Windows XP SP 3 ‘ten Sonra Aşırı Yavaşlama. RTHDCPL.EXE

Windows XP kullanan bir arkadaşım bilgisayarına  SP3 kurduktan sonra bilgisayarında aşırı bir yavaşlama ve kilitlenmeler başladığını söyledi.  İlk olarak virüs yada bir trojandan şüphelenmiştim.  Sonrasında sistemi taradık ve sistem temiz çıktı.  Bilgisayar başında olmadığım ve tam olarak inceleyemediğim için kesin birşey söyleyemedim fakat Başlat > Çalıştır “taskmgr” Enter yaptırıp sistem kaynaklarını görüntülemesini istedim.

RTHDCPL.EXE ‘nin aşırı şekilde sistem kaynaklarını tükettiğini gördük.  Bu dosya aslında zararsız bir dosya Realtek HD Audio Sound Effect ses kartınızın sürücüsü ile birlikte gelen dosyalardan bir tanesi.  RTHDCPL.EXE’nin böyle bir davranışta bulunup sistem kaynaklarını tüketmemesi gerekiyor.

Sistem başlangıcına yerleşen RTHDCPL.EXE dosyası her açılışta otomatik olarak başlamakta.  Virüs taramasından geçen RTHDCPL.EXE’yi başlangıçtan kaldırdık.   Sistem açılışından RTHDCPL.EXE ‘yi kaldırınca sistemimiz düzgün ve kararlı olarak çalışmaya başladı.  Açıkcası bir sistem çakışmasından şüphelendiğim RTHDCPL.EXE’nin sistem kaynaklarını aşırı olarak tüketmesini Windows SP3 le birlikte gelen sistem değişikliklerine uyumsuzluğuna bağladım.

RTHDCPL.EXE’yi sistem başlangıç dosyalarından kaldırmak için ;

Başlat > Çalıştır >  “msconfig”

Enter yaptığımızda karşımıza gelen pencerede  BAŞLANGIÇ sekmesine gelip RTHDCPL.EXE dosyasının kutucuğunu boşaltıyoruz.  Tamam diyerek kapattığımızda sistem kendini yeniden başlatacaktır.

Sistemimiz açıldığında kararlı ve düzgün olarak çalıştığını görebilirsiniz.

NOT:  Bu dosyanın başlangıçtan kaldırılması ses kartınıza veya ses sürücülerinize bir zarar vermez. Bilgisayarınızın sesi düzgün olarak çalışacaktır.

“Windows XP SP 3 ‘ten Sonra Aşırı Yavaşlama. RTHDCPL.EXE” üzerine 10 yorum

 1. Tekrar tekrar teşekkür ederim.Sayende canavar bilgisayar böyle gereksiz bir şey yüzünden donmaktan kurtuldu 🙂 Çok sağol 🙂

  Yanıtla
 2. Bende sonradan sp3 yamasını yükledima ma yavaşlık görmedim. Yine de uyguladım makalede yazanı:) Malum 2gb RAM olunca… 🙂

  Yanıtla
 3. @Kml
  Benim de 2 gb ama çok yavaşlama vardı yeniydi pc bir de.

  Bir türlü çözememiştik içinde oyun bile yoktu.Uyguladım şu anda daha iyi gibi.Çünkü yazı yazarken bile ben yazdıktan saniye farkıyla görüntüleniyordu yazı o takılma geçti şu anda.Teşekkürler iyiki bu blogu takip etmişim 🙂 Allah senden razı olsun…

  Yanıtla
 4. Ben de bir sefer SP3’ü yükledim hakikaten büyük bir yavaşlama olmuştu. Tekrar yüklersem ilk bunu yapacağım.

  Gerçi ben yükleyemiyorum. Bizim okulda SecureW2 ile ağ şifreleniyor ve SP3, Ağ Bağlatısı ayarlarını değiştirince ortalık çok karışıyor.

  Yanıtla
 5. sp3’ü uzun süredir kullanıyorum herhangi bir yavaşlama olmadı diyebilirim yalnız dün RTHDCPL.exe başlangıçta yüklenmedi, “düzgün olarak başlatılamadı” hatası verdi. Sürücüyü güncelledim sonuç değişmedi. Seste hiçbir sorun yok, realtek hdd sound effect manager’i denetim masasından elle çalıştırabiliyorum. Başlangıçtan kaldırdım bakalım, ilerleyen günlerde başka bi yerden pörtleyecek mi hatamız.
  Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın