Windows Phone 8 İlginç Uygulamalar

Nokia_Lumia_920_sari_2Bir süredir Nokia Lumia 920 ve Lumia 820 ile takılıyorum. Nokia sayesinde tekrar Windows Mobile platformuna dönüş yaptım. Mobil Windows işletim sistemi kullanmayı birkaç yıl önce bırakmıştım. Açıkçası karşıma çıkan sıkıntılar canıma yetmişti.

O gün bu gün arasında müthiş bir deneyim ve uygulama farklı var. Nokia Lumia sayesinde yeniden Windows’un mobil deneyimlerini tatmaya başladım.

Bugün sizlere, Windows Phone marketi içerisinde ilginç veya saçma sapan bulduğum birkaç uygulamadan bahsetmek istiyorum. Zaman buldukça bu uygulamaları yazmaya çalışacağım.

Age Scanner

İlginç olarak gördüğüm uygulamalardan birisi, parmağınızı ekrana dokunduruyor ve sonrasında bekliyorsunuz. Parmak izinize bakarak yaşınızı tahmin ediyor.  Yalan tabi ki .)

Aynı parmağımı 10 defa dokundurdum 54, 45, 34, 19 gibi farklı yaşlar söyledi. Bari aynı parmak izi için aynı yaşı versin de kendimizi avutalım .)

Cep Aynası

Tek işlevi var. Sadece cep telefonunuzun ön kamerasını aktif edip, tam ekranda ön kamerayı açıyor. Başka hiçbir aktivite ya da özelliğe sahip değil. Yahu bari foto çekseydin? Ne işe yarayacak? Sanırım aynası olmayan hatunların makyaj yapması için bir ayna görevi görebilir. Makyaj yapan hatunların da aynası olmaz mı? Sorusu ne kadar ilginç bir Windows Phone uygulaması olduğunu gözler önüne seriyor .)

SilveOS Phone

Eğer telefonunuzda bir Windows arayüzü isterseniz bu uygulama idare eder. İdare eder diyorum çünkü yetenekleri çok kısıtlı. Sanal bir Windows penceresi açmıyor. 6MB’lık bu uygulama ile birilerini kandırabilirsiniz ..) Al bak telefonumda Windows var.  Lan zaten Windows Mobile kullanmıyor musun?

Android 7

Görünce “Vay telefonumu Android teması ile süsleyebileceğim” diye düşünmeyin. Saçma sapan bir o kadar da ilginç bir uygulama. Açtığınız zaman Android arayüzü açılıyor, fakat hiçbir şey çalışmıyor. Sadece home tuşu çalışıyor diğerleri ise uygulamalar dahi sahte. Ne amaçla yapılmış olabilir? Sorusunu aklıma getirdi. İlginç .)

FlashLight

Android kullanıcıları bu uygulamayı iyi bilirler. Telefonunuzun kamera ledini bir nevi el fenerine dönüştürüyor. Aynı zamanda ekranı da müthiş bir şekilde parlaklığını artırarak el feneri gibi kullanmanızı sağlayabiliyor.  Yukarıda saydıklarımın en güzeli diyebilirim. En azından işe yarıyor.

Voice Translator

İsterseniz metin olarak yazın, isterseniz konuşun.  Elinden geldiğince çeviri yapabiliyor. Ses ise gayet iyi. Elbette ki ne söylediğini anlamak gerek 🙂

Super Camera

Nokia’nın kamerası üstüne yok tabi ki, aynı zamanda da birçok ek kamera özelliğine sahip. Bunlardan sıkıldıysanız, çektiğiniz fotoğraflara özel eklemeler ve efektler ekleyerek eğlenmek isterseniz Super Camera uygulaması size ilginç resimler yaptırabilir.

Facebook For PC

Tam bana göre der gibi, görür görmez indirebilirsiniz. Mobil Facebook uygulamaları ne kadar iyi olsalar dahi, insan alışılagelmiş masaüstü sürümünü kullanmak istiyor. Facebook For PC uygulaması ile de bu mümkün, dilerseniz alttaki 3 tuştan dokunmatik, masaüstü veya cep arayüzlerine geçiş yapabiliyorsunuz.

Darbuka

Bildiğiniz darbuka işte .)

