Windows’tan Macbook’a Geçişte Yaşadığım Sorunlar

Evet, sonunda bir Mac bilgisayara sahip oldum. Olduk da çok fazla acemisi de değildik elbet, önceden az biraz da olsa sektör deneyimim sayesinde çabuk alıştım. Bugünkü yazımda ise Windows’tan geçiş yaptığım bu süreçte yaşadığım bazı sorunlara değinmek istiyorum.

Bu yazı Mert Bulan, Ali Arslan, Bahaeddin Nakiboglu, Kahraman Uğurlu gibi bazı Mac Fanı arkadaşlarımın ilgisini çekeceği için baştan söylemek isterim. Acemiliğimi mazur görüp çözüm önerilerine açık olduğumu bilsinler 🙂

CMD + Q Sorunsalı;

Windows klavyesinden Mac klavyesine geçince @ işareti yaparken, hele ki 10 parmak yazan biriyseniz CMD + Q sorunu mutlaka yaşayacaksınız.

Hatta bazen “lanet olsun şu geri zekalı Macbook’a” şeklinde isyan edeceğinizi veya ettiğinizi tahmin ediyorum. Ben de şuan bu alışkanlığımı bırakmak için her yolu deniyorum. Hatta isyan bayrağını açmış durumdayım, birileri gelip bana Mac derse direk dalacak durumda olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Allah Seni Davul Etsin “Delete”

Windows’dan geçişte yaşadığım en büyük sıkıntı. “Delete tuşu yok lan?” CMD + Backspace yapmak lazım. Uyuz oldum ve alışmaya çalışıyorum. Umarım en kısa sürede alışabilirim…

Neden mi?

CMD + Q ekranda açık olan yazılımı kapatıyor. Yani ben alışkanlıktan @ işareti yapmak isterken, pencere bir anda kapanıyor…

Çözüm mü? Elbette var, CMD + Q kısayolunu kapatmak!

Resim önizlemesinde sağ sol tuşları sorunsalı;

Windows’a o kadar alışmışım ki, Windows 10’a geçince de bu sorun canımı biraz sıktı. Microsoft’un Resim Önizleme uygulamasında bir resmi açtığınız zaman klavyenin sağ sol tuşları ile sonraki ve önceki resimler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Amma ve lakin, Mac’de bunu beceremedim. Bilen varsa yorum kutucukları aşağıda… En son ColorSync yükledim o da fos çıktı.

Napsak? APP store üzerinde tek tek deneyeceğiz artık…

Resimlerdeki Exif bilgilerinin silinmeme sorunsalı;

Uyuz olduğum bir noktada bu! Bir resimi çektikten sonra üzerine Exif bilgileri yazılır. Bu resmi Fotor veya başka bir uygulama ile crop ya da benzeri bir işleme tabi tuttuğumda Exif bilgilerinin silinmediğini fark ettim. Halbuki Windows’da en basit Paint uygulaması bile resme yaptığınız küçük bir dokunuşta Exif bilgilerini uçuruyor?

Neyse cahilliğimi mazur görün… Varsa tavsiyeniz beklerim?

Android Telefon Sorunsalı;

Malum Mac kullanıyoruz, Mac bilgisayara da elbette ki iPhone yakışır. Vesselam yakışır da, lakin fakir adamın tekiyiz! Hediye etmedi ki Mac fanı kardeşlerimiz bir iPhone? 🙂

Sorunum ise Android telefonu Bluetooth ile bağlayıp, içerisindeki en azından fotoğraflara ulaşmak? Yok illa kablo bağla diyorsanız başka, bağlarız artık!

Gerizekalı Safari!

Safari’nin bir platforma üye olurken şifre önermesi, üstüne üstlük bu şifreyi Cloud üzerinde depolaması şifreyi de böyle kallavi şifre yapması harbiden hoşuma gitti. Ancak bir sorun var!

Mesela Twitter’da iki farklı kullanıcı ile giriş yapıyorsanız yani önce X kullanıcısı ile giriş yaptım ve şifreyi değiştirdim. Sonra çıkış yapıp Y kullanıcısı için bir şifre oluşturdum.  X kullanıcısına tekrar döndüğümde maalesef ki Y kullanıcısının şifresini görüyor. Ama X ve Y birbirlerinden farklı?

Yok olmaz! Twitter.com için bir tane userin şifresini aklında tutuyor? Bir yerde hata mı yapıyorum nedir? Çözemedim gitti, gerizekalı Safari diyip diyip duruyorum. Sanki aynı domainde farklı user girişleri olamaz? Yoksa gerizekalı ben miyim?

Microsoft Outlook Takvim Sorunsalı!

Microsoft Office kullanıyorum. Hatta Office 365… Ancak bir sorun da burada var… Nedense Outlook yazılımı bir türlü takvimi senkronize etmiyor? IOS’un kendi takvim uygulaması çatır çatır takvimimi çekerken, Microsoft Outlook çatır çatır mailleri senkronize ederken bir türlü takvimi görmüyor… Kurcalasam çözecem de küfür etmeden rahat edemiyorum 🙂 Yoksa bu IOS ile Microsoft’un birbirine yaptığı bir ibnelik mi?

Launchpad Parmak Sorunu

Launchpad’e geçtikten sonra her ne hikmetse üç parmakla ekran geçişi yapmıyor. İlle de ESC veya bir program açmak gıcık etti beni.

Simge Durumunda Küçült 

Bir uygulamayı açtık mı üst barda Dosya, Düzen, Görüntü… menüleri geliyor. Bunu fark etmek kolaydı da… Uygulamayı simge durumuna küçülttüğümde neden ana menüye dönmüyor? En son açtığım uygulamanın izi kalıyor sanki? Simge durumunda küçültünce en azından önüme gelen uygulama menüsünü görmek isterdim. Neyse tıklayınca ona dönüyor idare edip, alışacağız artık…

Fotoğraf Arşivi Hatası

Bu fotoğraflar uygulamasının ne işe yaradığını çözemedim. İlla iCloud ile albüm gösterip SYNC mi yapmak lazım? Ben yapmadım “arşiv bulunamadı” diyip, diyip, duruyor?

Arşivimi göstersem atacak iCloud’a atsın da, arşivimi One Drive üzerinde tutuyorken, iCloud’a geçmek zorunda kalacağım. Tüm sistemi iCloud’a geçirmek de istemiyorum. Bu noktada takıldım kaldım. Sanırım süreç beni yavaş yavaş iCloud’a sürükleyecek?

Etiketler nasıl verimli kullanılır? 

Son 10 gündür şu etiketleri verimli olarak bir şekilde kullanmanın yolunu arıyorum. Hiç ilgimi çekmedi, kolaylaştıran bir yanı da yok. Nasın verimli hale getirebilirim? Hayatımı nasıl kolaylaştırır? Kısayol demeyin zaten Favoriler var oraya istediğim kısayolları attım?

FN Tuşları

Varsayılan olarak Windows’a göre FN’in açık gelmesi de alışkanlıklarıma aykırı bir durum gibi geldi. Aslında güzel de olmuş. Ses açma, parlaklık gibi öğeler daha verimli kullanılıyor. Ancak F tuşlarına basmak istediğim zaman FN’e basıp F2 yapmak? İşte alışacağız artık…

Son olarak bir dosyanın adını F2 ile değiştirirken, Mac’e geçince bana bir kısayol lazım. F2’yi dosya adı değiştirmeye tanımlasak mı, nasıl yapsak?

Bakalım bundan sonra arada bir de olsa blogumdan Mac, iOS, iPhone takılmaya devam edeceğim…

Not: Touchpad’i daha doğrusu “İzleme Dörtgeni”ni neden yazmadığımı soran arkadaşlar… Gerek yok çabuk alıştım gayet verimli ve Apple güzel tasarlamış! Sağ tuşa gerçekten de gerek yokmuş!

“Windows’tan Macbook’a Geçişte Yaşadığım Sorunlar” üzerine 16 yorum

 1. Allah belanı vermiş abi kısacası 🙂 MAC amatörlere göredir, 3 aya kalmaz duvara fırlatırsın makineyi.

  Yanıtla
  • Tam aksine IT sektöründekiler, development ile uğraşanlar Mac kullanıyor. Yani profesyonel kesim. Pek çok development ortamı şuan sadece Mac’de geliştirmeye uygun, son yıllarda hepsi buna doğru kayıyor. Sanırım siz amatör kesimde olduğunuzdan Windowstasınız 🙂

   Yanıtla
 2. Chrome’da “Warn Before Quitting with CMD+Q” seçeneği bulunuyor.
  Bunu işaretlersen yanlışlıkla cmd+q yaptığında uygulamayı kapatmayacaktır.
  Bu arada kısa sürede alışacağına eminim.
  Screenshot: http://i.imgur.com/im20Mxm.png

  Resim önizlemeleri için space tuşuna basıp preview penceresi açabilirsin.
  Ardından klavyenin aşağı yukarı veya sağ sol yön tuşlarıyla ilerleyebilirsin dosya içerisinde.
  Bu çözümü pek beğenmeyebilirsin, ama alışınca oluyor.

  Exif bilgilerinin silinmesi aslında kullandığın uygulamanın eksikliği. Yani paint’in bir problemi diyebilirsin 🙂 Uygulamadan uygulamaya değişecektir silinip silinmemesi. Pek gerek duyduğum bir şey olmadığı için çözüm sunamayacağım ancak elbette ufak bir aramayla exif bilgilerini silmenin yolunu bulursun hemen.

  Safaride bahsettiğin gibi bir durum yok. Gayette birden fazla user tutabiliyor. Hatta şifreleri Safari değil Keychain tutar. Format atsan bile şifrelerin duracaktır Keychain hesabında.
  Örneğin birden fazla user’ın olduğu sitelerde şöyle seçenek çıkacaktır:
  http://i.imgur.com/iYaJ23w.png

  Launchpad’deki bahsettiğin sorunu anlayamadım. Daha detaylı açıklayabilirsen yardımcı olayım.

  Etiketler özelliği ile ilgili olarak; aslında nasıl bir kolaylık bekliyorsun önce bunu belirtmen gerekli.
  Cmd+Space yaparak Spotlight Search’e ulaşabilirsin ve istediğin şeye anında ulaşabilirsin.
  Ben tüm uygulamaları, tüm dosyaları Spotlight Search kullanarak açıyorum. Hiçbir şeyi aramıyorum bile dosyalar içinde. Eğer Spotlight Search yetersiz kalırsa Alfred uygulamasını deneyebilirsin.

  FN Tuşları ile ilgili olarak, bunun ayarını yapabiliyorsun. FN’e basmak zorunda değilsin.
  Settings’den Keyboard bölümüne gir. Orada “Use all F1, F2 etc. keys as standard function keys” seçeneğini işaretle. (Not: İnan bana F tuşlarıyla pek bir işin olmayacak, ekran parlaklığı, ses gibi şeyleri daha çok kullandığını farkedeceksin. Bu ayarla oynamak yerine alışmaya çalışman daha faydalı olacaktır.)

  Bu arada dosya ismi değiştirmek için Enter tuşu gerçekten çok kullanışlı oluyor bir süre sonra. Çünkü Enter tuşunu başka bir şey için kullanmıyorsun zaten. Dosyalara girmek veya yukarı gitmek için Cmd+Aşağı Yukarı yön tuşlarını kullandığın için Enter’a ihtiyaç kalmıyor. Windows’ta bu özelliği çok arar oldum, cmd+aşağı yukarı ile gezinmeyi 🙂

  Herhangi bir sorun olursa Facebook’unda ekliyim 🙂

  Kolay gelsin.

