyoruz.

Bir diğer özellik ise, telefon kilitliyken ekrana çift dokunma yaparak kilit ekranına geçebilmek! Ekrana simsiyahken iki kere parmağınızla dokunduğunuz zaman, otomatik olarak kilit ekranına geçip, bildirimleri gösterebiliyor.

Yasaklarla karşılaştığımız şu günlerde her ne kadar Proxy desteği kullanabilsek bile, VPN desteği henüz gelmiş değil. Bence en büyük eksikliklerden bir tanesi VPN olarak görülebilir. Fakat Windows Phone 8.1 ile kısa bir süre sonra bu özelliğe de kavuşacağımızın altını çizmek istiyorum.

Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin   Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin2   Kilit_Ekran_Windows_Phone_Metin3

Bakalım Windows Phone 8.1 ile daha ne gibi özellikler göreceğiz…

Yorum yapın