PcRemote

Telefonunuzdan bilgisayarınızı kumanda etmek isteyenler için ideal bir uygulama.  Yalnız PC’nize bağlantı için bir yazılım kurmanız gerekiyor. Ardından da aynı network üzerinde PC’yi kumanda edebiliyorsunuz.

Sleep

Farklı temalara sahip güzel bir uygulama, her tema için de farklı seslendirmeleri mevcut. Kilit ekranına koyarsanız güzel olabilir. Fakat bir süre sonra bu sesler insanı çileden çıkarabiliyor .)

Piano Phone 7

Ekran bir piyano haline geliyor. Tuşlara dokunarak farklı müzikler çalabilirsiniz. Bunu gitar versiyonu olsaydı yüklerdim diyorum.

Kırbaç

Enteresan, telefonunuzu bir kırbaç haline getirmek isteyenler için ideal .)  Bildiğiniz kırbaç gibi telefonu sallıyorsunuz. O da içerisindeki kırbaç sesini çıkartıyor. Ne kadar ilginç ne kadar saçma değil mi? Zaten böyle şeyler Kivvi’den çıkar .)

Nerede Bu Otobüs

Android kullanırken işimi görüyordu. Güzel bir uygulama, hem hat yönlerini, saatlerini hem de güzergahları gösterebiliyor. Fakat bir türlü her ne hikmetse Windows Phone üzerinde verim alamıyorum. Arama bile yapmıyor? Geliştirici arkadaş şu uygulamaya bir el atsa da İETT’leri kaçırmasak?

Rüya Tabirleri

Hiç rüyamı tabir ettirme ihtiyacı duymadım. Zaten bir şeyler bana mesaj veriyor gibi bir ilgim de yok. En güzeli bu işi “Hayırlısı”na bırakmak. Neyse dilerseniz rüya tabirlerinize bu uygulama ile bakabiliyorsunuz. Umarım gazete köşelerindeki gibi sallamıyorlardır!

Kan Şekerim

Diabet hastalarının şeker tahlillerini girip, diabletlerini kontrol altında tutmaya yarıyor. Aynı zamanda içerisine acil arama, ambulans arama gibi özellikler de var. Tabi ambulanslık duruma geldiğinizde telefonunuzdan 112’yi çevirmek daha kolay olabilir .)

X-Ray Free

Ne işe yaradığını çözemedim. Bazı eklem noktalarının Xray üzerinden görüntüleri var. Sadece resim olarak yani vücudunuza dokundurup, Xray ile görüntüsünü alamıyorsunuz. Bir an heyecan yapmıştım .)

Police Radar

Çalışıyormuş gibi yapıp sizi kandırabilir. Polis radarının 50 metre yakınına gidin anlamıyor bile! Sanırım ilginç olsun diye yapılan bir uygulama. Telefondan zaten 50 metre ilerideki bir demiri, mıknatısı ya da elektro manyetik bir alanı tespit etmek gibi bir fikre kapılmamak gerekiyor.

İlk Yardım

Bilinçsiz ilk yardımcıların gözüne sokabileceğiniz bir uygulama .) Yalnız yakınımdaki sağlık merkezlerini de gösterseydi? Olmaz mıydı?

Touch Mouse

Dokunmatik olarak bilgisayardaki farenizi kumanda etmeniz amaçlanmış.  Logitech’in yazılımını bilgisayarınıza kurduğunuzda cep telefonunuz ile kontrol edebiliyorsunuz.  Windows 8 ile denedim ama bağlanmadı bir türlü!

Vücut Kitle İndeksi

Kivvi bu tarz uygulama yapmaktan kendini alıkoyamıyor 🙂 Kilo ve boy giriyorsunuz size uyumlu bir vücuda sahip olup olmadığınızı söylemekten başka derdi yok .)

Tespih 

Arkadaş yapmış işte elinizde tespih taşımayın ekrana dokunun bol bol besmele çekin .)

Kaç Promil

Ne kadar içtiğinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi yazıyorsunuz ve kaç promil alkollü olduğunuzu söylüyor. Direksiyona geçmeden önce küçük bir hesap .)

Adım sayar

Attığınız adımları tek tek sayıyor. Bu kadar adım attın bu kadar kilometre yol gittin.

Neyse artık denk geldikçe marketteki bu ilginç uygulamalardan bahsetmeye çalışarak listeyi güncellemeyi planlıyorum. Bakalım daha neler göreceğiz 🙂

 

 

Yorum yapın