  Yanıtla
 3. Kısayollara alıştığın takdirde hayatının en pratik bilgisayar deneyimini yaşayacağının garantisini verebilirim. Ayrıca trackpad’in tüm özelliklerini ve kısayollarını çözdüğün takdirde fareden en az 4 kat daha fazla bir hıza erişeceksin. En azından benim için öyle oldu. Şifre ve kullanıcı bilgileri kaydetmede seninle aynı sorunu hiç yaşamadım Macbook Pro’da. En az 10 kullanıcı kayıtlı bende (şifreleriyle birlikte). Fotoğraf arşivi, telefonu macbook’a bağladığında telefondaki fotoğrafların çıkar. İster arşiv yap, ister düzenle, ister sil falan fistan. Yeni sürümle geldi zaten bu özellik. Itunes ile yapıyorduk şimdi daha pratikleşti. Outlook konusunda deneyimim yok ama bir çözümünün olabileceğini düşünüyorum. Apple’da bootcamp olması çoğu kullanıcılar için süper bir şey. Tek pcde iki ayrı işletim sistemi. Bir ara denemiştim ve çok başarılı. .exe gibi windows tabanlı uygulama dosyalarını çalıştıramadığımda hemen tek tuşla windows’u açıyordum pcde. Launchpad’i trackpad ayarlardan halledebilirsin. Resim önizlemesine gelince, önizleme yapmak istediğim atıyorum 60 tane resim var hepsini seçip enter yaptığında özel bir pencere açılıyor ve yine ok tuşlarıyla aralarında gezebiliyorsun. Bu yazdıklarını ilk hafta ben de yaşadım ve alışamadım windowsu özledim. Şöyle keşfederek bir ay civarı kullandığından zaman inan vazgeçemeyeceksin.

  Yanıtla
 4. Sanırım herkesin en nefret ettiği şey cmd+Q
  Fotoğraflarda next-previous geçiş sorunu olabildiğine saçma geliyor hala.. Geçiş yapmak için bir kez tıkladıktan sona boşluk tuşuyla fotoğraf açmak gerekiyor.

  Yanıtla
 5. Aramıza hoş geldin, ilerleyen günlerde keyif alarak kullanacağına eminim 😉
  Bazı problemlerine çözüm olacağına emin olduğum bir programı hemen önerebilirim: XtraFinder

  Yanıtla
 6. Ben Clover ile OSX kurduğumda klavye sürücüsünden CMD tuşu ile option ve ya control tuşunu yer değiştirmiştim. Ancak OSX hoşuma gitmediği için şu anda Windows kullanmaya devam ediyorum. Yaşadığım bir çok sıkıntı oldu. Biraz uğraşıp bazılarını çözdüm. Örneğin Finder Windows Explorer yanında çok kalitesiz kalıyor. Finder ile ilgili bir sürü sıkıntı yaşadım. TotalFinder gibi bir kaç programla az da olsa takviye yapılıyor. Örneğin neden klasörleri üste yerleştirmez. Listeden klasörleri aramak zorunda kalıyorsunuz. Dock ile ilgili sorunları da takviye yazılımla az olsun çözdüm. Bana saçma gelen uzayan giden dock listesinden bir program açtınız ve o açık pencere en sağda yer alıyor. Halbuki ikonun yanına ilişik olsa daha net anlaşılacak. Hyperdock programıyla bir kaç sıkıntıyı gidersem de istediğim noktada olmadı. Bir diğer sıkıntı artık yazılımlar modern arayüzle gelirken ve bu arayüze menüleri gayet iyi bir şekilde yerleştirirken neden menü barı kullanalım. Dockpanel aşağıda yer kaplıyor, menü bar yukarıda. Sizin monitörde efektif kullanabileceğiniz alanı kısıtlıyor. Bu sefer Dockpanel küçülteyim diyorsunuz ikonlar ufacık oluyor. Halbuki Windows’ta taskbar yetiyor ve Windows 10 ile beraber gayet kullanışlı hale geldi. Menü bar ile başka sıkıntım hangi pencerenin menü barı açık kafam karışıyor ve ya pencere içinden bir özelliği arayıp duruyorum. Sonra aaa özellik menüdeymiş. Windows’ta kullandığım programlar ya hiç yok ya da özellikleri istediğim düzeyde değil. Daha yaşadığım bir sürü eksiklik var anlatmakla bitmez.

  Yanıtla
  • Hocam aslında alışkanlık meselesi. Yani pek çok şeye customization yapmak yerine alışmaya çalışsanız aslında hiçbir problem kalmayacak. Aynı alışkanlık sorunlarını Mac’den Windows’a geçerken de yaşıyor olabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Kullananlar niye kullanıyor diye bir şey demedim. Alışıp da kullanan varsa kullansın. Bazı şeylere alışmak mümkün. Bazı şeylere alışmak zor. Ancak eksik olan bir şey her zaman eksiktir. Hiç kullanmayan ve ya alışan birisi belki bunu farketmez ama bilen bunun eksikliğini yaşar.

    Yanıtla
 7. CMD + Q sorunu için çok basit sayılabilecek bir önerim var. Sistem Ayarları > Klavye’ye girip Kısayollar sekmesine geçtikten sonra, sol listenin en altından Uygulama Kısayolları’nı seç. Aşağıdaki + butonuna bas ve listeden örneğin Safari’yi seç. Menü Başlığına diliniz Türkçe ise Safari’den çık, İngilizce ise Quit Safari yaz (Bunu garantiye almak için Safari’de, menüden Safari bölümüne tıklayıp menünün en altındaki çıkış metnine bakın. Orada yazanın birebir aynısını yazmanız gerekiyor.) Daha sonra alttaki Klavye Kısayolu CMD + ALT + Q olarak belirlerseniz, artık Safari’de yanlışlıkla CMD+Q kombinasyonunu kullansanız bile uygulama kapanmayacaktır. (Örnek: http://imgur.com/VLMoRaw )

  Yanıtla
  • Bu arada yazmayı unuttum: 1- Safari kullanmak zorunda değilsin. Bkz. Chrome, Firefox, etc. 🙂 2- Alışmak en fazla 1 ayını alır. Sonrasında (benim gibi) keşke 20 sene önce Mac ile başlayabilseymişim dersin… (Ben Mac’e geçmeden önceki yaklaşık son 2 senemde Ubuntu Linux kullandım, Windows’tan yeteri kadar soğumuştum. OS X’e alışmak çok uzun sürmedi)

   Yanıtla
 8. Burak Çalık en güzel şekilde anlatmış. 13 yıl Windows’ta kod yazdım. 3 yıldır Macbook pro retina kullanıyorum. Alışmam 1 ay sürdü, şimdi Windows’a işim düşecek diye aklım çıkıyor.

  Yanıtla
 9. “Resim önizlemesinde sağ sol tuşları sorunsalı”

  Resimleri space tuşu ile açarsanız yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Windows’tan farklı olarak space tuşu ile ms word vb. gibi belgeleri de önizleme yapabilirsiniz. (Bu önizleme özelliği sanırım Windows 8.1 ve 10’da da mevcut ya da sadece 10’da. Hatırlamıyorum. :)).

  Diğer sorulara diğer arkadaşlar çok güzel cevaplar vermişler. OSX’e bu kadar yüklenmeyin. Birkaç ay sonra bu düşünceleriniz ve bu yazınız için acele ettiğinizi düşünecek ve biraz pişman olacaksınız. Bir kere OSX’e alışırsanız bir daha başka bir işletim sistemi kullanabileceğinizi sanmıyorum. OSX’i aramatmayacak bir Debian based Crunbang vardı. O da projeyi sonlandırdılar. Başka OS’lar aynı tadı vermeyecektir. Vermiyor da.

  Ha unutmadan Slate, Caffeine, JumpCut, Semulov yüklemenizi de öneririm. Özellikle Slate. Hiç bir pencere işlemi için mouse kullanmanıza gerek kalmaz.

  Selam.

  Yanıtla

Yorum yapın